Sin Kai in hči Kiara seveda uporabljata rastoče pohištvo mame in inovatorke Erike Drobnič. (Foto: Andrej Tarfila, arhiv Erike Drobnič)

Pohištvo, ki raste skupaj z otrokom

Tako bi lahko opisali inovacije Erike Drobnič iz Železnikov (Zalega Loga). Licenco za izdelovanje večnamenske otroške zibelke ji je uspelo prodati španskemu podjetju Artemur, s katerim bo skušala najprej osvojiti Španijo in Portugalsko, nato ves svet.

Erika Drobnič je inovatorka, ki je nase in svojo prvo inovacijo, večnamensko otroško zibelko, opozorila pred tremi leti z osvojitvijo številnih priznanj in nagrad za inovacijo. Pot do prodaje licence španskemu podjetju Artemur pa ni bila ne lahka ne kratka.

»Že od ideje do prvega modela in nato prototipa je minilo več mesecev. V Sloveniji sem nato sodelovala s podjetjem Lestetik, tudi prodajali smo v dveh trgovskih mrežah z otroškim programom. Že v začetku pa sem vedela, da je zibelka proizvod za ves svet,« pove inovatorka. Osnovna dejavnost španskega podjetja je ponudba tekstilnih izdelkov, predvsem posteljnine za otroke, dodatno ponujajo otroško pohištvo, tudi zibelke.

V kotu, pri straniščih

Eriko Drobnič so opazili na lanskem sejmu za otroško opremo v Kölnu. Razstavljalo je 850 podjetij, inovacije so tudi ocenjevali. Zibelka Kiara je prišla v ožji izbor, nagrade pa ni prejela zaradi neizkušenosti inovatorke. Spominja se, da je zaradi pomanjkanja denarja najela zgolj štiri kvadratne metre velik razstavni prostor. Zibke so bile naložene ena na drugo. A so pritegnile pozornost.

Najprej nemške televizije ZDF, nato nemškega Amazona. »Razstavni prostor je bil v kotu, pri straniščih. Mož pravi, da je šlo za strateško pozicijo, saj mora vsak dan mimo veliko ljudi. Po začetnih otipavanjih sejem četrti in peti dan obiščejo šefi,« opisuje Erika Drobnič. Tako so prišli tudi Španci in jo nagovorili: »Sodelavci so mi povedali, da že tri dni hodijo mimo odličnega izdelka.«

Takoj so se dogovorili za sodelovanje, čeprav je najprej ponudbo Špancev zavrnila. »Želela sem, da proizvodnja ostane v Sloveniji, pri podjetju Lestetik,« razloži. Pa ni šlo, saj ne morejo zagotoviti zahtevanih naročil, zato je prodala licenco. Zibelko sedaj na Iberskem polotoku proizvajajo po njenih zamislih in načrtih, z njenim poimenovanjem. Po njeni hčeri Kiari.

»Zamisel o prilagodljivi zibelki je rasla skupaj s hčerko. Želela sem funkcionalno posteljico. Nisem je našla, zato sem o tem veliko razmišljala, ko se je porodila ideja, pa sem jo zapisala in razvijala,« pove diplomirana ekonomistka, ki je imela zaradi pomanjkanja tehničnega znanja najprej težave, sedaj pa ji pridobljeno znanje ekonomije in menedžerske izkušnje iz preteklosti zelo koristijo.

Kolesca postanejo stolčki

Licenčnina, ki jo je prodala španskemu podjetju Artemur, velja le za Španijo in Portugalsko, v Sloveniji zibelko še vedno proizvaja Lestetik, na nemškem trgu gre prodaja preko Amazona. »Tudi Nemci so me opazili na sejmu v Kölnu, vendar upam, da se bomo za širitev dogovorili s Španci. Ti imajo znanje in zmožnosti za prehod na večje serije,« pove inovatorka.

Vprašamo, ali po julijskem začetku sodelovanja z Amazonom in oktobrskem z Artemurjem družina iz Zalega Loga bogato živi. »Ne, prihodki niso visoki. Po dveh pošiljkah Amazonu se je celo ustavilo, saj mi je obe nakazili, ne visoki, davčna uprava odtegnila z računa. Šok. Bila sem dolžna, prosila za odlog plačil, vendar ni šlo. Zato tudi nisem obiskala novega sejma. Upam, da bo prihodkov s Španci več,« z nogami na tleh razloži inovatorka. Prvi konkretni rezultati prodaje z njimi bodo znani januarja.

O inovaciji Erike Drobnič smo že pisali. Pa vendar, večnamenska otroška zibelka je posteljica na kolesih za dojenčke, ki se običajno uporablja do šestega meseca starosti. Običajna zibelka ali posteljica nato postane neuporabna, čaka na bratca ali sestrico ali na podstrešju. To inovatorki ni šlo v račun: »Želela sem zibelko, ki bi jo otrok lahko uporabljal dlje časa. Domislila sem se, da bi iz zibelke naredila stolčke in mizico, posteljica pa je postala košara za igrače.«

Dolga pot do prodaje

Posteljico je razstavljala in jo znova sestavljala kot kocke, se igrala (in upoštevala) stroge evropske standarde, ki veljajo za otroško pohištvo. Na pomoč ji je priskočil mož, ki ima lesarsko znanje, ideja je postala realna. »Mislila sem, da je ideja tako preprosta, da zagotovo ni nova, da ni le moja ali pa je neizvedljiva. Kot kaže sedaj, takšna kombinacija še nikomur ni prišla v kri,« pojasni.

Vendar je pot razvoja novega izdelka zahtevna in (dokaj) dolga. Za prvi prototip je porabila več mesecev. Zibelka se razstavlja, ob vsaki uporabi mora biti varna in zanesljiva. Prva serija je sicer šla v promet, vendar je bila izdelava predraga, izdelek pretežak, težko se je razstavljala in znova sestavljala. Sledili so popravki. »S Španci prodajamo zibelko srednjega cenovnega razreda, pogovarjamo se tudi o še cenejši verziji in tudi luksuznem modelu,« pove Erika Drobnič.

Pravilo inovatorjev je, da inovacije nastajajo, ko si želi človek olajšati delo, poenostaviti znane rešitve. Sogovornica pravi, da se moraš srečati s problemom in ga rešiti. Njena ideja je stara skoraj toliko kot njena hči Kiara. Prišla je hipoma, Erika Drobnič pa jo je takoj zapisala. »Evforično sem pregledovala podatke na internetu, preračunavala, risala, dodelovala … Če ne bi takoj zapisala, bi šla ideja v zrak. O tem sem prepričana,« pove.

Večfunkcionalnost odgovor na krizo

Nato je vlagala veliko časa in denarja, pravega odziva dolgo ni bilo. Za naše in njene standarde, saj se čas v takšnih primerih meri v letih. Pa vendar, drugi inovatorji bi vedeli povedati, da je bil čas od ideje do izdelave njene inovacije kratek.

»Nekateri inovacij niti ne privedejo do trga. Žal. Saj so med njimi tudi zelo dobre. Na nedavnem srečanju inovatorjev smo se pogovarjali z Juretom Frankom, izumiteljem karving smuči. Izvedela sem, da so potrebovali kar šest let za prodor. Očitno na hitro ne gre,« razloži inovatorka. Meni tudi, da je inovacija vedno nekaj novega, zato je čas potreben tudi za ljudi, ki se morajo z novostjo seznaniti, in še več časa, da jo sprejmejo.

Na vprašanje, ali država dovolj pomaga inovatorjem, Erika Drobnič odgovarja, da je država v krizi. »Ne le ekonomski, govorimo tudi o krizi vrednot. Normalno in dostojno bomo preživeli le, če se spremenimo. Zibelka je odgovor, saj je večfunkcijska, omogoča dolgotrajno uporabo, s tem pa upošteva tudi ekološki vidik,« pojasni.

Veliko odličnih inovacij

Njej je najbolj pomagalo slovensko podjetje Lestetik, za samostojne inovatorje pa je v Sloveniji slabo poskrbljeno. Pomaga inovatorsko združenje ASI - z nasveti kako od invencije do inovacije in zaščite. Vsak sam pa mora inovacijo predstavljati. To pa zahteva denar.

Sedaj bo Eriki Drobnič lažje. S Španci se dogovarja tudi o razvoju novih izdelkov. Govori o otroški postelji, ki se lahko predeluje v tri različne funkcije, na primer v pisalno mizo, enako otroška soba zraste v mladinsko sobo. Povedano drugače, pohištvo raste z otrokom. Tudi njeni otroci rastejo, z njimi pa ideje in pohištvo.

»Inovatorjev z zelo dobrimi idejami je v Sloveniji veliko. Vendar moraš imeti srečo, trmo in vztrajnost, da inovacijo spraviš na trg,« o pomembnih elementih za uspeh pove inovatorka. Svojim kolegom priporoča vztrajnost. In tako tehnično kot ekonomsko znanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 23. december 2011 / 07:00

S prosto peto po Kranjski Gori

Kranjska Gora - Za začetek smučarske sezone so člani Telemark kluba Kranj pripravili »Telemark testival«. Potekal bo na praznični ponedeljek, 26. decembra, ko bodo v Kranjski Gor...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Klasični koncerti na Ledinah so se ´prijeli`

Kranj - Koncert klasične glasbe, ki ga je novi oskrbnik Kranjske koče na Ledinah Franc Beguš ob sodelovanju PD Kranj in vrhunskih glasbenikov prvič pripravil ob začetku letošnje poletne pl...

Zanimivosti / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Stoletnica na vrhu Vršiča

Tičarjev dom na Vršiču je posebna planinska koča - čeprav nosi ime planinska, je med njenimi obiskovalci še najmanj planincev. Večina gostov je turistov, ki se do nje pripeljejo bodisi z avtomobilom b...

Šport / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Prvič na olimpijskih igrah

Plavalec Robert Žbogar s krstnim nastopom na olimpijskih igrah ni najbolj zadovoljen.

Gorenjska / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Storjen je bil greh zoper pravičnost

Frančiškanski pater Bogdan Knavs, doma v Mošnjah na Gorenjskem, je javno napisal, kaj misli o finančnih polomijah v Cerkvi. Pravi, da zaradi ljubezni do nje in zaradi prepričanja, da bomo vsi nekoč od...

Gospodarstvo / torek, 7. avgust 2012 / 07:00

Predstavili primere dobre prakse

Med primeri dobre prakse je tudi prenova "stoga" na kmetiji pri Petric v Studoru.