Robide, jagode, maline

Jagode, maline, robide ... Se vam že cedijo sline, ko pomislite na to drobno, a slastno in zdravilno jagodičje? No, na te rdeče in svetleče črne plodove bo potrebno še nekoliko počakati, ne pa na liste ... No, ne gre, da bi človek liste kar tako užival, ampak v čaju pa zmagujejo in po okusu in zdravilnem delovanju prekašajo tudi številna mnogo bolj opevana zelišča.

Čaj iz listov jagode, robide ali maline lahko uživamo prav vsak dan in pri tem ne bo nobenih stranskih učinkov. Celo otroci ga lahko pijejo v velikih količinah. Pijemo ga tako za utrjevanje zdravja kot zgolj za pogasitev žeje v vročih dneh. Tako kot večina pomladanskih zelišč, tudi čaj iz jagodičja oz. njegovih listov čisti kri in dihalne poti ter pospešuje izločanje seča. Privoščite si samostojen čaj iz ene rastlinice ali jih združite v čajno mešanico. V vsakem primeru vas bo navdušil nežen in svež okus.

Jagodni listi

Od aprila do junija nabiramo jagodne liste (Fragaria vesca) brez cvetja ali vso zel. Zgodaj spomladi ali jeseni lahko kopljemo tudi jagodnjakove korenine. Vse je potrebno sušiti v senci. Jagodno listje je v ljudskem zdravilstvu čislano zdravilo za spodbujanje izločanja seča in čiščenje krvi. Svoj čas so ga pridno kuhali najstnikom, da bi se znebili nadležnih mozoljev in drugih kožnih izpuščajev. Velike količine čreslovine, ki so v listih, dobro delujejo zoper drisko, zdravijo krče in hemoroide. Čaj iz listov se priporoča prebolevnikom po hudi bolezni in slabotnim otrokom. Izkaže se tudi pri prehladu, kašlju in astmi. Pri vnetju ustne votline in grla, gnojnih anginah in majavih zobeh čaj iz listov grgramo. Naše babice so čaj pripravile tako, da so zvrhano žlico posušenih listov 15 do 20 minut kuhale v pol litra vode. Dandanes se priporoča zavretek: dve žlički posušenih listov prelijemo s četrt litra hladne vode in zavremo. Čaj potem nekaj časa pustimo stati, nato ga odcedimo in pijemo po požirkih čez dan. Iz koreninic gozdnih jagod si prav tako lahko pripravimo okusen čaj, ki bo med drugim lajšal drisko in protin.

Malinovi listi

Liste malinjaka (Rubus idaeus), ki so bogat vir vitaminov, predvsem A, B1 in C, flavonoidov, taninov, čreslovin in organskih kislin, nabiramo pred cvetenjem, to je med aprilom in junijem. Nabiramo samo zelene in nepoškodovane liste ter jih sušimo v senci na prepihu. Srednjeveški človek si je z malinovimi listi blažil drisko in kožne bolezni. V vojnih časih so ljudje malinove in robidove listi nabirali in uživali kot nadomestek za pravi čaj, saj imajo posušeni podobno aromo. V času naših babic so bili malinovi listi čislano zdravilo za ženske težave, saj naj bi uravnavali menstrualni cikel in lajšali bolečine. Nosečnice so čaj iz malinovih listov uporabljale zadnje tri mesece pred porodom za pripravo na lažji in krajši porod. Dandanes so mnenja o koristnosti tega čaja deljena, na splošno pa velja, da listi malinjaka vsaj nekoliko sproščajo maternične mišice in olajšajo porodne popadke. Prav zaradi slednjega se odsvetuje uporaba v zgodnji nosečnosti pri ženskah z večjo možnostjo splava. Zaradi blagih grenčin se čaj obnese pri otroški driski, razjedah v ustih in krvavenju iz dlesni. Čaj pripravimo v obliki poparka: žličko posušenih listov prelijemo s skodelico vrele vode in ga pokritega pustimo stati 10 minut, nato ga precedimo. Če ga uživamo v zdravilne namene, na dan popijemo tri skodelice sveže pripravljenega čaja.

Robidovi listi

Robidovi listi (Rubus fruticosus), ki jih kakopak prav tako nabiramo spomladi, vsebujejo veliko čreslovin, pektina in sadnih kislin. S čajem iz robidovih listov si lahko pomagamo pri prehladih in kašlju, saj so učinkovito sredstvo za izkašljevanje. Omenjeni čaj lahko tudi grgramo in sicer pri vnetem grlu, razjedah in vnetjih v ustih. Za zdravljenje dlesni in utrditev majavih zob so svoj čas robidove liste povreli v vinskem kisu. Sicer pa čaj iz robidovih listov kot že njegova predhodnika učinkovito čisti kri in tako ugodno vpliva na kožne bolezni, izpuščaje in lišaje. Pripravimo ga tako: 2 žlički posušenih robidovih listov prelijemo s skodelico vrele vode in ga pustimo stati 10 minut. Nato čaj precedimo in popijemo. Po želji ga osladimo z žličko medu, najbolje kostanjevega. Nekateri prisegajo tudi na robidovo vino: v dva litra črnega vina stresemo 100 gramov suhih robidovih listov in 100 gramov suhih koprivnih listov ter vse skupaj pustimo stati 24 ur. Po enem dnevu pripravljeno kuhamo pet minut od trenutka, ko zavre. Ko se ohladi, precedimo, po želji osladimo z medom.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 5. maj 2017 / 19:30

Nekoč smo pisali razglednice

Izjava Prejmite lepe pozdrave iz Gorenjske nam v dobi super zmogljivih mobilnikov zveni nekoliko arhaično, mar ne? Ampak ko gre, kot preberemo v podnaslovu k muzejski razstavi, za Podobe gorenjskih kr...

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 10. april 2018 / 13:35

Enajsta zaporedna zmaga Domžal

Nogometaši Domžal so premagali kranjski Triglav.

Kultura / torek, 10. april 2018 / 13:35

Likovna razstava Med velikani

Kranj – Jutri, v sredo, 11. aprila, ob 18. uri bo v Galeriji kranjske hiše odprtje in ogled likovne razstave Mirande Rumine in Tine Pavlin z naslovom Med velikani. Razstava bo na ogled do 6. maja,...

Gospodarstvo / torek, 10. april 2018 / 13:32

Golf Arboretum je naprodaj

Zavarovalnica Triglav kot večinska lastnica prodaja golfsko igrišče v Volčjem Potoku.

Razvedrilo / torek, 10. april 2018 / 13:30

Pol stoletja dnevnika

Od petdesetletnici Dnevnika so se na Televiziji Slovenija družili nekdanji in sedanji ustvarjalci osrednje informativne oddaje. Prva je bila na sporedu 15. aprila 1968. Do nedeljskega okroglega jubile...

Kultura / torek, 10. april 2018 / 13:26

Stenica dvakrat najboljša

Predstava domačega ansambla Stenica je navdušila strokovno žirijo in festivalsko publiko, nagrado Slavka Gruma je tretjič doslej prejel Vinko Möderndorfer, najboljša mlada dramatičarka je Maša Pelko.