Jože Dežman (Foto: Gorazd Kavčič)

Dva tisoč jih čaka na prekop

Minila so štiri leta od odkritja množičnega grobišča v rovu sv. Barbare v rudniku Huda Jama pri Laškem. Jože Dežman: je to mesto, ki ga želimo v prihodnje obiskovati kot zgodovinski spomenik?

Laško - Zgodovinar Jože Dežman, ki ga je vlada pred dobrim mesecem imenovala za predsednika nove komisije za reševanje vprašanja povojnih grobišč, nam je ob tem povedal: »Huda Jama je točka, ki se ji ni mogoče izogniti. Doslej so bili prekopani posmrtni ostanki osemstotih žrtev, na prekop iz jaška jih čaka še dva tisoč. Kar zadeva odnos do mrtvih, se postavlja vprašanje, ali bomo zmogli prekop še teh žrtev, in drugo, ki zadeva nas žive: si želimo to prizorišče povojne morije preurediti v muzej ali kulturni spomenik.«

Hudo Jamo z žrtvami povojnih pobojev (verjetno gre za belogardiste in manjšo skupino mladih deklet, domnevno iz taborišča v Teharjih) primerja s koncentracijskimi taborišči v nacistični Nemčiji in tako kot so Nemci potrebovali desetletja, da so postavili spomenik umorjenim Judom, je očitno tudi pri nas potreben čas, da se potreba po tovrstni memorialni kulturi in novem oblikovanju spominske krajine vtisne v zavest.

»Obisk Barbarinega rova je posebna izkušnja. Ko sem v ponedeljek po njem vodil novinarje, je verjetno marsikoga prešinilo: bog ne daj, da bi se kdaj znašel na takem kraju kot zločinec, ali še huje, kot žrtev. Ko začutimo sočutje do obojih, to prinaša nekakšno zagotovilo za bolj človekoljubno življenje v prihodnje. Ne drži, da se štiri leta od odkritja Hude Jame ni nič zgodilo. Zaradi nje je po odločitvi ustavnega sodišča »odšel« Tito, odšel je tudi Danilo Türk,« še dodaja Jože Dežman.

Ob obletnici odkritja v Hudi Jami je o žrtvah povojnih pobojev, njihovih svojcih, krvnikih, o represiji totalitarnega režima Študijski center za narodno spravo pripravil tudi znanstveni posvet.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 14. maj 2019 / 11:24

Junaki Everesta znova skupaj

Včeraj, 13. maja, je minilo štirideset let, odkar smo Slovenci prvič stopili na najvišjo goro sveta. Člane takratne jugoslovanske alpinistične odprave je dopoldne najprej sprejel predsednik države Bor...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Menija ne bodo več spreminjali

»Treningi, kot je bil današnji, so koristni, saj prispevajo k večji uigranosti ekipe. Ko kuhamo za večje število gostov, se ponavadi pokažejo še zadnje pomanjkljivosti, zaradi katerih bi na tekmo...

Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

V vsaki situaciji nekaj humorja

Tomaž Čop je pred osemnajstimi leti zaplul v radijske valove, ves ta čas pa je povezan s humorjem in oddajami, ki zabavajo poslušalce.

Kranj / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Propad štipendijske sheme?

Regionalna razvojna agencija Gorenjske bo, kot kaže, namesto 240 novih štipendij podelila zgolj 35, čeprav je denarja do leta 2015 dovolj.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Znamenitih majolik bo odslej manj

Po 153 letih so kamniške majolike - enega najbolj prepoznavnih slovenskih spominkov s specifično ročno poslikavo, ki je ime Kamnika ponesel po vsem svetu - prenehali redno izdelovati.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Cvetoči vrt, Monetov atelje

"Razen slikanja in vrtnarjenja nisem dober v ničemer," je nekoč rekel sloviti impresionistični slikar Claude Monet. Na podeželskem posestvu v vasi Giverny, kjer je ustvaril čudovit vrt, ki je postal n...