Več šolarjev brezplačno do prehrane
Državni zbor je konec lanskega leta sprejel zakon o šolski prehrani, s katerim so bistveno povečali število učencev in dijakov, ki bodo od februarja dalje upravičeni do brezplačne oziroma subvencionirane šolske prehrane.
Kranj – Do subvencionirane malice v osnovni šoli bo tako po novem upravičenih nekaj več kot 80 tisoč učencev, od tega skoraj 50 tisoč učencev na novo, so pojasnili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Pravico do brezplačnega kosila v osnovni šoli bo na novo pridobilo približno 12 tisoč otrok oziroma skupaj skoraj 15 tisoč učencev. Na podlagi ocen ministrstva se bo tudi v srednji šoli število upravičenih do malice bistveno povečalo, saj bo subvencijo malice dobilo skoraj 35 tisoč dijakov oziroma 20 tisoč dijakov več kot doslej. Vsem, ki imajo veljavno odločbo o otroškem dodatku ali o državni štipendiji, so še pojasnili pri ministrstvu, ni treba vlagati vloge za subvencijo šolske prehrane. Centri za socialno delo jim bodo namreč odločbe o subvenciji izdali po uradni dolžnosti, in sicer v zadnjem tednu januarja.
Do brezplačne malice, so razložili pri ministrstvu, bodo upravičeni učenci iz družin, v katerih povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 53 odstotkov neto povprečne plače. Do brezplačne malice bodo upravičeni tudi dijaki, v družinah katerih povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 42 odstotkov neto povprečne plače. Do 70-odstotne subvencije malice so upravičeni dijaki v družinah, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo znaša nad 42 pa do največ 53 odstotkov neto povprečne plače in torej sodijo v peti razred otroškega dodatka.
Do 40-odstotne subvencije cene malice pa so po novem upravičeni dijaki iz družin s povprečnim mesečnim dohodkom na osebo med 53 in 64 odstotki povprečno neto plače oziroma tisti, ki sodijo v šesti razred otroškega dodatka. Do subvencije kosila bodo upravičeni učenci, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo v družini ne presega 18 odstotkov neto povprečne plače (prvi razred otroškega dodatka).
Na območju Centra za socialno delo Kranj so po besedah direktorja Marjana Podbevška do konca preteklega leta prejeli nekaj več kot dva tisoč vlog za subvencionirano šolsko malico, od tega so jih 60 odstotkov rešili pozitivno. Do brezplačne malice je bilo tako upravičenih okrog 1300 učencev. Marjan Podbevšek računa, da se bo število učencev, ki bodo upravičeni do brezplačne malice, s februarjem bistveno povečalo, po njegovih ocenah za 50 do 70 odstotkov. Še bistveno več, pravi, jih bo po novem upravičenih do brezplačnega kosila, pri katerem je bil doslej cenzus izredno nizek. Za brezplačna kosila so namreč do konca preteklega leta prejeli 851 vlog, pozitivno pa so jih rešili zgolj deset odstotkov.