Kamnik živi z narodnimi nošami

Hladna nedelja je v Kamnik privabila več kot 1700 narodnih noš, okoli 30.000 obiskovalcev in številne politike.

Kamnik – »Sprevod z več kot 1700 narodnimi nošami, ki so se pravkar sprehodile skozi staro mestno jedro, in številne prireditve in nastopi v teh štirih dneh so dokaz, da Kamnik živi z narodnimi nošami in za to prireditev, ki ostaja ena večjih v tem delu Evrope,« je po vrhuncu največje kamniške prireditve – že 38. Dnevov narodnih noš v Kamniku, povedal župan Tone Smolnikar in dodal, da so se z nekaj deset tisoč obiskovalci morda približali celo največji obiskanosti prireditve doslej.

V tradicionalnem sprevodu, ki je bil številnim narodnim nošam, ki so se sprehodile od Mercatorja skozi središče mesta vse do Grabna, zaradi hladnega vremena precej bolj prijeten kot ponavadi, so gledalci lahko videli noše iz vse Slovenije, sosednje Hrvaške, Makedonije, Avstrije in Italije. Nošam se je pridružilo tudi nekaj godb, mažoretke, lastniki starodobnih koles, čebelarji in druge stanovske skupine.

»Zavedamo se, da brez gostinskega dela na takšni prireditvi ne gre, a vsako leto si prizadevamo več pozornosti nameniti strokovnim dogodkom in kakovostnim nastopom folklornih in glasbenih skupin,« je povedala direktorica Agencije za turizem in podjetništvo Andreja Eržen in obljubila, da bodo v prihodnje oblačilni kulturi tudi po strokovni plati namenjali še več pozornosti. Velika priložnost za še boljši program organizatorje čaka že prihodnji dve leti. Prihodnje leto Kamnik praznuje 780-letnico prve omembe v pisnih virih, leta 2010 pa bo prireditev jubilejna – že 40. po vrsti.

Množico obiskovalcev iz vse Slovenije so v nedeljo s pridom izkoristili tudi mnogi politiki in poslanski kandidati. Med narodne noše so se tako pomešali ministrica Mojca Kucler Dolinar, minister Karel Erjavec, podpredsednica LDS Zdenka Cerar, poslanec Rudi Veršnik in drugi politiki.

                     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Komenda / / 17:18

Prispevek znižali za polovico

Komendski občinski svetniki so sklenili, da se komunalni prispevek za kanalizacijo zniža za 51 odstotkov, celotni komunalni prispevek za stavbe za rejo živali pa za šestdeset odstotkov.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 14. december 2010 / 07:00

Izreden pomen vitamina D

V maščobi topen vitamin D je ključnega pomena za pravilen razvoj, rast in ohranjanje zdravja od rojstva do smrti.

GG Plus / torek, 14. december 2010 / 07:00

Skrb za zdravje prostate

Združenje urologov Slovenije (ZUS) je pripravilo akcijo ozaveščanja o skrbi za zdravje prostate, ki jo bodo do maja 2011 izvedli po različnih krajih Slovenije. Po podatkih ZUS-a je pri nas stopnj...

Zanimivosti / torek, 14. december 2010 / 07:00

Skrb za varnost v gorah

Kranj - Minulo soboto je bila v Celju izredna skupščina Planinske zveze Slovenije. Delegati iz 132 društev so sprejeli vsebinski program dela predsedstva PZS, program dela komisi...

Kranjska Gora / torek, 14. december 2010 / 07:00

Nove spodbude za turizem

Mojstrana - Mojstrana je letos poleti z novim planinskim muzejem dobila tudi novo spodbudo za razvoj turizma. A če želi kraj izkoristiti prednost, ki jo ima z edinim tovrstnim mu...

Žirovnica / torek, 14. december 2010 / 07:00

Največ za novo občinsko stavbo

V proračunu občine Žirovnica za prihodnje leto je največ denarja namenjenega za gradnjo nove večnamenske stavbe na Breznici, zbirnega centra in kanalizacije.