Tožilka Nadja Gasser pravi, da je orožje naročil Velibor Popović (na sliki se skriva pred fotoobjektivi), on pa zatrjuje, da v Sloveniji kupuje le rabljena vozila. (Foto: Tina Dokl)

Kupujem vozila, ne orožja

Od četverice obdolženih sodelovanja pri prevozu vojaškega orožja iz Slovenije v Francijo je krivdo priznal le Kranjčan Darko Palević, ki je poiskal voznika. Domnevni naročnik nelegalne pošiljke Velibor Popović trdi, da v Sloveniji kupuje le rabljena vozila, tudi tovorna in gradbena.

Kranj - Na kranjskem okrožnem sodišču so v petek začeli še sojenje v »orožarskem delu« zadeve Očistimo Slovenijo. Pred sodnico Andrijano Ahačič so stopili 35-letni Velibor Popović, 28-letni Senad Pavleković, 31-letni Darko Palević in 47-letni Rade Bubanja, domnevni člani organizirane hudodelske združbe, ki naj bi tihotapljenje orožja izvajala na mednarodni ravni. Vodja združbe, ki naj bi trgovala tudi z drogo, je bil po mnenju tožilstva 33-letni Črnogorec Miloš Šćekić, ki pa se skriva v domovini, zato so postopek zoper njega izločili.

Obdolženi naj bi skupaj s Ščekićem novembra 2011 organizirali prevoz 17 avtomatskih pušk, 19 pištol, večje količine streliva, 4,3 kilograma plastičnega eksploziva in vojaške opreme iz Slovenije v Francijo, vendar so nevarno pošiljko, ki jo je s kombijem prevažal 35-letni Denijal Stojanović, 17. novembra 2011 na Fernetičih prestregli italijanski policisti. Po navedbah tožilke Nadje Gasser je prevoz orožja, ki je izviralo iz Bosne in Hercegovine, naročil v Cannesu živeči Popović, ki bi orožje tudi prevzel, Pavleković, Palević in Ščekić naj bi organizirali prevoz, Bubanja pa naj bi orožje dostavil in hranil na svojem prenočišču v Spodnjih Bitnjah.

Orožje peljali v Italijo

Senad Pavleković se je tako kot na sojenju zaradi trgovine z drogo branil z molkom, ne pa tudi Darko Palević, ki je svoj del krivde priznal. Razložil je, da je Ščekić organiziral srečanje z »Bosancem in Slovencem iz Ljubljane«. Ker naj bi s tem poravnal svoj dolg do Ljubljančana, se je strinjal, da poišče nekoga, ki bi bil pripravljen opraviti prevoz orožja, ki pa po njegovih besedah ni bilo namenjeno Popoviću v Franciji, temveč nekemu naročniku v Genovi, od katerega so mu dali le telefonsko številko. Po daljšem iskanju se je za prevoz dogovoril s Stojanovićem. Z njim sta torbo z orožjem prevzela pri Bubanji v Spodnjih Bitnjah, nato sta v kombi za krinko naložila še hidravlične cevi. »Tako Stojanović kot Bubanja sta dobro vedela, da je bilo v torbi orožje. Vsaj domnevam tako,« je zatrdil Palević. Skupaj s Pavlekovićem in Ščekićem so se 17. novembra 2011 vozili v drugem vozilu in so kljub Stojanovićevi aretaciji v Italiji pot nadaljevali v Francijo, kamor da jih je Popović povabil na slavo oziroma pravoslavni praznik. »Popović o tovoru orožja ni vedel nič, tudi Pavleković ne, on je šel z mano le na obisk k Popoviću,« je zatrjeval sodnici.

»Orožja nisem videl, ne prodajal, ne skrival. Palević naj pove, od kod ga je dobil in zakaj šel v Italijo. Marsikaj v zvezi s tem mi je šele po »padcu torbe« razkril bratranec Ščekić, ko sem bil pri njem v Črni gori,« je Rade Bubanja odločno zavrnil kakršnokoli vpletenost kriminalno dejavnost. 47-letnik sklepa, da je orožje priskrbel Srb Zoran Baković, ki naj bi ga Palević pripeljal v Spodnje Bitnje, kjer je spal v isti sobi kot Bubanja.

Tudi Velibor Popović je kategorično zanikal vpletenost v prevoz orožja. »S tem orožjem nimam nič. V Slovenijo sem se iz Cannesa pripeljal takoj, ko sem izvedel, da me iščejo. Edino, kar sem napačno storil, je to, da sem povabil Palevića in Ščekića na versko praznovanje,« je sodnici razložil Popović, ki se po lastnih besedah preživlja izključno s preprodajo rabljenih vozil, katere je s pomočjo Palevića in Ščekića kupoval tudi v Sloveniji. »Policija je tožilki posredovala samo tiste moje prisluhe, ki so ji ustrezali, ne pa tudi vseh telefonskih pogovorov o nakupih avtomobilov. Če bi to storili, bi bila danes zgodba gotovo drugačna,« je dejal.

Danes bodo na kranjskem sodišču nadaljevali sojenje v mamilarskem delu obtožbe, okoliščine prevoza vojaškega orožja pa bodo znova razjasnjevali v petek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 7. julij 2015 / 07:00

Gorenjski glas, št. 54

Gorenjski glas, 7. julij 2015, št. 54

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Anketa: Predstavili lokalne jedi

Potuj z jezikom je letošnja tema že 27. festivala Turizmu pomaga lastna glava. Na turističnih tržnicah v Kranju so gorenjski osnovnošolci v torek in četrtek predstavili tipične lokalne jedi v svojem n...

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Prepriča že sam okus

Ob zadnjih prehranskih aferah postaja še pomembneje, od kod izvira hrana, ki konča na naših krožnikih. Lokalno pridelana hrana je namreč najbolj kakovostna in varna.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Forum trajnostnega razvoja

Družbe v skupini Elektro Gorenjska letos tretjič zapored organizirajo brezplačni posvet Forum o obnovljivih virih (OVE) in učinkoviti rabi energije (URE).

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Učinkovito nižanje stroškov

Model pogodbenega financiranja, kjer ukrepe za učinkovito rabo energije financira tretji partner, omogoča gospodarskim družbam in drugim institucijam prihranke pri energetskih stroških.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

O toplotnih in fotonapetostnih sistemih

Pred dnevi je Drago Papler izdal knjigo Osnove uporabe solarnih toplotnih in fotonapetostnih sistemov, ki zajema vse vidike alternativne oskrbe z električno energijo s pomočjo neusahljivega in ek...