Za silvestrovo bodo na delovnem mestu
Zadnjo noč v letu večina preživi v krogu domačih ali na zabavah s prijatelji. Nekateri pa tudi to noč preživijo na delovnem mestu, kjer si prav tako poskušajo pričarati malce prazničnega vzdušja.
Bled, Kranj, Jesenice – V nekaterih poklicih ne gre drugače, kot da imajo tako kot vsako noč dežurne ekipe organizirane tudi na zadnjo noč v letu, ko drugi praznujejo prihod novega leta. Delovno silvestrovo med drugim preživljajo gasilci, policisti in zdravstveno osebje. Tiste, ki se pridejo zabavat v restavracije in lokale, pa mora nekdo postreči, zato tudi brez kuharjev in natakarjev na njihovem delovnem mestu ne gre.
Med njimi je tudi Miran Berlogar, barman v Golf hotelu na Bledu. »In to že 25 let za istim točilnim pultom,« se nasmeje in ob tem prizna, da mu je ob tem prav lepo. »Opravljam namreč poklic, ki me veseli, pa še plačan sem za to.« Silvestrovo, je pojasnil, pa je na njegovem delovnem mestu sploh nekaj posebnega. »Gostje takrat še več pričakujejo od mene, kar zame pomeni še več adrenalina. Zato se še bolj potrudim, da jim za to noč pripravim kaj takega, da jim res ostane v spominu,« je poudaril in dodal, da bo tako tudi letos, a je to zaenkrat še skrivnost. Skupaj z gosti, pravi, se tudi poveseli in ob polnoči nazdravi, saj si na silvestrovo tudi na delovnem mestu izjemoma lahko privošči kakšen kozarček alkohola, potem ko gre zabava že h koncu. »Mi namreč zadnji zapiramo, ob 5., 6. ali celo 7. uri. Takrat tudi kakšno zapojemo z glasbeniki, potem pa gremo eni spat, drugi pa še naprej uživat na bazene recimo,« je dejal. Za praznovanja z družino in prijatelji, je dodal, pa ima še dovolj časa vse druge dni v letu. »Obenem si lahko tudi proste dneve vzamem takrat, ko morajo biti vsi drugi v službi, kar je prav tako prednost našega poklica,« še razmišlja Miran Berlogar.
Gasilci bodo v pripravljenosti
Na najdaljšo noč v letu bo delal tudi Andrej Štremfelj, ki je poklicni gasilec v Kranju že trideset let, v službi pa je tako preživel že kar nekaj silvestrovih. »To je treba vzeti v zakup pri takem poklicu, z njim živi cela družina,« je na vprašanje, ali je na silvestrovo, ko je večina prosta, težko iti v službo, odvrnil Štremfelj, ki bo tudi vodja »silvestrske« izmene. Dvanajst gasilcev bo nocoj v službo prišlo že ob šestih zvečer oz. eno uro prej kot običajno, da bodo fantje iz predhodne izmene lahko šli malo prej domov. Pa imajo na silvestrovo več dela kot običajno? »Odvisno. Če pride do požara, se to zgodi kmalu po polnoči, ko so ognjemeti in lahko zaide kakšna raketa,« odvrne Štremfelj. Večkrat morajo za silvestrovo gasiti tudi goreče kontejnerje, ki jih zakurijo objestneži. »To se ne dogaja celo noč, po drugi, tretji uri se umiri, saj gredo objestneži domov,« je pristavil. Nekaj gasilcev bo tudi letos dežuralo na javnem silvestrovanju v Kranju.
»Velikokrat smo bili na terenu tudi opolnoči,« se spominja Štremfelj. Najbolj se mu je v spomin vtisnilo delovno silvestrovo izpred nekaj let, ko so s sodelavci po dokaj mirni noči ob koncu službe v jutranjih urah že odprli šampanjec in nameravali nazdraviti, nakar se je pripetila huda prometna nesreča in je bilo treba na teren, saj se naslednja izmena še ni povsem pripravila na delo …
Kljub službi pa poklicni gasilci na silvestrovo vendarle začutijo del prazničnega vzdušja. Že kmalu po prihodu v službo, ko so še vsi skupaj, bodo imeli malo bolj svečano večerjo. »Ponavadi smo se že prej med seboj dogovorili, kaj bo kdo pripravil in prinesel, letos pa nam je občina obljubila, da bo poskrbela za večerjo,« je povedal Štremfelj. Na silvestrsko noč gasilcem ponavadi pride voščit tudi več obiskovalcev.
Običajna delovna noč
Na zadnjo noč v letu bo delovno tudi na travmatološkem oddelku Splošne bolnišnice Jesenice. »Ponavadi je kar živahno, zimske razmere za nas ne glede na to, kateri dan je, pač pomenijo več dela zaradi poškodb pri smučanju in padcih na ledu. Sicer pa delo med prazniki ni nič kaj dosti drugačno kot ponavadi,« sta povedali srednja medicinska sestra Tanja Vozelj iz Žirovnice in diplomirana medicinska sestra Barbara Mavrar, ki se na delo na Jesenice vozi iz Podbrda. Kot pravita, se sodelavci brez težav dogovorijo, kdo bo v službi med prazniki, in si delo razporedijo tako, da na praznične dni ne delajo vedno isti ljudje. V noči na 1. januar bo na njihovem oddelku za bolnike skrbela ekipa dveh zdravstvenih tehnikov, ene diplomirane medicinske sestre in dveh zdravnikov. »Če ne bo prehude zadrege z delom, bo tudi malce praznično. Vedno se zmenimo in na ta večer v službo prinesemo kaj dobrega za pod zob, sicer pa je tudi silvestrovo za nas običajna delovna noč,« sta še povedali.
Obe imata družini, ki z razumevanjem sprejemata dejstvo, da zaradi svojega dela vseh praznikov ne moreta preživeti doma. »Človek se tudi na to navadi; pomagajo starši, pa partner … potico speče mama; če pred božičem v vsej hiši niso pomita okna, tudi ni nič hudega. Kar je le mogoče, postoriva že pred prazniki,« še dodajata. Po prihodu domov, sploh če je noč v službi posebej živahna, gresta za nekaj ur spat. »Ampak ne prav za dolgo. Sploh, če prideš domov na praznični dan. Tega je le treba izkoristiti.«