Zaplet že takoj na začetku
V torek so na Ljubljanski borzi začeli trgovati z delnico Zavarovalnice Triglav, že v petek so njeno trgovanje začasno zaustavili.
Ljubljana – Delnica Zavarovalnice Triglav je bila ob koncu lanskega leta knjigovodsko vredna 26,17 evra, v torek, prvi dan trgovanja na borzi, se je enotni tečaj oblikoval pri 49,05 evrih, v sredo je bil tečaj za dva odstotka oz. za en evro nižji, v četrtek se je znižal še za 6,58 odstotka, na 44,89 evra. V petek so na podlagi odredbe agencije za trg vrednostnih papirjev njeno trgovanje začasno, do vključno 18. septembra, zaustavili. Agencija utemeljeno sumi, da zavarovalnica v zvezi s požarno škodo na industrijskem objektu za predelavo lesa na Slovaškem februarja letos ni razkrila popolnih podatkov, pri tem pa se sklicuje na informacije v javnosti (v časniku Dnevnik) in na dokumentacijo, ki jo je pridobila od agencije za zavarovalni nadzor. V zavarovalnici poudarjajo, da so javnost in vlagatelje pravočasno obveščali o pomembnih informacijah glede požarne škode. Kot so pojasnili, so strokovne službe zavarovalnice s pomočjo zunanjih sodelavcev škodo ocenile na sedem milijonov evrov, na podlagi te ocene so v zavarovalnici oblikovali tudi škodne rezervacije, ki so že vplivale na polletni poslovni izid. Če končna škoda ne bo večja od ocenjene, to v prihodnje ne bo več imelo negativnega vpliva na poslovni rezultat.
Zavarovalnica je 30. junija letos imela 30.683 delničarjev, med katerimi je bilo 97,6 odstotka fizičnih in 2,4 odstotka pravnih oseb, ki pa zasedajo vsa mesta na lestvici desetih največjih delničarjev. Od 22.735.148 delnic jih ima 34,47 odstotka v lasti Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Slovenska odškodninska družba 28,37 odstotka, Nova Ljubljanska banka 3,08 odstotka, Hypo Alpe-Adria Bank 1,96 odstotka, Radenska 1,61, HIT Nova Gorica 1,12, NFD 1 delniški investicijski sklad 0,89, Poteza Naložbe 0,8, Ilirika Finance 0,71 in Bank Austria Creditanstalt 0,71 odstotka.
Uvrstitev delnice Zavarovalnice Triglav na Ljubljansko borzo bo prispevala k boljši ponudbi kakovostnih vrednostnih papirjev na borzi, poslovanje zavarovalnice pa bo odslej bolj podvrženo neposredni presoji domačih in tujih udeležencev kapitalskega trga, je dejal dr. Marko Simoneti, predsednik uprave Ljubljanske borze, ki pričakuje, da bo delnica glede na veliko število delničarjev med najbolj prometnimi na borzi. »Začetek kotacije na Ljubljanski borzi pomeni za nas zvišanje ugleda družbe, relativno znižanje stroškov kapitala in povečanje prepoznavnosti na kapitalskih trgih,« je dejal predsednik uprave zavarovalnice mag. Andrej Kocič in dodal, da bo trgovanje na borzi posredno zagotovilo tudi bolj enakovreden položaj manj poučenih in dobro poučenih vlagateljev.
Skupina Triglav, ki je lani imela 54,5 milijona evrov dobička po obdavčitvi, v letošnjem prvem polletju pa je poslovni izid znašal 37,9 milijona evrov, želi tudi v prihodnje ostati vodilna zavarovalno finančna skupina v Sloveniji, biti največja zavarovalniška skupina na Zahodnem Balkanu in med tremi vodilnimi zavarovalniškimi skupinami v Jugovzhodni Evropi. V Sloveniji ima skoraj 43-odstotni delež, v Črni gori 66-odstotnega, v Makedoniji 26-odstotnega, v Bosni in Hercegovini 7,4-odstotnega, na Hrvaškem 4,2-odstotnega …