"Plačilni roki so se že podaljšali, če se tudi teh ne spoštuje, je lahko vsak, tako večje podjetje kot obrtnik ali samostojni podjetnik, v težavah," pravi Ludvik Kavčič. Na sliki z naslednico Tanjo Perne, hči je pred leti prevzela vodenje podjetja Precisium. (Foto: Matic Zorman)

Nismo vsi obrtniki barabe, ki odpuščajo

Obrtniki in podjetniki podpirajo spremembe delovno-pravne zakonodaje. "Sindikati se bojijo lažjega odpuščanja, vendar nismo vsi obrtniki barabe, ampak dobrega delavca dobro nagradimo, ne pa odpustimo," pravi Ludvik Kavčič, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Kranj.

Obrtniki in podjetniki želimo zaposlovati, ne odpuščati, cenimo dobrega delavca. Sindikat se tako zelo boji lažjega odpuščanja, vendar bom dobrega delavca le nagradil, ne pa odpustil. Pa saj nismo vsi barabe. Po predlogu sprememb se odpovedni rok skrajšuje za polovico (s 120 na 60 dni) in še to je predolgo. Tradicija orodjarske delavnice Ludvika Kavčiča, ki je pred leti prevzelo ime Precisium, sega v leto 1968, ko je ustanovitelj odprl popoldansko obrt. Osnovno dejavnost kontrolnikov je Kavčič sčasoma razširil. Danes štirinajst zaposlenih izdeluje predvsem različna kontrolna orodja (trni, čeljusti), za kompleksnejše izdelke ponujajo celovite rešitve s področja kontrole. Med večjimi kupci kontrolnih orodij in rešitev so izdelovalci avtomobilskih komponent, kot so Cimos, Iskra Avtoelektrika, Kolektor, Hidria Rotomatika, LTH – Unitech, Hella Saturnus in drugi. Zadnja leta podjetje vodi hči Tanja Perne, ki pravi, da avtomobilska industrija, njihov največji kupec, napreduje: »Trendi kažejo, da se prodaja vozil v Evropi manjša, vendar se bolje prodajajo prestižna vozila. V Sloveniji je veliko podjetij, ki dobavljajo za avtomobilsko industrijo, tudi za prestižne znamke. Nismo vezani na količino, ampak na različne vrste vozil in nova vozila.« Kljub temu so ob nastopu gospodarske krize, kar Kavčič pove kasneje, dolge mesece čutili posledice manj naročil, danes je drugače. »Pri nas je zelo veliko podjetij dobaviteljev avtomobilske industrije, ki ji danes dobro kaže, zato bodo morda že letos prišli boljši časi tudi za Slovenijo,« meni Ludvik Kavčič.

Ta teden je minister Andrej Vizjak skupščini Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) predstavil spremembe delovnopravne zakonodaje. Obrtniki so mu povedali, da samo spremembe zakonodaje ne bodo prinesle dela.

»Kljub vsemu mislim, da bo nova ureditev trga dela za obrtnike boljša. Sedaj smo v večji meri zaposlovali za določen čas ali študente, le nekaj je izjem, kot sem sam, ki imamo vse sodelavce zaposlene za nedoločen čas. Ob večjih naročilih sem tudi sam proizvodnjo reševal na račun študentov. To ni v redu, saj s takšno ureditvijo bogatijo le študentski servisi.«

Kakšne spremembe pričakujete na področju trga dela?

»Za nas je najbolj pomemben odpovedni rok. Obrtniki in podjetniki želimo zaposlovati, ne odpuščati, cenimo dobrega delavca. Sindikat se zelo boji lažjega odpuščanja, vendar bom dobrega delavca le nagradil, ne pa odpustil. Saj nismo vsi barabe. Po predlogu sprememb se odpovedni rok skrajšuje za polovico in še to je predolgo. Če ni dela, lahko obrtnik, kot sem jaz, v nekaj mesecih izgubi vse. Celotno življenjsko delo, domačo hišo, vse, saj odgovarjam z vsem svojim premoženjem. Vsak mesec za 14 zaposlenih poskrbeti za 14 plač in vse dajatve ni lahko. Če si v težavah, moraš imeti na mizi drugo rešitev.«

Vas je minister poslušal?

»Presenečen sem, saj minister Vizjak podpira tudi predloge, ki smo jih podali ob srečanju z njim, vendar hkrati opozarja, da vsega ne bo mogoče upoštevati. OZS je sicer zelo aktivna. Območne zbornice podajo predloge OZS, ta jih zbere in uredi in vsako leto predstavi vsakokratni vladi. Marsikaj se tudi uresniči.«

V zadnjih letih so nad OZS razne afere predvsem z visokimi plačami in odpravninami generalnih sekretarjev. Kakšno je razpoloženje med člani zaradi afer?

»Novo vodstvo je želelo (skupščina je bila v torek, op. a.) znova postaviti generalnega sekretarja na prijateljski ravni. Tako je bilo že v preteklosti in se ni izšlo. Sicer nam pa največ škode povzročate novinarji. O zbornicah se poroča le negativno, čeprav je zbornični sistem dobro organiziran.«

Pa vendar se leto po referendumu o obveznem članstvu obeta nova zbornična ureditev, ki bo odpravila obvezno članstvo.

»Nekateri pravijo, da od zbornice nimajo nič, drugi trdijo drugače. Kdorkoli je želel nasvet, informacijo, izobraževanje in drugo, je to lahko tudi dobil. Če bi vsak obrtnik, ki je imel pozitivno izkušnjo z zbornico, šel na glasovanje, bi obvezno članstvo ostalo. Vseeno je vsakomur težko dati od sebe kakršenkoli znesek. Članarina naj bi bila po novem enotna – dvajset evrov. Menim, da to ni prav; sedaj rokodelci plačujejo deset evrov, sam, ki imam več kot deset zaposlenih, petdeset evrov. Kdor tega ne zmore, je morda bolje, da zapre obrt.«

Že veste, kakšna bo prihodnja zbornična zakonodaja?

»Naše stališče je, da bi imel vsak poslovni subjekt možnost izbire obveznega članstva v eni od zbornic, pa naj gre za OZS ali Gospodarsko zbornico Slovenije. To je naš predlog, za katerega pa ne verjamem, da bo sprejet. Žal. Imeli bi možnost izbire, konkurenco.«

Kako bo brez obveznega članstva preživela Območna obrtno-podjetniška zbornica Kranj?

»Intenzivno se pripravljamo na prej omenjeno možnost, da obvezne članarine ne bo, delamo na tržnem delu, za zdaj smo na štirideset odstotkih prometa. Ne verjamem, da bi lahko obdržali sedanjo organiziranost OZS, saj imajo nekatere območne zbornice sedaj le 150 ali dobrih dvesto ali 350 članov. Manjše območne zbornice sedaj pridobivajo dotacije, da lahko sekretarke sploh opravljajo svoje delo. Morda bo čez čas nujno združevanje, vendar to za zdaj ni aktualno.«

Povrnimo se k delu prvega vprašanja. Ali imate danes obrtniki delo ali se še vedno močno občuti recesija?

»Bolj lahko govorim o kovinarski branži, v kateri delujem tudi sam. Delo imam, v našem podjetju bi celo potreboval dodatne sodelavce. Tako se tepemo, da je sodelavcu drugo podjetje ponudilo dvakrat višjo plačo. Tega si sam ne morem privoščiti, potrebujem pa novega sodelavca. Tudi iz drugih sekcij ne poročajo o hudi krizi, nekaj več se govori le o manj prometa v gostinstvu in tudi v turizmu, storitvenih dejavnostih.«

Večja podjetja opozarjajo na nesprejemljivo povišanje prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov, prevoznikom že dlje časa zaslužek odžirajo visoke cene goriva.

»O težavah zaradi višjih cen električne energije člani za zdaj ne poročajo, najbrž bo treba počakati na prve račune za januar. Prevozniki pa so danes v slabem položaju, gorivo se draži, konkurenca je ogromna. Po drugi strani so kovinarji v dobrem položaju, prihajajo nova naročila, čeprav lahko iz izkušenj povem, da se lahko v nekaj mesecih vse spremeni. Tudi v tej branži pa so lahko težave s plačilno disciplino. Plačilni roki so se že podaljšali, če se tudi teh ne spoštuje, je lahko vsak, tako večje podjetje kot obrtnik ali samostojni podjetnik, v težavah.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 7. julij 2010 / 07:00

Maša za žrtve povojnih pobojev

Kočevje - Ob grobišču pod Krenom v Kočevskem Rogu je v nedeljo potekala slovesnost z obletno mašo za žrtve revolucionarnega nasilja. Somaševanje je vodil ljubljanski nadškof metr...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 10. februar 2013 / 07:00

Kronika tedna

Zdravnik si je lajšal bolečine Na celjskem sodišču so zaradi kaznivega dejanja poneverbe na pogojno zaporno kazen obsodili zdravnika Andreja Žmavca. Tožilstvo je zdrav...

Kronika / nedelja, 10. februar 2013 / 07:00

Ropa zlatarne osumljeni trije mladoletniki

Kranj - Zlatarno na Cesti Staneta Žagarja v Kranju naj bi konec januarja skušali oropati trije 17-letni Kranjčani, so ugotovili kranjski policisti. Dva sta s pištolo od prodajalk...

Kranj / nedelja, 10. februar 2013 / 07:00

Nove cene pomoči na domu

Kranj - »Kranjska občina bo v tem letu za pomoč na domu namenila okoli 440 tisoč evrov, poleg tega pa še 10 tisoč evrov za nakup dveh avtomobilov,« je povedala kranjska podžupanj...

Kranj / nedelja, 10. februar 2013 / 07:00

Kurenti za srečo, zime pa niso odgnali

Kranj - Med plesom snežink se je v soboto dopoldne tudi v Kranju odvila pustna povorka, ena najbolj množičnih na Gorenjskem. S svojimi značilnimi maskami so se predstavile števil...

GG Plus / nedelja, 10. februar 2013 / 07:00

Vaš razgled