Mladim pevkam iz zbora Carmen manet je z odličnim petjem na Kitajskem uspelo prestopiti v višji rang zborovskega petja v svetu. (Foto: arhiv Carmen manet)

Ko pesem ostane

Nekdanje in sedanje kranjske gimnazijke, združene v zboru Carmen manet, so novembra odlično nastopale na mednarodnem zborovskem tekmovanju v kitajskem mestu Guangzhou. O "carmencah", uspehu in načrtih sva se pogovarjala z Barbaro Kušar.

Mlade pevke, po stažu najmlajšega, po izkušnjah pa lahko rečemo zelo obetavnega kranjskega zbora Carmen manet pod vodstvom dirigenta Primoža Kerštanja so se sredi novembra iz več milijonskega kitajskega mesta Guangzhou vrnile z zlato medaljo in zmago v kategoriji Pop, jazz in gospel na Guangzhou Open International Choral Competition ter kar z dvema platinastima nominacijama v tekmovanju Xinghai Prize International Choral Competition, kjer so sodelovali samo povabljeni zbori. »Da smo se na Kitajskem tako dobro odrezale, seveda ni od včeraj, ampak je rezultat zavzetega dela in celoletnih priprav na eni in dobre energije, ki nas povezuje v zbor Carmen manet, na drugi strani,« je uvodoma povedala vodja zbora Barbara Kušar, sicer profesorica matematike na Gimnaziji Kranj. Prav ona je bila namreč pred desetimi leti na gimnaziji med pobudniki danes tudi širše prepoznavnega Dekliškega pevskega zbora. V njem se je v tem času izmenjalo več generacij gimnazijk. Po štirih letih je vodenje zbora prevzel Primož Kerštanj. »Dekleta v dijaških letih so namreč zelo odzivna, kadar gre za resno in zavzeto delo, in dovzetna za številne nove ideje,« razmišlja Kušarjeva. Zbor je redno nastopal na tradicionalnih gimnazijskih koncertih, napredek je bil vsako leto večji, prišli so uspehi na tekmovanjih in ko so dekleta zaključevala gimnazijo, so se vedno pogosteje vračala nazaj z željo, da bi še pele … Tako so v okviru KD Gimnazija Kranj februarja lani ustanovili še en zbor, Carmen manet.

»Želeli smo povedati, da naše punce pesem spremlja tudi naprej, ko zapustijo gimnazijske klopi. Carmen manet namreč pomeni pesem ostane.« Začelo je štiriindvajset pevk, zdaj jih v zboru prepeva dvaintrideset, enajst izmed njih je aktualnih gimnazijk. Po uspehu na območnem srečanju so se lani udeležile tekmovanja v italijanski Riva del Gardi in si tam z zlatom v kategoriji sakralne glasbe prislužile tudi nastop v glavnem programu v Guangzhouju, v kategorijo pop-jazz-gospel so se naprej uvrstile z zmago v predtekmovanju.

Tekmovanje je potekalo v okviru nemške Interkultur, ki velja za eno najpomembnejših organizacij na področju zborovskih tekmovanj na svetu. Kriteriji za udeležbo so visoki, na tekmovanja vabijo najboljše žirante, ocenjevanje je zelo zahtevno … Carmen manet so v Guangzhouju v nadaljevanju na najvišjem rangu v kategorijah ženskih zborov ter že omenjeni pop-jazz-gospel prejele še platinasto priznanje ter bile v eni kategoriji druge, v drugi pa tretje, obakrat torej tik pod vrhom. Organizacija Interkultur objavlja tudi aktualno lestvico zborov, ki se pojavljajo na njihovih tekmovanjih. Več kot 6500 jih je že in »carmence« bodo na novi lestvici precej visoko. »Nastop je bil odmeven in je tudi referenca za naprej. Vesela sem, da smo za nastope na Kitajskem osvojili precej zahteven program. Eden žirantov, priznani dirigent Fred Sjoberg s Švedskega je dejal, da vsak zbor, ki se pripravlja na tako tekmovanje, v tem času na kvaliteti pridobi vsaj 15 odstotkov. S pripravami smo rasle tudi me, vsak naš pripravljalni nastop je bil boljši, punce pa so se tudi zelo povezale med seboj. Prav to ima za nas tudi mnogo večji pomen, kot pa tekmovalnost sama,« je povedala Barbara Kušar.

Pevke iz Carmen manet so v povprečju stare dvaindvajset let, druži jih prijateljstvo in neizmerna energija. »Trenutno imamo primerno popolnjene vse glasove, odlična baza pa je v Dekliškem zboru. Gimnazijke, ki hočejo kaj več, so vedno dobrodošle,« je še povedala Kušarjeva. Te dni so nastopile na Visokem, sledi koncert v Radovljici, po novem letu pa se bodo začele pripravljati na projekt z delavnim naslovom »Severni sij«, v katerem bodo predstavile skladbe severne Evrope … »Zajeli bomo različna obdobja in glasbene žanre, od renesanse, sakralne glasbe, do sodobnih avtorjev. Jeseni nas čaka nastop na tekmovanju v belgijskem Masmechelenu,« je še povedala Barbara Kušar, vesela, da ob svojem profesorskem poklicu ob delu na najboljši način lahko izživi tudi svojo ljubezen do zborovskega petja. Da je na Gimnaziji Kranj za to pravo okolje, da jo vzpodbujajo kolegi učitelji, da jim ravnatelj Franci Rozman vseskozi daje podporo, predvsem pa ne manjka mladih deklet, ki jim zborovsko petje veliko pomeni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 6. julij 2017 / 10:11

Na sprehodu po avtocesti

Naklo – Kranjski policisti so v petek okoli 2. ure zjutraj prejeli obvestilo o nevarni hoji pešca po avtocesti na relaciji Naklo–Podtabor. Policisti so 56-letnega moškega varno pospremili z avtoces...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Baltič ni več trener blejskih odbojkarjev

Iz vodstva moštva ACH Volley so danes sporočili, da so prekinili sodelovanje z dosedanjim glavnim trenerjem ekipe Dragutinom Baltičem.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Po gradu smo se otroci vozili s kolesi

Franc Kersnik z Brda pri Lukovici, najstarejši še živeči vnuk pisatelja Janka Kersnika in lastnik gradu Brdo, jutri praznuje svoj devetdeseti rojstni dan.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Ni se nam več treba boriti golih rok

Obrambni minister Karl Erjavec te dni v okviru predsedovanja Slovenije Evropski uniji na Brdu gosti kolege ministre evropskih držav.

Splošno / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Vprašanja in pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Tako na Kosovu kot na Koroškem

Zdi se, da si v tem težkem času za Srbe med Slovenci skoraj nihče ne postavlja vprašanja (vsaj na glas ne), ki je več kot na mestu: jim lahko ob izgubi Kosova pomagamo še drugače, kot da jim (s figo v...