Zbirali denar za šolske sklade
Slovenska filantropija je skupaj s prostovoljci ob koncu tedna že četrtič pripravila Dan za spremembe. Tokrat je bil namenjen izmenjavi predmetov, zbrana sredstva pa so namenili za šolske sklade.
Kranj - Izmenjavo predmetov, ki jih nekdo ne rabi več, komu drugemu pa lahko še vedno pridejo prav, so pripravili tudi v Mestni knjižnici Kranj, pri organizaciji pa jim je pomagala višja strokovna šola Šolskega centra Kranj. Številne knjige, šolske potrebščine, zgoščenke, računalniške igrice, družabne igre, mobilni telefoni in mnogi drugi še uporabni predmeti, ki so bili že na pogled izredno lepo ohranjeni, so v petek in soboto tako zamenjali lastnike.
Minimalni prispevek za posamezen predmet je znašal petdeset centov, a po besedah koordinatorke projekta v mestni knjižnici Damjane Mustar je večina darovala precej večje zneske, kolikor je bila dejanska vrednost teh predmetov. Vsa zbrana sredstva bodo namreč namenili za šolski sklad v osnovni šoli Stražišče in tako omogočili udeležbo v šoli v naravi tudi tistim, ki si tega sicer ne bi mogli privoščiti. Učiteljica likovne vzgoje v omenjeni šoli Andreja Jamnik Oblak je bila vesela, da so izbrali prav njihovo šolo, saj je po njenih besedah vedno več otrok, ki se ne udeležujejo šole v naravi, čeprav to otrokom omogoča krepitev povsem drugačnih socialnih veščin kot v šoli. Na to je opozorila tudi podžupanja Nada Mihajlovič: »Šola v naravi je zelo pomembna pri razvoju, saj omogoča učenje v otrokom prijaznem okolju in ob druženju s sošolci.« Zato je pohvalila vse, ki so se po njenih besedah lotili resne naloge pospraviti omare in police ter prinesli stvari, ki jih bo kdo lahko še uporabil.
Pri tokratnem Dnevu za spremembe, je ob tem poudarila vodja službe za izposojo v mestni knjižnici Dani Jurgec, ni šlo zgolj za promocijo prostovoljstva, ampak tudi širjenje solidarnosti. Čim več ljudem so želeli omogočiti, da kaj koristnega prinesejo in obenem odnesejo, če najdejo kaj uporabnega zase. Tako je kdo lahko prišel tudi do predmetov, ki si jih drugače mogoče ne bi mogel privoščiti. Temu so se z veseljem pridružili tudi v višji strokovni šoli Šolskega centra Kranj, je dejala v. d. ravnateljice Lidija Grmek Zupanc. »V šoli, ki je tudi vzgojna ustanova, se mora vzpostavljati kultura prostovoljstva in treba je spodbujati, da bodo mladi to prenašali naprej.«