Na Gorenjskem je prodajalcem lani še uspelo prodati hiše za okoli pol milijona evrov, stanovanja za veliko nižjo ceno.

Promet in cene upadle

Na Gorenjskem je na voljo štiristo novih, še nikoli vseljenih stanovanj. Povprečna lanska cena je znašala okoli 1750 evrov za kvadratni meter, v Kranju 2300 evrov. Te cene so letos že padle.

Kranj, Ljubljana - Geodetska uprava RS v svojem letnem poročilu o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2012 ugotavlja, da je gospodarstvo lani že drugič padlo v recesijo, brezposelnost narašča, domače povpraševanje pada. To pa se odraža tako na svetovnih kot tudi na našem nepremičninskem trgu.

»V Sloveniji se je lani nadaljeval in še nekoliko poglobil trend padanja cen nepremičnin, ki se je vzpostavil v letu 2011. Nepremičninski promet se je obdržal na ravni, da o ponovni krizi slovenskega nepremičninskega trga še ne moremo govoriti,« pojasnjujejo geodeti, ki jih vodi Aleš Seliškar. Lani je država uvedla dva nova davka na nepremičnine, ki bi lahko pospešila promet. Davek na dobiček zaradi namembnosti zemljišč večjega učinka na ponudbo zemljišč za gradnjo ni pustil. Davek na nepremičnine večje vrednosti, ki izključuje obdavčenje poslovnih nepremičnin, torej tudi oddajo stanovanj, je morda prispeval k prijavi najemojemalcev, na obseg ponudbe ali cene nepremičnin pa ni vplival.

Kljub zgoraj opisani zaostritvi gospodarskih razmer v Sloveniji je bilo lansko povpraševanje na stanovanjskem trgu razmeroma veliko. Geodeti ugotavljajo, da predvsem po rabljenih stanovanjih, po novih pa majhno. Vzrok je tudi v tem, da si novo stanovanje lahko privošči vse manj Slovencev. Tisti, ki kupujejo, so danes bolj pozorni na kakovost gradnje in mikrolokacije stanovanj. Razlika med boljšimi in slabšimi stanovanji se zato vztrajno povečuje.

Zaradi upada prodaje se vztrajno niža tudi število novih projektov. Ponudba se bo v prihodnjih letih zato še krčila. Lani so investitorji pridobili gradbena dovoljenja za okoli 700 stanovanj, v letu 2007, ko je bila gradnja na vrhuncu, za kar 4900 stanovanjskih enot. V primerjavi z letom prej pa kaže, da se padanje gradnje umirja, geodeti menijo, da nižje niti ne gre. Zaloge neprodanih novih stanovanj se nekoliko zmanjšujejo, kar pa ni posledica uspešne prodaje, ampak dejstva, da novih projektov ni. Lani naj bi v državi prodali okoli 850 novih stanovanj (tudi na račun odkupa državnega stanovanjskega sklada), trgu pa je bilo ponujenih 700 novih stanovanj. »V začetku leta je bilo na trgu manj kot tri tisoč novih stanovanjskih enot. Vsaj četrtina je ujeta v stečajnih postopkih, še vsaj dva tisoč je nedokončanih stanovanj v nasedlih projektih,« pojasnjujejo geodeti.

Promet z nepremičninami je sicer lani padel za tri odstotke v primerjavi z letom 2011 – število prodanih stanovanj je bilo manjše za dva odstotka, število prodanih hiš pa se je povečalo za desetino. Geodeti ocenjujejo, da so cene nepremičnin lani realno padle, pri stanovanjih za devet, pri hišah za osem odstotkov. Na Gorenjskem se je na območju Bleda, Bohinja, Kranja, Radovljice in Škofje Loke povečal promet z družinskimi hišami, upadel je le v Tržiču in Žireh. Cene se bistveno niso spremenile. Najdražjo hišo so prodali v Bohinjski Bistrici za 520 tisoč evrov. Glede na velikost hiše pa so najdražjo prodali v Kranjski Gori – cena 460 tisoč evrov.

Promet s stanovanji na Gorenjskem je lani upadel za približno desetino, nekoliko so se znižale tudi cene. Povprečna cena rabljenega stanovanja v Kranju, Radovljici in Škofji Loki je 1750 evrov za kvadratni meter, na Jesenicah in Tržiču 1250 evrov, v Kranjski Gori 2450 evrov, na Bledu 2200 evrov in v Bohinjski Bistrici 1900 evrov za kvadratni meter. V regiji je okoli 400 neprodanih novih stanovanj, od tega jih je polovica v Kranju, kjer je povprečna ponudbena cena znašala okoli 2300 evrov za kvadratni meter.

Lani se je trgovanje z nepremičninami na Gorenjskem pri prometu z zemljišči za gradnjo stavb skoraj povsem ustavilo, promet s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči pa je bil bolj živahen. Povečan promet s kmetijskimi zemljišči je vplival tudi na opazen dvig njihove cene.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 8. julij 2019 / 13:59

S turisti vedno več dela

Število reševalnih akcij v slovenskih gorah zadnja leta nenehno narašča, lani jih je bilo 537, letos pa že 250. Štirideset odstotkov gorskih nesreč je povezanih s tujci.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 29. april 2008 / 07:00

Bolje, da kri damo, kot da jo dobimo

Škofjeloško območje je po številu krvodajalcev med najuspešnejšimi v Sloveniji. Solidarnost še ni pozabljena vrednota, meni 50-kratni krvodajalec Janez Kisovec.

Splošno / torek, 29. april 2008 / 07:00

Ekonomistka, ki odlično poje

Nataša Jemec iz Škofje Loke je postala Prvi glas Gorenjske 2008.

Škofja Loka / torek, 29. april 2008 / 07:00

Odkrili spominsko ploščo Karlinoma

Stara Loka – V Stari Loki 49 pri Kalanušu so aprila odkrili spominsko ploščo dvema znamenitima rojakoma, duhovniku Janezu Karlinu (1842-1915) in msgr. dr. Andreju Karlinu (1857 -...

Splošno / torek, 29. april 2008 / 07:00

Kavarna Vahtnca je prodana

Ob koncu marca sta župan občine Škofja Loka Igor Draksler in predsednik državnega sveta Blaž Kavčič obiskala predsednika uprave Zavarovalnice Triglav Andreja Kociča in ga seznanila...

Splošno / torek, 29. april 2008 / 07:00

Globalna vas v loških vrtcih

Globalna vas je ena od dejavnosti medkulturnega povezovanja, njen namen pa je zmanjševati nestrpnost do drugačnosti. Globalno vas so v minulih dneh v sodelovanju s študentsko organizacijo AIESEC...