Dva tisoč jih čaka na prekop
Minila so štiri leta od odkritja množičnega grobišča v rovu sv. Barbare v rudniku Huda Jama pri Laškem. Jože Dežman: je to mesto, ki ga želimo v prihodnje obiskovati kot zgodovinski spomenik?
Laško - Zgodovinar Jože Dežman, ki ga je vlada pred dobrim mesecem imenovala za predsednika nove komisije za reševanje vprašanja povojnih grobišč, nam je ob tem povedal: »Huda Jama je točka, ki se ji ni mogoče izogniti. Doslej so bili prekopani posmrtni ostanki osemstotih žrtev, na prekop iz jaška jih čaka še dva tisoč. Kar zadeva odnos do mrtvih, se postavlja vprašanje, ali bomo zmogli prekop še teh žrtev, in drugo, ki zadeva nas žive: si želimo to prizorišče povojne morije preurediti v muzej ali kulturni spomenik.«
Hudo Jamo z žrtvami povojnih pobojev (verjetno gre za belogardiste in manjšo skupino mladih deklet, domnevno iz taborišča v Teharjih) primerja s koncentracijskimi taborišči v nacistični Nemčiji in tako kot so Nemci potrebovali desetletja, da so postavili spomenik umorjenim Judom, je očitno tudi pri nas potreben čas, da se potreba po tovrstni memorialni kulturi in novem oblikovanju spominske krajine vtisne v zavest.
»Obisk Barbarinega rova je posebna izkušnja. Ko sem v ponedeljek po njem vodil novinarje, je verjetno marsikoga prešinilo: bog ne daj, da bi se kdaj znašel na takem kraju kot zločinec, ali še huje, kot žrtev. Ko začutimo sočutje do obojih, to prinaša nekakšno zagotovilo za bolj človekoljubno življenje v prihodnje. Ne drži, da se štiri leta od odkritja Hude Jame ni nič zgodilo. Zaradi nje je po odločitvi ustavnega sodišča »odšel« Tito, odšel je tudi Danilo Türk,« še dodaja Jože Dežman.
Ob obletnici odkritja v Hudi Jami je o žrtvah povojnih pobojev, njihovih svojcih, krvnikih, o represiji totalitarnega režima Študijski center za narodno spravo pripravil tudi znanstveni posvet.