Občina Radovljica – križana gora
Poročanje občanom o delu občine, ki smo ga deležni preko medijev, posebej Deželnih novic, je podcenjujoče.Večinoma beremo le povzetke z občinske spletne strani ali njihova gradiva za medije. Župan se dozirano intervjuva, kot da sam piše tudi vprašanja, da pove, kar (populističnega si) želi, na vprašanja občanov, ki so postavljena v Mnenjih, ne odgovarja. Podobne so težave preredkih aktivnih občinskih svetnikov, ki na vprašanja, postavljena na sejah OS, ne dobijo relevantnih odgovorov. Zdi se, kot da občina računa, da bo kritična javnost odnehala, in da je demokracija splavala po vodi.
Gre za porazno kulturo prezaresnih kvazipolitikov, ki se precenjujejo v praviloma igranem odločanju in napihujejo mišice, kot da bi prestavljali gore. Na verodostojnost zapisnikov sej OS in odborov se ni zanašati, pripomb javnosti se niti ne želi beležiti. Zadnji primer politične nestrpnosti: član Komisije za volitve in imenovanja (KMVI) ne prenese niti bližine zainteresirane javnosti, a tega v zapisniku ne boste prebrali. Nekateri občinski funkcionarji si nabirajo preplačane funkcije na zalogo, medtem ko jih v krajevnih skupnostih opuščajo.
V moji krajevni skupnosti Radovljica je vse podrejeno občini in županu. Avtonomno odločanje je na papirju. Samo s pomočjo sodelovanja krajanov pa lahko spremenimo negativni trend.
Krajevnim skupnostim občina pošilja zaprosila za mnenja, a jih ne upošteva. Po eni strani nam deli denar za investicije, po drugi strani pa dirigira, za katere projekte naj ga porabimo. Primer urbane mestne opreme, za katerega ni bilo niti javnega natečaja, ampak se je posel oddajal z oddajo naročil, katerih odpiranje ponudb ('Stuškov' odlok iz leta 2010) sploh ni javno. Stroški za opremo so že prerasli 75.000 evrov.
KS Radovljica je imela v letu 2012 na razpolago 47.920 evrov, ki jih je v celoti porabila za investicije – med drugim za ograjo na Ljubljanski cesti in ureditev parkirišča bivši Merkur, sredstva iz lastne dejavnosti pa je porabila med drugim – za novo vzorčno oglasno tablo, ki stane 1.300 evrov, seveda kot paket urbane opreme.
V prihodnjih letih naj bi KS Radovljica – po nalogu občine in župana – zamenjala vseh 17 oglasnih tabel, ki jih ima v lasti, strošek 25 tisoč evrov, medtem ko bi obnova ene table stala samo 63 evrov. Ali so projekti in investicije upravičeni ali ne, naj povedo krajani sami, zato jih pozivam, da svoje pripombe, mnenja in predloge sporočijo na KS Radovljica / tel.: 04/530 49 60 ali po e-pošti: ks.radovljica@siol.net.
Marina T. Ravnik,
članica sveta KS Radovljica