Kam s pirhi? V regrat z njimi ...
V dneh po veliki noči nam navadno ostane veliko pirhov in malo idej, kaj bi z njimi. Vemo le, da se jih ne spodobi zavreči, sploh tistih, ki so bili deležni božjega blagoslova.
Če imate to srečo, da se je na vašem koncu snežna odeja že stopila in odkrila regrat, ga naberite in ves beli teden, kot pravimo tednu po veliki noči, uživajte v regratovi solati z jajci. Regrat je eno najboljših spomladanskih čistil, ki učinkovito prečisti od zimskih in velikonočnih dobrot utrujeno telo.
Preden se resno lotimo regratovih zdravilnih odlik, skočimo še kakšno stoletje nazaj, ko so regratu rekli jajčar, farška plata, levji zob in še kaj bi se našlo. Zakaj jajčar, najbrž ni potrebno razlagati. Tako kot dandanes, so ga tudi svoj čas zelo radi uživali z dodatkom trdo kuhanih jajc.
Pod drobnogledom
Regrat (Taraxacum officinale) je bogato obdarjen z vsemi mogočimi rudninami in vitamini. Njegovi največji aduti so železo, kalcij in magnezij, betakaroten, vitamina C in E, vitamini skupine B. Korenine in listi vsebujejo veliko fruktoze in inulina, grenčine fenolne kisline ter sterole. V listih so tudi flavonoidi, kalijeve soli in kumarini.
Celotna rastlina za celostno zdravje
Za solato nabiramo mlade poganjke, ki so najmanj grenki. Kadar pa ga nabiramo v zdravilne namene, igra najpomembnejšo vlogo prav mlečni sok grenkega okusa, ki se nahaja v vsej rastlini in močno spodbuja izločanje prebavnih sokov. Najbolj zdravilna naj bi bila korenina, ki jo nabiramo zgodaj spomladi pred cvetenjem ali v jeseni. Pri tem moramo biti previdni, da je ne ranimo, ker lahko odteče mlečni sok, izguba slednjega pa zmanjša zdravilni učinek. Liste nabiramo pred, stebelca pa med cvetenjem. Stebelca lahko med cvetenjem mirne duše žvečimo, saj čistijo jetra in uravnavajo raven krvnega sladkorja. Tudi cvetovi niso povsem brez vrednosti. Lahko jih posušimo za čaj, iz njih pripravimo sirup ali pa sveže oskubimo in potrosimo po jajčni, krompirjevi ali kakšni drugi solati.
Čili in čisti v pomlad
O zdravilnih odlikah regrata vemo že veliko, na kratko le osvežimo lastnosti, ki nam bodo v teh dneh najbolj koristile. Spodbuja delovanje ledvic in odvajanje vode, pospešuje presnovo in delovanje vseh izločevalnih žlez. Zaradi slednjega se v želodec izloča več kisline, v dvanajstnik pa se izceja več žolča iz jeter ter sokov trebušne slinavke, kar olajša prebavo težke in mastne hrane. Regratove učinkovine delujejo čistilno na celotno telo. Ko je organizem, očiščen odpadnih in strupenih snovi, pa v ljudskem zdravilstvu pravijo, da se izboljša tudi presnova, poredi se kri, boljše delujejo jetra in žolčnik, okrepi se imunski sistem, pomladi se koža in izboljšajo kožne težave, poživi se črevesje, in ne nazadnje, izgubi se tudi kakšen kilogram in strija na ženskem telesu.
Ne, o regratu še nismo rekli zadnje. Prihodnjič se bomo lotili regratovih pripravkov zoper to in ono težavo ali zgolj za pravi gurmanski užitek. Do takrat pa si privoščite eno veliko skledo regrata z jajci.