Del ekipe Odbora za pripravo pohoda na Špičasti hrib s pohodniki

"Sanjamo že trideset let"

S temi besedami je organizator pozdravil pohodnike jubilejnega pohoda na Špičasti hrib. Na 835 metrih nadmorske višine so klopi, vpisna knjiga in predvsem mir sredi neokrnjene narave.

Na prvo majsko nedeljo je bil pohod na Špičasti hrib, letos že trideseti. Pohod organizira poseben Odbor Krajevne skupnosti Besnica; člani Odbora, približno dvajset jih je, se zberejo prav za ta dogodek, v njem pa so predstavniki društev, ki delujejo v krajevni skupnosti. »Jubilejni pohod smo raztegnili na soboto in nedeljo. »Veseli nas, da se ga je udeležilo veliko družin in skupin. Besniški Rokovnači so prinesli vpisno tablo v spomin na trideset let pohodov. Matevž Oman iz Stražišča se nam je pridružil z lovskim rogom in zatrobil v pozdrav pohodnikom. Zapeli so pevci okteta, ki je pred leti deloval v Besnici in so se zbrali posebej za to priložnost. Prišli so tudi udeleženci slovesnosti pri spomeniku padlim borcem 2. čete Gorenjskega odreda, ki jo je organiziral KO Združenja borcev za vrednote NOB Besnica ... V soboto smo podelili jubilejna priznanja vsem tistim, ki so povezani z začetki pohoda in so do danes ostali »zvesti« Špičastemu hribu. Domačin Tone Bešter je jubilantom iz lesa izdolbel relief, na katerem je poudarjena konfiguracija Špičastega hriba, tridesetletnica in rastline, ki rastejo tod. Njegova hči Mirjam jih je pobarvala in nastali so lepi umetniški unikati,« je povzel Mirko Bernik, ki je dejaven pri organizaciji pohodov že od začetka in vodi posebni Odbor.

Pohodi na Špičasti hrib so dobro obiskani, v povprečju se enega udeleži 550 pohodnikov. »Prvo leto vsak pohodnik dobi izkaznico in bronasto medaljo. Za tretji pohod dobi srebrno, za šesti zlato medaljo. Za deseti pohod pohodniki dobijo leseno besniško voščenko, za petnajsti voščenko iz medenega testa, za dvajseti pohod leseno voščenko, za petindvajseti pa smo pripravili leseno čutaro,« je povedal Bernik. Špičasti hrib je dostopen iz Besnice, po grebenu prek Jošta ali Mohorja in iz škofjeloške smeri prek Križne gore in Čepulj. Na njegov vrh se že dolga leta vzpenjajo pohodniki v spomin na boj partizanov z okupatorjem februarja 1943. V nedeljo, 6. maja 1984, pa je bil prvi množični pohod v organizaciji KS Besnica, TD Besnica, ŠD Partizan, KUD Jože Papler in PGD Besnica. Leto prej, 1983, pa so imeli uvodni pohod »delovne narave«, ki se ga je udeležilo približno trideset pohodnikov. Takrat so postavili klopce in mizo ter vpisno knjigo. »Bližnji Jošt je bil obljuden in smo Besničani rekli, zakaj ne bi našli kakšen svoj vrh. Pa smo šli iskat Špičasti hrib. Nekaj jih je bilo na pravem vrhu, nekaj nas je bilo na Gladkem vrhu malo naprej. Drug drugemu smo vpili, da smo na pravem vrhu,« se spominja Bernik, ki se je zahvalil vsem prostovoljcem, ki so kakorkoli pripomogli, da na vsako prvo nedeljo v maju pohodi na Špičasti hrib ohranjajo tradicijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 9. maj 2011 / 07:00

Vaš razgled

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Menija ne bodo več spreminjali

»Treningi, kot je bil današnji, so koristni, saj prispevajo k večji uigranosti ekipe. Ko kuhamo za večje število gostov, se ponavadi pokažejo še zadnje pomanjkljivosti, zaradi katerih bi na tekmo...

Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

V vsaki situaciji nekaj humorja

Tomaž Čop je pred osemnajstimi leti zaplul v radijske valove, ves ta čas pa je povezan s humorjem in oddajami, ki zabavajo poslušalce.

Kranj / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Propad štipendijske sheme?

Regionalna razvojna agencija Gorenjske bo, kot kaže, namesto 240 novih štipendij podelila zgolj 35, čeprav je denarja do leta 2015 dovolj.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Znamenitih majolik bo odslej manj

Po 153 letih so kamniške majolike - enega najbolj prepoznavnih slovenskih spominkov s specifično ročno poslikavo, ki je ime Kamnika ponesel po vsem svetu - prenehali redno izdelovati.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Cvetoči vrt, Monetov atelje

"Razen slikanja in vrtnarjenja nisem dober v ničemer," je nekoč rekel sloviti impresionistični slikar Claude Monet. Na podeželskem posestvu v vasi Giverny, kjer je ustvaril čudovit vrt, ki je postal n...