Cilj delo za nedoločen čas
Danes začne veljati novi zakon o delovnih razmerjih in spremembe zakona o urejanju trgu dela. Največ novosti je na področju zaposlovanja za določen čas.
Kranj - »Naši člani v celoti niso zadovoljni s spremembami, predvsem jih moti, da se z vsako spremembo zakonodaje krčijo pravice delavcev, ki so zaposleni za nedoločen čas,« o sprejemanju novosti na področju delovno-pravne zakonodaje pravi Nežka Bozovičar, predsednica Sveta gorenjskih sindikatov. Poročali smo že, da tudi delodajalci niso povsem zadovoljni s spremembami, ki jih težko imenujejo reforma delovno-pravne zakonodaje, vendar ta korak ocenjujejo za pozitivnega.
Po drugi strani se pravice zaposlenih za določen čas z novo zakonodajo večajo, spremembe so opazne tudi na področju zaposlovanja agencijskih delavcev. »Sindikati smo le deloma zadovoljni, delodajalcev pa spremembe sploh niso zadovoljile, predvsem jih moti povračilo stroškov za prevoz na delo in malico, tudi drugi stroški dela. Pa vendarle smo prišli do kompromisa,« pove predsednica. Doda, da smo kljub nezadovoljstvu na obeh straneh naredili korak k zahtevam Evrope in zahtevane večje fleksibilnosti na trgu dela.
Na področju delovne zakonodaje so bistvene spremembe zaposlitev za določen čas. Po novem so vezane na delovno mesto oziroma vrsto dela. Prej je na istem delovnem mestu delodajalec lahko imel enega delavca, nato ga je zamenjal z drugim, po novi zakonodaji pa bo na delovnem mestu lahko zaposleni za določen čas ali agencijski delavec največ dve leti. »Naša pričakovanja so velika, saj je bilo do sedaj ogromno zlorab in pričakujemo, da bo po novem več zaposlitev za nedoločen čas,« pove Bozovičarjeva. Že danes se bo v Ljubljani sestala delovna skupina, sestavljena iz predstavnikov Vlade, delodajalcev in sindikatov, saj mora razjasniti vprašanja o dodelitvi letnega dopusta in upoštevanju časovnih omejitev opravljanja dela po pogodbi o zaposlitvi za določen čas.
Delodajalci bodo morali za zaposlene za določen čas vplačevati petkratni prispevek za brezposelnost. Tudi odpravnine so na novo določene, uvedene tudi za delo za določen čas – višina je enaka, le pravica se podaljšuje glede na zaposlitev pri istem delodajalcu. Odpovedni roki se bistveno skrajšujejo za starejše zaposlene, ki so pri istem delodajalcu 25 let ali več (s 120 na 80 dni). Pri odpovedih bo odslej manj birokracije, vročitev odpovedi se lahko izvede v prostorih delodajalca ali po pošti s povratnico.
Bistveno večjo odgovornost z novo zakonodajo prevzemajo uporabniki t. i. agencijskih delavcev. »Bolj bodo morali premisliti, s kom sodelujejo, saj so soodgovorni za izplačilo plač in spoštovanje kolektivne pogodbe,« pojasni Nežka Bozovičar. Po novem bodo delavci, ki bodo čakali doma na delo, prejemali 80 odstotkov plače, delavcu lahko delodajalec za največ tri mesece odredi drugo delo, ki mora biti ustrezno izobrazbi in znanjem zaposlenega, in izplačuje ugodnejšo plačo. Do sedaj so bili zaščiteni starejši nad 55 let (jih ni bilo mogoče odpustiti), postopoma se bo meja premaknila na 58 let oziroma pet let pred upokojitvijo. Ta zaščita za novo zaposlene ne velja.
Poglejmo še bistvene novosti zakona o urejanju trga dela, ki jih je izluščila pravna zastopnica SGS Barbara Filipov: »Spremenjenih je približno šestina členov zakona, ki zagotavljajo večjo fleksibilnost na trgu dela, zmanjšanje brezposelnosti in administrativnih ovir.« Tako ni več obvezna prijava prostega delovnega mesta na Zavod za zaposlovanje, nova je možnost prijave delavca v evidenco iskalcev zaposlitve v času odpovednega roka, uveljavlja se začasno in občasno delo za upokojence ter denarno nadomestilo za brezposelne, mlajše od 30 let.
Spremenjeno je trajanje in višina denarnega nadomestila za brezposelne. Osnova za izračun je plača v zadnjih osmih mesecih, izplačila pa so prve tri mesece v višini 80 odstotkov, do enega leta 60 odstotkov, nato le 50 odstotkov osnove (maksimalno 892 evrov). Trajanje prejema je odvisno od časa zaposlitve. Mlajši od 30 let, ki so bili v zadnjih dveh letih zaposleni vsaj šest mesecev, bodo prejemali denarno nadomestilo dva meseca.