Država ukinja gimnazijo v Radovljici
Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport se je odločilo, da letos ne bodo več vpisovali novincev v program ekonomske gimnazije v Radovljici.
Radovljica - »Ob enotni podpori sedmih županov območja zgornje Gorenjske, s katerega prihajajo naši dijaki, odločno protestiramo in si prizadevamo za ohranitev vpisa najmanj v enakem obsegu kot doslej,« so v peticijo, ki jo je v dveh dneh, odkar je objavljena na spletni strani šole, podpisalo že skoraj dva tisoč podpisnikov, zapisali na Ekonomski gimnaziji in srednji šoli v Radovljici.
Ukinitvi izobraževalnega programa ekonomska gimnazija nasprotuje tudi radovljiški župan Ciril Globočnik, ki si je skupaj z ravnateljico Ksenijo Lipovšček v četrtek na sestanku na Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport prizadeval za to, da gimnazija v Radovljici ostane. »Župani občin Bled, Bohinj, Gorje, Jesenice, Kranjska Gora, Žirovnica in Radovljica smo ministra dr. Žiga Turka pozvali, da ponovno pretehta argumente in odločitev o nameravani ukinitvi programa. Na sestanku na ministrstvu za izobraževanje smo se dogovorili, da do 22. januarja ponovno premislijo o možnosti ohranitve programa v Radovljici in nam sporočijo svoje stališče.«
Na šoli se trenutno v 18 oddelkih izobražuje 492 dijakov. Od tega je v prvem in drugem letniku gimnazijskega programa po 32 dijakov, kar je več od normativov, v tretjem 46 in v četrtem 49. Kot pravi ravnateljica Ksenija Lipovšček, naj bi se glede na demografske podatke številčnost populacije na zgornjem Gorenjskem v prihodnje celo povečala, s tem pa tudi potreba po vpisu.
»Argumenta Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, da je potrebno število vpisnih mest v gimnazijske programe krčiti, ne sprejemamo, saj sočasno povečujejo število oddelkov na nekaterih drugih gimnazijah. Takšna politika je v nasprotju s strategijo decentralizacije države in onemogoča mladim dostop do gimnazijskega izobraževanja v domačem okolju. Glede možnosti vpisa v gimnazijske programe so učenci zgornje Gorenjske že sedaj v močno deprivilegiranem položaju v primerjavi z učenci v večjih mestih. Z ukinitvijo vpisa v gimnazijski program na naši šoli bi se ta položaj še poslabšal,« poudarjajo na šoli, ki se lahko pohvali z odličnimi učnimi rezultati na maturi, kjer so med najboljšimi med strokovnimi gimnazijami in z rezultati, ki so primerljivi z rezultati splošnih gimnazij. Kot še poudarjajo na šoli, kjer izobražujejo še za programe ekonomski in medijski tehnik, imajo v prenovljeni šoli s sodobno opremo odlične pogoje za učenje. Za svoje inovativne pristope k poučevanju pa je šola leta 2007 celo prejela stanovsko Kumerdejevo nagrado.
»Obstoj programa ekonomske gimnazije v našem okolju omogoča gimnazijsko šolanje tudi tistim dijakom, ki niso pretežno usmerjeni v naravoslovje, in jim omogoča študij v smeri svoje nadarjenosti ter svojih interesov (jeziki, pedagoški in drugi družboslovni študiji …), še poudarjajo in opozarjajo, da se v ožjem in širšem šolskem okolju ta hip v devetem razredu šola najmanj sto učencev več, kot je trenutno na razpolago vpisnih mest v štirih srednjih šolah istega območja. »To pomeni, da se bo toliko dijakov prisiljenih šolati daleč od doma ali izbirati druge smeri oziroma šole, kar pa prav gotovo ni v njihovem interesu.«
Kot pravi ravnateljica Ksenija Lipovšček, se z odločitvijo ministrstva ne morejo sprijazniti, zato bodo ob podpori lokalne skupnosti storili vse, da gimnazija v Radovljici ostane.