V Gorjah imajo novo knjižnico
V Gorjah so se v torek razveselili odprtja nove sodobne knjižnice, ki zdaj domuje v precej prijaznejših prostorih kot doslej.
Gorje - Za skoraj čudež je odprtje novih prostorov knjižnice označila direktorica Knjižnice Antona Tomaža Linharta Radovljica Božena Kolman Finžgar. Iz majhnih in pogosto mrzlih prostorov so se preselili v lepe in svetle prostore, kjer so knjige lahko urejeno razporejene po policah, je pojasnila. Prepričana je, da jih bodo tako še bolj približali Gorjancem, ki že tako radi posegajo po knjigah, saj izposoja v gorjanski knjižnici iz leta v leto narašča. Za ureditev nove knjižnice je občina po besedah župana Petra Torkarja namenila več kot 250 tisoč evrov, od tega jim je uspelo pridobiti nepovratna sredstva v višini 65 odstotkov vrednosti naložbe na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Zgodbo o knjižnici Gorje, je ob odprtju poudarila Božena Kolman Finžgar, bi lahko primerjali s pravljico. »Pa ne le eno! Na začetku bi jo lahko primerjali z Desetnico, ki hodi od vrat do vrat in išče prostor pod soncem: najprej je bila v Spodnjih, nato v Zgornjih Gorjah v stari šoli, pa v domu Partizan, zdaj Gorjanskem domu, nato v zadružnem domu. Nekaj časa sta bili celo dve knjižnici, v Spodnjih in Zgornjih Gorjah … Najbolj pa je pravljica o knjižnici Gorje podobna sramežljivi Pepelki: temačen hodnik, stopnice, ki so invalidom in mamicam z vozičkom onemogočale dostop, mraz, če je bilo zunaj hladno …
»In nova knjižnica je kot Pepelka na slavnostnem plesu: lepa, svetla, čisto nova od vrha do tal,« je razložila Božena Kolman Finžgar. Verjame, da bo tako kot zgodba o Pepelki tudi zgodba o gorjanski knjižnici imela svoj srečni konec, kar bo po njenih besedah odvisno od bralcev. »Na vas je, da pridete in posežete po vsem, kar nudi: knjigah, revijah, zgoščenkah, filmih, dostopu do svetovnega spleta … Da bo postala moderno središče druženja, branja in kulture,« si je ob koncu še zaželela Božena Kolman Finžgar. Ob tem je župan spomnil, da je bila prav v teh prostorih v preteklosti prva čitalnica na Gorenjskem in ena izmed prvih v Jugoslaviji, saj so jo odprli že leta 1883.
Tudi bibliotekarka Lidija Kozelj je priznala, da ob nastopu službe v gorjanski knjižnici pred petimi leti tudi pomislila ni, da bodo v Gorjah dobili tako knjižnico. »Najbolj me veseli, da smo zdaj lahko uredili večji kotiček za otroke in bomo lahko še pogosteje kot doslej pripravljali pravljične ure.« Knjižnica, v kateri imajo po besedah Lidije Kozelj že skoraj osem tisoč enot knjižničnega gradiva, bo tudi po novem odprta vsak torek in sredo od 14. do 19. ure ter v petek od 9. do 14. ure.