V Heliosu želimo lastnika, ki bo ravnal odgovorno
Konzorcij lastnikov, med njimi so banke, ki so zaplenile lastniški delež Zvona, se je pred meseci odločil za prodajo domžalske Skupine Helios. Skupina je lani ustvarila 4,44 milijona evrov dobička, rok za oddajo zavezujočih ponudb kupcev se je z minulega konca tedna podaljšal za dva meseca. "Želimo si lastnika, ki bo ravnal odgovorno do podjetja in vseh njegovih deležnikov," pravi Uroš Slavinec, predsednik uprave Skupine Helios.
Lani je Skupina Helios po prvih podatkih potrojila dobiček. Se vplivi gospodarske krize na premazno industrijo ne odražajo v takšni meri kot na gradbeništvo?
»Skupina Helios je v letu 2012 dosegla 337 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je enako kot leto pred tem. Čisti poslovni izid pa je v letu 2012 znašal skoraj 4,5 milijona evrov oziroma 1,3-odstoten delež v prihodkih od prodaje. Leta 2011 je znašal dobiček 1,34 milijona evrov oziroma 0,4-odstotni delež v prihodkih od prodaje.«
Na račun česa takšen izid? Kje so razlogi za dobro prodajo?
»Lanska višja dobičkonosnost je predvsem posledica notranjih ukrepov v Skupini Helios, kot so zelo dosledna kontrola stroškov, izvajanje začrtane strategije notranje konsolidacije Skupine, kot je na primer specializacija proizvodnih linij, distribucijskih kanalov, iskanje dodatnih, ugodnejših surovinskih ekvivalentov, izboljšanje produktivnosti oziroma dodane vrednosti, kar nam je dvignilo izid iz poslovanja za dvajset odstotkov. Poleg tega smo dobro upravljali s tveganji, kar nam je pripomoglo k boljšemu delu izida iz financiranja in posledično potrojilo čisti poslovni izid.«
In vpliv gospodarske krize, recesije na vaše poslovanje? Jih ne poznate?
»Gospodarska kriza se seveda odraža tudi na našem poslovanju. Slabe gospodarske razmere, povezane s padcem BDP, in s tem povezana slabša prodaja, posebno programa dekorativnih premazov, še naprej ostajajo na slovenskem trgu in na trgih držav bivše Jugoslavije. Kupcev nismo izgubili, se pa je zmanjšal potencial za prodajo izdelkov, ki jih tržijo naši kupci (pohištvena, gradbena, kovinska industrija, investicije v infrastrukturo in drugi). Nakupe so zmanjšali tudi končni potrošniki naših izdelkov. Zadovoljni pa smo z deležem izvoza v države EU in SND, ki kažejo na stabilno tržno rast.«
Ste zadovoljni z rezultati?
»Žal je dobičkonosnost v Skupini Helios v primerjavi z vodilnimi v naši branži še vedno premajhna za učinkovito zagotavljanje nadaljnjega uspešnega poslovanja Skupine. Zato po obdobju intenzivne rasti prihaja obdobje izboljšanja učinkovitosti poslovanja in s tem povezanega dobička, kar smo zapisali tudi v strategiji Skupine Helios do leta 2017. Že vrsto let imamo težave tudi z rastjo cen surovin. Po izraziti rasti v letih 2010 in 2011 so se cene vsaj v drugi polovici leta 2012 stabilizirale na visokih ravneh.«
Ali tudi za letos napovedujete rast dobička?
»V poslovnem načrtu za leto 2013 smo predvideli čiste prihodke od prodaje v višini 340 milijonov evrov. Načrtujemo tudi, da bomo letos dosegli čisti poslovni izid v višini 6,6 milijona evrov. Zagotovo pa bodo na naše poslovanje vplivale nestabilne razmere v mednarodnem gospodarskem okolju: zaostrovanje razmer na finančnih trgih, morebitna upočasnitev gospodarske rasti na naših pomembnejših trgih, vse večja konkurenca multinacionalk in neodvisnih lokalnih igralcev, vse večja zahtevnost kupcev, cene surovin in podobno.«
Kako pomembne so inovacije v vaši branži?
»Inovacije in razvoj so za premazno industrijo seveda zelo pomembni. Pri razvoju v Skupini Helios pospešeno sledimo evropski in globalni zakonodaji, ki zahtevata uvajanje čistejših in do okolja prijaznejših tehnologij. Razvijamo nove, tržno zanimive izdelke in programe. Največ smo jih razvili pri izdelkih na vodni osnovi ter UV-utrjujočih sistemih in praškastih premazih. Pri tem skrbimo tudi za uvajanje načel trajnostnega razvoja, kot so najmanjša možna poraba energije ter čim manjši vpliv na okolje.«
Ali so tudi v teh časih pomembne investicije?
»Na področju investicij bodo letošnje leto zaznamovali trije projekti v Sloveniji. Naše matično podjetje Helios, Tovarna barv, lakov in umetnih smol, bo na lokaciji v Preski zgradilo novo skladišče, na sedežu na Količevem pa nov reaktor in pilotno napravo v obratu umetnih smol.«
Kako ocenjujete sprejeto reformo trga dela, ki bo začela veljati čez nekaj dni? Boste v Heliosu zaposlovali?
»Kot sem že omenil, moramo zaradi konkurenčnosti in zagotavljanja lastne prihodnosti intenzivno delati v smeri izboljšanja produktivnosti. Zato bo letos v Skupini Helios poudarek na konsolidaciji na vseh nivojih. Reforma trga dela je gotovo koristna in bo v določenih situacijah podjetjem olajšala prilagajanje na tržne situacije. Na nivo zaposlovanja v Skupini Helios pa v krajšem obdobju ne bo imela večjega vpliva.«
Kako na vaše delo vpliva šibak slovenski bančni sistem?
»Krizo bančnega sistema oziroma negativni trend v Sloveniji močno občutimo, predvsem zaradi bistveno dražjih virov financiranja, ki jih moramo slovenska podjetja plačevati bankam v primerjavi z veliko večino držav v EU. Občutimo tudi omejeno možnost dolgoročnih virov financiranja za posamezne projekte.«
Konzorcij lastnikov se je septembra lani odločil za prodajo Skupine. Kakšnega lastnika pričakujete, si želite?
»Uprava Heliosa Domžale podpira proces prodaje Skupine Helios, saj potrebujemo odgovornega lastnika. Naloga uprave je delovati v dobrobit podjetja in zastopati vse deležnike, vpletene v prodajni proces: delničarje, zaposlene, kupce, lokalno okolje in druge. Zato je naša želja, da bi dobili lastnika, ki bo podpiral strategijo Skupine Helios in vlagal v njen nadaljnji razvoj, ohranil identiteto podjetja: delovno okolje, blagovne znamke, proizvodne lokacije, programsko usmerjenost. Želimo si lastnika, ki bo ravnal odgovorno do podjetja in vseh njegovih deležnikov.«
Poudarjate, da bi morali novim lastnikom sedanji postaviti vrsto zahtev. Kakšne? Je med njimi obveza za ohranjanje zaposlenih v Sloveniji?
»Uprava je prodajalcem Skupine Helios predstavila svoje poglede glede dodatnih pogojev, ki naj bi jih poleg ponujene cene izpolnjeval kupec in so pomembne za poslovno skupino in vse njene deležnike. Je pa vloga uprave v prodajnem procesu omejena, delovati pa mora v dobrobit podjetja in vseh njenih deležnikov.«
Na GZS vseskozi poudarjajo, da tujci ne želijo vlagati v slovenska podjetja. Menite, da je prevzem Heliosa realen?
»Prodaja Skupine Helios je rezultat propada njenega največjega lastnika Zvona. Delnice, ki jih je zastavil Zvon, so v rokah bank, ki so se odločile, da jih bodo prodale. Bankam so se pridružili tudi nekateri drugi lastniki. Na prodajni poziv se je odzvalo kar nekaj interesentov in vsi so iz tujine. V fazi skrbnega pregleda, v kateri je trenutno prodajni postopek, so še trije potencialni kupci Skupine Helios. Ali bo prodajni proces zaključen, bi težko ocenjeval, ker je to bolj vprašanje, ki ga je potrebno nasloviti na prodajalce.«