Namesto v zapor - na družbeno koristno delo
Lani so na jeseniškem centru za socialno delo imeli kar 56 storilcev prekrškov ali kaznivih dejanj, ki so zaporno kazen ali globo "odslužili" z družbeno koristnim delom. Delali so v muzeju, zavodu za šport, domu starostnikov, društvu Žarek ...
Jesenice - Država že nekaj let omogoča, da storilci prekrškov ali manjših kaznivih dejanj svojo kazen »odslužijo « prek družbeno koristnega dela. Od leta 2009 postopke izvajanja nadomestne kazni vodijo na centrih za socialno delo. Eden od centrov, ki ga navajajo kot primer dobre prakse na tem področju, je Center za socialno delo Jesenice. Kot sta povedali strokovni sodelavki centra Mojca Mišič in Kristina Koražija, so v izvajanje nadomestne kazni samo lani imeli vključenih kar 56 storilcev prekrškov ali kaznivih dejanj. Delali so v jeseniškem muzeju, zavodu za šport, domu starostnikov, v nekaterih društvih … »Z delom v splošno korist in korist lokalne skupnosti se lahko nadomesti plačilo globe, odloženi pregon in kazen zapora do dveh let, z izjemo kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost. V postopku na sodišču storilci lahko zaprosijo, da bi kazen odslužili na ta način,« sta povedali sogovornici. Sodišče nadomestno kazen običajno odobri, če storilec nima denarja za plačilo globe. Sodišče ali tožilec o tem obvesti center za socialno delo, na osnovi razgovora pa na centru ugotovijo želje in potrebe izvajalcev, ki so pripravljeni sprejeti osebo na družbeno koristno delo – na seznamu jih imajo ta čas enajst – in nato storilca vključijo v delo. Običajno gre za preprosta fizična dela, denimo pomoč v kuhinji, pomoč pri vzdrževanju, kidanje snega, preprosta hišniška dela, na športnih objektih, pomagajo pa tudi pri nekaterih društvih.
O tem, koliko ur mora storilec opraviti, odloči sodnik, običajno pa mora za dan zapora opraviti dve uri družbeno koristnega dela. Pri nekaterih storilcih se tako nabere kar precej ur, tudi prek štiristo. Zato bi na centru potrebovali še več izvajalcev, to je pravnih oseb, ki izvajajo tudi neprofitno dejavnost. Poleg tega se bodo potrebe po alternativnih oblikah izvajanja kazni v bodoče še povečevale, eden od vzrokov za to je tudi prenatrpanost slovenskih zaporov. In kakšne so na splošno jeseniške izkušnje s tovrstnimi postopki? Ugotavljajo, da je težav zelo malo, sogovornici pa opažata zelo veliko pozitivnih učinkov. Za mnoge posameznike, ki so vključeni v nadomestno izvajanje kazni, takšno delo pomeni celo neke vrste resocializacijo in delovno terapijo. »Veliko teh oseb izhaja iz skupin s kompleksno socialno ekonomsko situacijo, nekateri so tudi odvisniki, mnogi med njimi prej vrsto let niso delali in je to zelo pozitivna izkušnja za njih. Poleg tega nekateri v razgovoru na centru uredijo tudi druge dotlej nerešene probleme,« sta povedali Mojca Mišič in Kristina Koražija.