Zbornice družno proti davku

Na napovedano povišanje davka na dodano vrednost z 20 na 22 odstotkov oziroma znižane stopnje z 8,5 na 9,5 odstotka so se najbolj kritično odzvali v trgovini.

Kranj, Ljubljana – V Trgovinski zbornici Sloveniji so zaskrbljeni nad posledicami, ki jih bo imel dvig DDV na slovensko gospodarstvo in potrošnike. Trgovci so zaskrbljeni nad potezo vlado, da dvig DDV uvede s 1. julijem letos, saj to gospodarstvu naj ne bi dopuščalo dovolj časa za pripravo vseh ustreznih ukrepov, ki bi morda lahko ublažili posledice. »Poudarjamo, da rešitev javno-finančne situacije ni dvig davkov, ampak ukrepi za rast gospodarstva, izboljševanje poslovnega okolja podjetij, zmanjšanje sive ekonomije, preprečevanje davčnih utaj in predvsem pospeševanje potrošnikov,« menijo v trgov­skem združenju, ki ga vodi Mariča Lah.

Trgovci so prepričani, da je ob že znanem padcu prihodkov od prodaje na drobno v zadnjem letu, pri nekaterih segmentih blaga od nastopa krize celo za 40 odstotkov, dvig DDV napačen ukrep. Zaradi nižje potroš­nje naj bi zbrali manj DDV, zaradi nižjih prihodkov bo tudi manj davka od dobička. Tudi v Gospodarski zbornici poudarjajo, da bi morala Slovenija ustvariti več, nato bi se lahko pogovarjali, kje bo država več jemala.

Nad povišanjem DDV za knjige so zgroženi tudi v zbornici knjižnih založnikov in knjigotržcev. Med 28 državami EU imajo samo štiri države višjo stopnjo DDV, tri pa celo ničelno stopnjo za tovrstno blago. »Slovenski založniški trg se je od leta 2008 do 2011 skrčil za tretjino, trend padanja se nadaljuje,« pravijo založniki in pričakujejo, da bodo zaradi povišanega davka prodali 150 tisoč knjig na leto manj.

Višjo stopnjo DDV bi morali vsaj v nekaterih primerih podjetniki prevzeti nase. Tako so nam v frizerskem salonu, ne želijo biti imenovani, povedali, da si povišanja cen ne morejo privoščiti ob morebitnem povišanju DDV, kakor si niso privoščili povišanja cen ob višanju stroškov. »Investitorji v nova stanovanja višje stop­nje davka na dodano vrednost ne bodo prelili v višje cene, saj že sedaj ne prodajo veliko novogradenj,« pravi nepremičninska posrednica Andreja Kern Egart.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 16. maj 2022 / 22:54

Izzivi na meji mogočega

Janez Poklukar, dr. med., spec. internist, je pred štirinajstimi meseci nastopil funkcijo ministra za zdravje. Mandat se mu izteka. Obdobje ministrovanja je bilo usmerjeno v obvladovanje epidemije cov...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 15. maj 2013 / 15:20

Zbornice družno proti davku

Na napovedano povišanje davka na dodano vrednost z 20 na 22 odstotkov oziroma znižane stopnje z 8,5 na 9,5 odstotka so se najbolj kritično odzvali v trgovini.

Gorenjska / sreda, 15. maj 2013 / 14:51

Tekma gibanja in veselja

Razvojni oddelek Kranjskih vrtcev je v soboto prvič organiziral prireditev Mladi športnik za predšolske otroke v okviru Specialne olimpijade Slovenije.

Kronika / sreda, 15. maj 2013 / 14:38

Tudi banka želi dva milijona

Nova Ljubljanska banka od Mestne občine Kranj terja skoraj dva milijona evrov iz naslova odkupljenih terjatev Vegrada za obnovitvena dela na gradu Khislstein. Občina tožbeni zahtevek v celoti zavrača....

Gorenjska / sreda, 15. maj 2013 / 12:08

Nič več z avtom do vrat

Na največji jeseniški osnovni šoli so vendarle naredili konec jutranjemu prometnemu kaosu, ko so mnogi starši z avtom pripeljali čisto do šolskih vrat. Po novem tega ne smejo več početi, lahko pa krat...

Naklo / sreda, 15. maj 2013 / 11:51

Zaradi »premoženja« ob pomoč

Brezposelni Emi Pirih po sedanji zakonodaji ne pripada več socialna pomoč, ker ima preveč premoženja. Poleg hiše ima še garažo in zaradi te so ji odbili socialno pomoč.