Vse globlja politična kriza
Poročilo protikorupcijske komisije odmeva tudi ta teden, saj so nekateri koalicijski partnerji predsednika vlade pozvali, naj odstopi oziroma imenuje novega mandatarja, omenjajo se tudi predčasne volitve.
Politična kriza v državi se po objavi poročila komisije za preprečevanje korupcije, v kateri predsednikoma dveh največjih parlamentarnih strank Zoranu Jankoviću in Janezu Janši očitajo kršitve zakonodaje, vse bolj poglablja. Koalicijski partnerji so predsedniku vlade Janezu Janši skoraj vsi po vrsti začeli obračati hrbet. Najbolj odločen je bil po sestanku izvršilnega odbora stranke predsednik Desus Karl Erjavec, ki je dejal: »Zahtevamo odstop predsednika vlade. Če tega ne bo storil, stranka Desus ne bo več sodelovala v koaliciji.« Že v soboto pa se je sestal svet Državljanske liste. Predsednika vlade so pozvali, naj v desetih dneh odstopi ali sproži glasovanje o zaupnici vlade. Samo malce bolj prizanesljivi so bili v SLS. Po seji vodstva stranke je njen predsednik Radovan Žerjav pojasnil, da od Janeza Janše in SDS zahtevajo, da v najkrajšem možnem času predlagajo novega mandatarja. V vladi naj bi sicer vztrajali do februarske seje državnega zbora, na kateri bodo obravnavali reformo trga dela. Potem pa naj bi tudi SLS zapustila koalicijo, če Janša ne bi odstopil, najbolj poštena do ljudi pa se jim v tem primeru zdi izpeljava predčasnih volitev. V NSi pa so odločitev o odstopu prepustili kar Janezu Janši samemu. Obenem menijo, da bi bilo za državo najbolje, če delo nadaljuje sedanja vlada in izvede začrtane reforme.
»Zamrznjeni« Zoran Janković
Predsednik PS Zoran Janković pa se je namesto za odstop s funkcije predsednika stranke odločil za zamrznitev te funkcije do volilnega kongresa stranke, ki naj bi bil še letos. Janković upa, da bo imel do takrat pred pristojnimi organi možnost razčistiti zadeve iz poročila protikorupcijske komisije. Ob tem je še poudaril, da se za zamrznitev funkcije predsednika stranke ni odločil zaradi omenjenega poročila, ampak razmer v državi. Tako se tudi ni odpovedal funkciji župana Mestne občine Ljubljana. S svojim dejanjem, je pojasnil, je želel zgolj ponuditi možnost vsem v koaliciji in opoziciji, da razmislijo o novi koaliciji ali tehničnem mandatarju. Do volilnega kongresa bo stranko vodila poslanka Alenka Bratušek, je včeraj odločil svet PS. Alenka Bratušek ima vsa pooblastila tudi za morebitna pogajanja o novi vladni koaliciji, v njeno delo, je poudarila, pa naj se Janković ne bi vtikal, čeprav nekateri namigujejo, da naj bi bila zgolj »slamnata« predsednica.
»Mokre želje stricev iz ozadja«
Kot »mokre želje stricev iz ozadja in njihovih nečakov« pa so zahteve po odstopu predsednika njihove stranke Janeza Janše označili v poslanski skupini SDS. Medtem pa predsednik vlade, ki se je v tem tednu mudil na uradnem obisku v Azerbajdžanu, ni želel komentirati vladne krize v Sloveniji. Na dvodnevni uradni obisk v Azerbajdžan se je odpravil v spremstvu ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovana Žerjava in številne gospodarske delegacije. Na zahteve treh koalicijskih partneric po odstopu naj bi se po napovedih poslanske skupine SDS odzval na novinarski konferenci v teh dneh. V zvezi z zadnjimi dogodki v državi in ugotovitvami protikorupcijske komisije se je SDS s pismom obrnila tudi na mednarodne organizacije in posameznike v tujini. V pismu komisiji očitajo politično delovanje, pri čemer so izpostavili vpletenost Gorana Klemenčiča v korupcijski škandal pri najemu stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada, Roka Praprotnika pa so označili kot ekstremnega levičarja.
Aktualnih dogodkov v državi se je v svojem govoru na slovesnosti ob 71. obletnici dražgoške bitke, na kateri se je tudi letos zbralo več tisoč ljudi, dotaknil tudi slavnostni govornik, zgodovinar Božo Repe. Poudaril je, da odtujene politične elite od nas pričakujejo, da bomo vsaka štiri leta šli na volitve, potem pa molčali in mirno prenašali njihova kupčkanja, malverzacije, sprenevedanja in izigravanja volilnih rezultatov. Ob tem pa naj bi spregledali, je opozoril, da ne nastaja samo njihova druga republika, ampak tudi nova drugačna Slovenija, država v državi, kot je bilo to med drugo svetovno vojno.
Vrata vrtcev bodo ostala zaprta
Svoje nezadovoljstvo s predlaganimi spremembami standardov in normativov na področju predšolske vzgoje pa bodo s stavko znova izrazili zaposleni v vrtcih. Vrata vrtcev bodo tako prihodnjo sredo ostala zaprta. Starši bodo otroke v izrednih primerih in po predhodnem dogovoru z zaposlenimi v vrtec sicer lahko pripeljali, a le v tisto skupino, v kateri se bo tisti dan zagotavljalo nujno varstvo, so pojasnili v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.