Robert Novljan, direktor SPO Škofja Loka, ki upravlja približno 3.500 stanovanj, pravi, da tudi pri njih prejmejo veliko pritožb na račun stroškov ogrevanja, razlogi pa so zelo različni: "Večinoma pritožniki naše cene primerjajo s Toplarno, kjer gre za soproizvodnjo električne energije in toplote, kjer je strošek bistveno nižji (toplota je stranski produkt). Drugi razlog je lansko mesečno draženje energenta vse do novembra. Žal stranke v večini preverjajo le končni znesek goriva, ne pa porabe. Ugotovili bi, da je poraba enaka ali celo nižja." Vsakega, ki se pritoži, v SPO povabijo na pogovor ali pošljejo pisno pojasnilo. Večinoma že pregled dejanske porabe energije v stavbi in stanovanju zadošča. "V primerih velikega povečanja porabe opravimo ogled stanovanja in poskušamo poiskati vzrok, kot so prevelike okenske police, pohištvo poleg ogreval, zavese čez radiator in podobno), občasno ugotovimo napako ob odčitku ali delovanju delilnika toplote," pojasnjuje Novšak in tudi, da posredovanja policije in podobnega še ni doživel. (Foto: Tina Dokl, Luka Rener)

Ogrevajo se na besedo

Stanovalka v stanovanjskem bloku na Mlaki 9 v Tržiču je opozorila na visoke stroške ogrevanja, ki so nastali po menjavi toplotnih števcev. Upravnik podjetje Dom sistemi očitke zavrača. Da je zgodba še bolj zapletena, s podjetjem stanovalci na Mlaki 9 nimajo podpisane pogodbe o upravljanju.

Tržič - Robertina Rozman je nad visokimi položnicami za ogrevanje obupana. V stanovanjskem bloku na Mlaki 9 v Tržiču ima 68 kvadratnih metrov ogrevalne površine, za polovico meseca oktobra 2012 je plačala 223,30 evra, za november 380 evrov in za december, ko je imela deset dni ogrevana le dva radiatorja, 160 evrov. »Problem so visoki stroški ogrevanja v variabilnem delu, to znese kar 80 odstotkov cene položnice. Cena ene megavatne ure pa na mesec znese kar 111 evrov. Poklicala sem na Energetiko Ljubljana, kjer so mi povedali, da za megavatno uro zaračunajo 58,50 evra. Upravnik nam zaračuna še delež ogrevanja na vhod, mesečna položnica je tako zakomplicirana, da jo je nemogoče razbrati,« je povedala Robertina Rozman in pojasnila, da so se večinoma težave začele lansko jesen z delitvijo stroškov po števcih: »Upravnik Dom sistemi nam je prodal toplotne števce, kot je dejal, smo jih morali zamenjati po zakonu. Zanje smo odšteli med 300 in 350 evri iz rezervnega sklada, ki nam ga je v ta namen izpraznil upravnik. Stanovalci nimamo ne računa ne garancije, koliko so števci stali. Še več, stanovalci sploh ne vemo, po kateri pogodbi nam je to nabavil, saj z njim nimamo podpisane ne pogodbe o upravljanju ne sporazuma o ogrevanju in delitvi stroškov ogrevanja.« Rozmanova je še poudarila: »Upravnik upravlja z našim premoženjem. V stanovanjskem bloku smo etažni lastniki in po sorazmernem deležu tudi lastniki kotlovnice.«

Rozmanova se je v stiski obrnila na več institucij, od tržnega inšpektorata do Urada RS za varstvo potrošnikov, a je bila nad njihovim neukrepanjem neprijetno presenečena. »Samo energetski inšpektor se je odzval in opravil delo v okviru svojih pristojnosti. Mali človek je v naši Sloveniji zares neviden,« je razočarana in dodala, da je na tržno inšpekcijo dala tri prijave, inšpektorica jo je napotila na stanovanjski inšpektorat, ta pa spet nazaj na tržno … »Račune, garancije, certifikate števcev imamo pravico imeti in tržna inšpektorica bi lahko urgirala vsaj v tem delu. Pa ni,« je še dejala Rozmanova. Stanovalci na Mlaki 9 so se v tem času vsaj bolj povezali med seboj in ustanovili nadzorni odbor. »Prej za to ni bilo potrebe, zdaj vidim, da nas je naše zaupanje pošteno stalo,« je še izpostavila Rozmanova.

Problem je kotlarna
Podjetje Dom sistemi so v soseski Mlaka upravniki blokov na številkah 7 in 11. Prokurist pri podjetju Dom sistemi Tone Volčič in operativni upravnik Danilo Markelj sta povedala, da Mlaka 9 nima upravnika, ker ni podpisala pogodbe o izvajanju upravniških storitev, ki jim je bila posredovana lani januarja. Blok z dvema vhodoma v soseski (Mlaka 3 in 5) ima drugega upravnika, vsi pa se ogrevajo iz skupne kotlarne.

Na očitke odgovarjata: »Vse potrebne pogodbe smo etažnim lastnikom blokov pripravili januarja 2012, odziva s strani stanovalcev na Mlaki 9 ni bilo, kljub večkratnim pozivom k podpisu. Julija 2012 smo na sestanku s predstavniki etažnih lastnikov soseske (nadzornimi odbori) predstavili obveznost zamenjave obstoječih kalorimetrov v toplotnih postajah in pred stanovanjskimi enotami z novimi kalorimetri. Izbrana je bila najcenejša ponudba, na kar je na stanovanjsko enoto prišlo 245,41 evra plus 8,5-odstotni DDV. Predstavnikov etažnih lastnikov Mlake 9 pri predstavitvi ponudb in odločanju spet ni bilo, o odločitvi pa so bili obveščeni preko zapisnika na oglasni deski, na katerega so imeli možnost ugovora v osmih dneh. Večina na tem sestanku, za vsako odločitev namreč potrebujemo soglasje večine, je soglašala z delitvijo stroškov po dejanski mesečni porabi na osnovi odčitkov porabe vgrajenih kalorimetrov. Stari kalorimetri so bili še turbinski, različnih proizvajalcev in neumerjeni in so verjetno pri nekaterih etažnih lastnikih kazali nerealno porabo. Novo vgrajeni so sodobni, ultrazvočni in bolj natančni, posledično je seveda pri nekaterih porabnikih prišlo do velike razlike porabe.«

Največji problem, kot ga vidita predstavnika Dom sistemov, je v skupni kotlarni. »Zadnje meritve so pokazale kar 24 odstotkov izgube. Obstoječa kotla sta predimenzionirana; v soseski je bilo predvidenih še nekaj novogradenj, ki bi se ogrevale iz te kotlarne, vendar jih zaradi težav investitorja (še) ni. Nujna bi bila prenova kotlarne, stanovalcem smo tudi predlagali prehod na cenejši energent, saj bi bila v tem primeru cena megavatne ure cenejša,« sta pojasnila predstavnika Dom sistemov in dodala, da bi se etažni lastniki lahko odločili tudi za drugačno razmerje plačevanja variabilnega dela stroškov, vendar je bila takšna odločitev nadzornih odborov, ki so predstavniki etažnih lastnikov.

Inšpekcijske službe pa …
Energetski inšpektor je ugotovil, da so sicer zagotovljeni tehnični pogoji za delitev in obračun stroškov za ogrevanje na Mlaki 9, vendar pa niso izpolnjeni vsi pravni pogoji, kot so že omenjene nepodpisane pogodbe in sporazum. V primeru izločitve posameznega stanovanja iz skupnega ogrevalnega sistema je potrebno stoodstotno soglasje preostalih etažnih lastnikov v stavbi in fizična predelava sistema. Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić je v odgovoru za Gorenjski glas pojasnila, da upravnik mora imeti storitev upravljanja, ki jo neposredno zaračuna za svoje delo, označeno na ceniku, ki mora biti etažnim lastnikom vedno na vpogled oziroma je storitev navedena v pogodbi o upravljanju. Za vse ostalo nas je napotila na stanovanjsko inšpekcijo, ki pa zadevo še obravnava. »Etažni lastniki Mlake 9 smo sklenili, da odstopamo od sodelovanja s podjetjem Dom sistemi, od pogodb pa tako ne moremo odstopiti, ker sploh nimamo podpisanih. Pri reševanju problema sodelujemo tudi z nadzornima odboroma na Mlaki 7 in 11,« je dejala Robertina Rozman.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mengeš / sobota, 7. julij 2018 / 17:09

Gradnja obvoznice šele drugo leto

Nadzorni odbor Darsa bo v ponedeljek ponovno odločal in menda mengeški obvoznici vendarle prižgal zeleno luč, a začetka gradnje Mengšani gotovo ne bodo dočakali letos.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Otroške roke tkejo vezi

Kranjski vrtci so v Mestni hiši pripravili razstavo ob zaključku projekta Slovensko ljudsko izročilo.

Splošno / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Spoštovane občanke in občani!

Predzadnji majski konec tedna smo z nogometaši veterani Športnega društva Kranjska Gora obiskali pobrateno občino Santa Marinella v Italiji.

Splošno / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Kranjska Gora gostila ministre, pristojne za invalide

V dvorani Vitranc je bilo 22. in 23. maja neformalno srečanje ministrov, pristojnih za invalide, in konferenca z naslovom »Konvencija o pravicah invalidov – črka na papirju in/ali realnost?«, ki...

Kranjska Gora / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Kratke novice

Nov most pri Mojstrani Most čez Savo Dolinko ob magistralni cesti Jesenice-Kranjska Gora na cestnem odcepu za Mojstrano je od začetka maja spet o...

Splošno / nedelja, 1. junij 2008 / 07:00

Za korist tistih, ki v Dolini živijo

Dr. Janez Mlinar je občinski svetnik na listi Nove Slovenije - krščanske ljudske stranke.