Paralitiki ustanovili novo društvo
Zaradi sporov znotraj Društva paralitikov Slovenije PARAS je del članov ustanovil novo društvo, s katerim želijo zaščititi pravice članov z otroško paralizo.
Društvo paralitikov Slovenije PARAS, ki je lani praznovalo tridesetletnico svojega delovanja, je bilo ustanovljeno kot športno društvo, kasneje pa se je preoblikovalo v sedanjo invalidsko in reprezentativno organizacijo pod okriljem FIHO. Združuje paralitike z različnimi diagnozami, pri čemer je bolj kot samo članstvo pomembna vrsta in stopnja obolevnosti, saj tudi sredstva ZZZS in FIHO za obnovitvene rehabilitacije prejmejo glede na diagnozo svojih članov.
»Težave so se začele pred dvema letoma ob menjavi vodstva društva. Sedanji predsednik je namreč predlagal, da se iz društvenega pravilnika o kriterijih in merilih udeležbe v programu skupinske rehabilitacije za osebe s paralizo, črta diagnoza otroška paraliza, čeprav ZZZS daje sredstva za obnovitveno rehabilitacijo izključno za diagnozo otroška paraliza, in čeprav je društvo prav zaradi otroške paralize dobilo status invalidske organizacije. Višek našega nezadovoljstva pa je bila sprememba statuta, ki za spremembe sedaj predvideva le tretjino glasov članov in ne več dve tretjini. Do sredstev so tako sedaj upravičeni vsi člani društva, čeprav glede na diagnoze ta enakopravnost ni pravična. Ker je od 180 članov invalidov z otroško paralizo samo okoli štirideset in so se tako znašli v podrejenem položaju, smo se odločili, da bomo njihove pravice zaščitili tako, da ustanovimo novo društvo. Gre za neko pravičnost, saj je PARAS denar dobil prav na račun otroške paralize,« nam je povedal nekdanji podpredsednik društva Alojz Volc, eden od glavnih pobudnikov ustanovitve društva POST POLIO – Društvo za otroško paralizo Slovenije, ki so ga ustanovili avgusta lani in do zdaj združuje petindvajset članov.
Vodstvo PARAS-a je nad ravnanjem dela članov razočarano. »Skupina članov, ki je bila v prejšnjem mandatu v predsedstvu, na vsak način želi diskreditirati delo našega društva. Z različnimi dopisi institucijam, od katerih je odvisno naše delovanje, so dosegli, da so nam na Soči odpovedali sodelovanje pri izvedbi obnovitvene rehabilitacije in niso hoteli izvesti triaže, kar je pogoj za pridobitev sredstev iz razpisa ZZZS. Tako smo bili prisiljeni poiskati drugo organizacijo, ki je izvedla triažo,« je v društvenem glasilu med drugim zapisal predsednik Vincenc Radež in poudaril, da inšpekcijski nadzor FIHO v društvu ni pokazal nobenih nepravilnosti. A del članstva še vedno vztraja pri menjavi sedanjega vodstva. Kot nam je še povedal Alojz Volc, bodo počakali do občnega zbora društva, ki bo marca. Če jim bo predsednika uspelo zamenjati za nekoga z otroško paralizo, bodo delovanje novoustanovljenega društva postavili v mirovanje, sicer pa bodo z aktivnostmi nadaljevali.