Zidar le o lastninjenju
V četrtek sta se na okrožnem sodišču v Kranju soočila nekdanji in sedanji direktor jeseniškega Dominvesta: Jožef Zidar in Marjan Potočnik. Prvemu sodijo zaradi domnevne zlorabe položaja in ponareditve ali uničenja poslovnih listin, drugi je nastopil kot priča.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v četrtek nadaljevali sodni proces zoper nekdanjega direktorja jeseniškega podjetja Dominvest Jožefa Zidarja, obtoženega zlorabe položaja in pravic ter ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Slednjega dejanja je soobtožen tudi Miroslav Oštir. Zidar naj bi po navedbah tožilstva med letoma 2002 in 2004 kot direktor Dominvesta pri poslovanju s tekočega računa podjetja odrejal gotovinske dvige, pri tem pa navajal fiktivne stroške. Na ta način naj bi si pridobil za približno 63 tisoč evrov protipravne premoženjske koristi. Na škodo Dominvesta naj bi si prav tako prilastil še dodatnih enajst tisoč evrov. S podpisovanjem lažnih potnih nalogov za službena potovanja naj bi storil tudi kaznivo dejanje ponareditve poslovnih listin, pri tem pa je bilo podjetje domnevno oškodovano za približno 21 tisoč evrov. Pri slednjem naj bi mu pomagal soobtoženi Oštir.
Sodišče je tako v četrtek sedanjega direktorja Dominvesta Marjana Potočnika pobaralo, ali kaj ve o domnevno spornem finančnem poslovanju direktorja Zidarja med letoma 2002 in 2004, ko je bil sam vodja neprofitne stanovanjske organizacije v okviru Dominvesta. Potočnik je že preiskovalni sodnici pojasnil, da je malo pred drugo skupščino Dominvesta 23. decembra 2003 ugotovil, da obstaja bančna knjižica v hranilnici Lon, izdana na fizično osebo, s katere je lahko denar dvigal Zidar kot edini pooblaščeni. Po kasnejših ugotovitvah davčne uprave je s te knjižice Zidar nakazal podjetju Euroinfond skupaj 17,8 milijona tolarjev za nakup lastniškega deleža v Dominvestu. Prav tako je kasneje izvedel tudi za obstoj lažnih potnih nalogov. Na vprašanje, ali je morda obveščen, zakaj je soobtoženi Oštir podpisoval lažne naloge, je Potočnik odgovoril, da ve le toliko, da je Oštir podpisal nekaj lažnih nalogov, ko pa so mu bili kasneje v podpis ponujeni še dodatni potni nalogi, jih ni več želel podpisati. Zakaj je Oštir v prvem primeru privolil v podpis, Potočnik ni vedel. »Davčna inšpekcija je sicer zaradi tega kasneje naložil plačilo davčnih obveznosti v višini 34 milijonov tolarjev,« je dodal Potočnik.
Večji del zaslišanja je Potočnik odgovarjal na Zidarjeva vprašanja glede lastninjenja Dominvesta, zato je obdolženca sodnica Andreja Ravnikar večkrat opozorila, da se njegova vprašanja ne dotikajo vsebine obtožbe. A Zidar se ni dal motiti in je sodnici večkrat skočil v besedo ter še naprej vztrajno spraševal pričo o lastninjenju jeseniškega podjetja, zaradi katerega na kranjskem sodišču poteka tudi gospodarski spor. Sodnici tako ni preostalo drugega, kot da mu je zagrozila, da ga bo v skrajnem primeru za zagotovitev sodnega reda odstranila iz sodne dvorane. »Ne prekinjajte me več. Verjamem, da je bilo z vami zelo težko delati, če še predsednici senata v sodni dvorani ne pustite do besede,« je postala razburjena Ravnikarjeva. Da je Jožef Zidar lahko zelo nepopustljiv, pa je nakazal Potočnik, ko je sodišču pojasnil, da Zidar in njegova otroka še vedno vztrajno sklicujejo skupščine družbenikov Dominvesta, čeprav je Potočnik že od 19. avgusta 2004 tudi po sodni odredbi zakoniti zastopnik družbe. »Prav jutri (včeraj, op. p.) bi morala biti že trideseta skupščina, a jo je Zidar po mojih podatkih preložil za mesec dni,« je povedal Potočnik.