Koroški poklon Borisu Pahorju
Krščanska kulturna zveza in Narodni svet koroških Slovencev sta prejšnji četrtek v Celovcu podelila 34. Tischlerjevo nagrado, ki jo podeljujeta posameznikom in organizacijam s Koroškega in iz sosednjih držav, v katerih živijo Slovenci, za izjemne prispevke pri ohranjanju slovenske besede in kulture. Žlahtna nagrada je poimenovana po voditelju Slovencev na Koroškem, ustanovitelju in prvem predsedniku Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Jošku Tischlerju.
Podelitev letošnje nagrade je bila nekaj posebnega. Za življenjsko delo jo je prejel zamejski Slovenec, tržaški pisatelj Boris Pahor, ki bo letos praznoval 100–letnico življenja in je v vsem svojem delovanju vedno poudarjal skrb za celoten slovenski kulturni prostor, tudi za koroškega, v katerem živijo Slovenci. Poleg tega, kar sam pogosto poudarja, je tudi osebno poznal dr. Joška Tischlerja.
Na podelitvi sta o Borisu Pahorju govorila dr. Fabjan Hafner in predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentin Inzko, za kulturni okvir pa so poskrbeli pevci kvinteta Smrtnik iz Kort pri Železni Kapli. Dr. Inzko je povedal, da sta dr. Joško Tischler in njegov oče dr. Valentin Inzko, ki je po Tischlerju prevzel vodenje Narodnega sveta, že v začetku petdesetih let preteklega stoletja navezala stike s Primorsko in Goriško, ki so se kasneje, tudi zaradi srečanj v Dragi, utrjevali. Trst, tako dr. Inzko, je bil nekaj časa intelektualno najmočnejše »slovensko« mesto z imeni, kot so Zorko Simčič, Miran Košuta, Zoran Mušič, Ljubka Šorli, Alojz Rebula in seveda Boris Pahor.
»Preko vas so v nas zopet oživeli moralni zakoni, dokazali ste, da se je v življenju možno boriti proti povprečju. Skratka, s tem, kar ste imeli, ste naredili vse, kar ste mogli, in povsod tam, kjer ste mogli. Od taborišča do učiteljišča. Od Libije do Slovenije. Doživeli ste strahote prejšnjega stoletja, fašizem, nacizem, komunizem in rasizem, prvo in drugo svetovno vojno, grozoto usode dvojnega manjšinca, dolgo nepriznanega v Sloveniji in Italiji, ki pa nikoli ni izgubil upanja in globoke vere v trajne vrednote. Profesor Pahor je sprejel številne nagrade, med drugim tudi najvišje francoske, italijanske, slovenske, avstrijske. Nekatere pa je tudi odklonil. Zato je za nas tem večja čast, da je bil pripravljen prevzeti Tischlerjevo nagrado in da je prišel med nas osebno,« je sklenil svoj nagovor dr. Valentin Inzko.