
Tople barve v vseh tonih
V talnih posodah ter balkonskih in okenskih koritih naj bi tudi letos prevladovale cvetlične zasaditve v toplih barvah.
V Sloveniji imamo posebej radi cvetne slapove na okenskih policah in balkonskih ograjah, medtem ko so v tujini nekako bolj naklonjeni talnim posodovkam na terasah, pred hišnimi vhodi, ob vrtnih poteh. Kakorkoli že, cvetje je lepo povsod, res pa je, da pokrit prostor omogoča nekoliko drugačne zasaditve kot odprt, izpostavljen dežju.
Kakšne so modne smernice za letošnjo pomlad in poletje? Prevladovale naj bi tople barve od rumene prek oranžne do rdeče, poudarjene so barvne združbe ton v tonu. V udobnih posodah bodo še bolj kot v tesnih koritih privlačile poglede razkošne kombinacije vzpenjavih, pokončno rastočih in povešavih rastlin. Sicer pa bomo odporne drobnocvetnice lahko pridruževali listnim strukturnim ali bogatim polnocvetočim rastlinam. Modni so tudi trixi.
A večina se bo bolj kot na modo zanesla nase, kar je tudi prav. Kdor noče odpadlih cvetov med kamni ali na ploščicah, se bo verjetno odločil za listnate strukturne rastline. Kdor nima časa za nego, bo morda posegel po sedumih in sukulentah. In kdor želi od rastlin tudi konkretno korist, bo v posode in korita sadil zelenjavo ali zelišča ali oboje, lahko tudi v družbi z okrasnimi cvetlicami. S paradižnikom in baziliko pa s kodrolistnim peteršiljem, origanom, rožmarinom, pisanolistnim žajbljem, meto in celo s česnom in solato lahko sestavimo koristne in hkrati privlačne skupine.
Ko bomo izbirali rastline za naša korita in posode, imejmo v mislih predvsem to, kam jih bomo namestili: na žgoče sonce, v polsenco, senco, pod streho ali na dež in veter, ali se bodo barvno ujemale s hišno fasado (močne barve pročelij prenesejo umirjene barve rastlin in nasprotno), katere se bodo bolj uspešno branile pred napadi škodljivcev od drugih in podobno. Če imamo radi novosti, sezimo po njih, a jih sadimo ob preverjene nosilne rastline, da ne bomo mogoče julija ali avgusta žalostno strmeli v prazne posode.
Ste vedeli, da ...
- Korita z vodno rezervo sodijo pod streho, saj se na odprtem v njih lahko nabere preveč deževne vode, ki ne more odteči, zaradi česar propadejo korenine rastlin.
- Na dno navadnega cvetličnega korita ali lonca je pametno nasuti centimeter ali dva drenaže (pesek, glinopor), nanjo položiti flis oziroma vrtno kopreno in šele nato posodo napolniti z zemljo. S tem odvečno vodo, ki lahko izteka iz podstavka na okensko polico, po fasadi, ploščicah, ohranjamo čisto.
- Ko kupujemo cvetlična korita in lonce, pazimo na enakost v barvi in materialu. Različna velikost ne moti. Barva posod mora biti skladna tudi z barvo fasade.
- V posode, ki večji del dneva stojijo na žgočem poletnem soncu, lahko sadimo pelargonije, gazanije, portulak, dipladenije, mleček, verbene, suhe rože, gaure, skevole ...
- Na senčnih mestih bodo uspevale vodenke, begonije, fuksije, koprive, detelje, mete, listnati česen ...
- Plutavost, ki rada prizadene predvsem liste bršljank, je praviloma posledica zalivanja s prehladno vodo.
- Preventivno zaščitimo rastline pred ušmi in ščitkarji z rumenimi lepljivimi ploščicami, po velikosti in simpatični obliki posebej primernimi za cvetlične posode.
- Nageljne, tudi gorenjske, v cvetličnih posodah lahko kombiniramo z rožmarinom, asparagusom, mlečkom, gaurami.
- Bolivijske begonije s slapovi cvetov so lepe same ali v skupinah z drugimi rastlinami. Njihovi ljubitelji se bodo razveselili novih barv. Ker je to rastlina vročih krajev, jo preselimo ven šele sredi maja. Pazimo tudi, da je ne zalivamo po steblih.