
Z ljubeznijo do starodobnikov
Okoli 150 starodobnih vozil se je popeljalo po krajih nakelske občine in še malce k "sosedom". 18. prvomajska parada je privabila tudi številne gledalce.
Naklo - Organizator tradicionalne prvomajske parade starodobnikov je Moto društvo oldteimer Naklo. Trasa je bila dolga 63 kilometrov, na startu pa okoli 150 starodobnikov, še največ tistih na štirih kolesih, manj je bilo motorjev. Pred startom je dal blagoslov domači župnik Janez Zupanc, potem pa je karavana krenila po vseh krajih nakelske občine, malce pa tudi po sosednji radovljiški in tržiški. Na poti so imeli enourni postanek na Brezjah, ob zaključku v Naklem pa so udeleženci prejeli spominske medalje in priznanja.
Veliko je bilo legendarnih fičov. »Najin je letnik 1970. Povsod se pripeljeva z njim, tudi do 130 kilometrov na uro zmore,« sta povedala Anton in Leonarda Menegalija, ki sta se pripeljala iz okolice Grosupljega. Darko Komac z Breznice se je pripeljal s Fiatom 1100 B, letnik 1948. »Avto izhaja iz Mojstrane, prvi lastnik je bil Langus Kristan. To je bil moj prvi avto, ki sem ga kupil. Denarja sem imel za dve, tri leta staro stoenko, pa sem namesto stoenke domov pripeljal tega Fiata. Žena je jokala. Dvajset let sem ga restavriral, ločil pa se od njega ne bom. Prevoženih ima približno 18 tisoč kilometrov, ima 27 konjskih moči,« je povedal Darko Komac, ki ima v »domači zbirki« danes še več starodobnikov.
Veliko pozornosti sta pritegnila modela Ford A letnik 1929 in Chervolet letnik 1933, lastnik prvega je Peter Slatnar ml. iz Cerkelj, drugega pa Sašo Benedik iz Železnikov. Že župan občine Naklo Marko Mravlja je dejal, da se v tej množični, dobro organizirani in obiskani prireditvi pokaže velik del zgodovine in tudi ti dve vozili nista bili izjemi. Nič manj ni bil zanimiv Tomosov motor, ki ga je Ciril Mrvar iz Kranja predelal v motorno samokolnico. Zbrani množici obiskovalcev se je s starodobnimi kolesi predstavilo tudi društvo Rovtarji iz Škofje Loke … Parado so popestrili Pihalna godba Alples Železniki z mažoretkami in Folklorna skupina DU Naklo, ki je krstno uprizorila gorenjske delovne plese, vse skupaj pa je z lepo besedo povezal voditelj prireditve Jože Mohorič. Zanimiv podatek je razkril predsednik Moto društva oldteimer Naklo Franc Zadnikar. Potrebovali so namreč kar 33 različnih soglasij, da so prireditev lahko izpeljali.