Danes vseslovenska vstaja
Namesto da bi imeli pred božičem mir in dobro, se nam obetajo nemiri, protesti, stavke, po starih majevskih prerokbah celo konec sveta ...
Premier Janez Janša je ob robu vrha voditeljev držav Evropske unije o referendumu, ki ga zahtevajo sindikati javnega sektorja o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti dejal, da gre za slovensko eksotiko in blokado vse države. Če bo država prisiljena na financiranje po dvanajstinah, bo to vplivalo na številna področja, od financiranja dijaških prevozov do evropskega sofinanciranja državnih projektov. Pri evropskem komisarju Olliju Rehnu pa je sicer slišal tudi pohvalo, ker gre naša država v reforme, zlasti na pokojninskem področju.
Predsednik državnega zbora Gregor Virant je ta teden določil 35-dnevni rok, v katerem mora biti zbranih 40 tisoč podpisov državljanov za referendum o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014. V rok so zajeti tudi bližnji prazniki, tako da bo potrebno podpise zbrati do 22. januarja. Pobudniki referenduma zoper to niso ugovarjali. Ta teden pa je znan razplet pobude o ustavni presoji referendumov zakonov o slovenskem državnem holdingu in o slabi banki. Ustavno sodišče je presodilo, da bi bila protiustavna, ker bi ogrozila socialno državo.
Ministrstvo za finance je predlagalo, da bi se država umaknila iz lastništva bank, vendar se koalicijski partnerici SLS in DeSUS nista strinjali, da bi v tem smislu spremenili koalicijsko pogodbo in tako država v bankah ohranja kontrolni delež.
Bo stavka zaprla vrata vrtcev in šol?
Še vedno razburja zakon o uravnoteženju javnih financ, zlasti v tistem delu, ki govori o spremenjenih normativih in standardih v vrtcih in šolah, ker po mnenju sindikatov vzgoje in izobraževanja posegajo v kakovost javnih vrtcev. Zaradi tega grozijo s stavko v vrtcih, ki je že izglasovana, je sporočil sindikat SVIZ, zanjo pa se je odločila večina zaposlenih v slovenskih vrtcih (razen v dveh). Za en dan bodo zaprta vrata slovenskih vrtcev, če pa vlada ne bo prisluhnila zahtevam in umaknila spornih predlogov, se lahko stavka še zaostri. Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport so presenečeni nad tako odločitvijo, češ da so že umaknili najspornejši predlog, da bi vzgojiteljica najmlajših otrok skrbela za dva oddelka otrok. Novim normativom pa poleg zaposlenih nasprotuje tudi množica staršev, ki je osnovala civilno pobudo svetov staršev v vrtcih. Napovedani stavki (neuradni datum je 23. januar) se utegnejo pridružiti tudi zaposleni v osnovnih in srednjih šolah, saj varčevalni zakon posega tudi vanje. Glasovanje o stavki bo v drugem tednu po novoletnih praznikih.
Razburjeni pa so tudi v visokošolskih zavodih. Včeraj so pripravili akcijo, v kateri nasprotujejo temu, da »vlada znanje meče na cesto«, kar so izrazili s predavanji na javnih mestih: na trgih, v knjižnicah, knjigarnah, muzejih, kavarnah …
Vseslovenska vstaja
Po številnih protestih, ki so se začeli v Mariboru s pozivi Gotof si tamkajšnjemu županu Francu Kanglerju in nadaljevali z množičnimi demonstracijami nezadovoljnih državljanov po več slovenskih mestih, je za danes napovedana vseslovenska vstaja v prestolnici. Demonstracijam proti elitam se med drugim pridružujejo tudi nezadovoljni vojni in policijski veterani, društvo slovenskih pisateljev, več levičarskih civilno družbenih gibanj … Zahtevajo odstop sedanje vlade, sestavo začasne »vlade narodne rešitve« in nato predčasne volitve. Na današnji dan pa naj bi bil po starih majevskih prerokbah konec sveta. Če bo tako, se tudi praznikov ne moremo veseliti.
Že za jutri pa je napovedana osrednja državna proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Znova so oživele polemike o izvajanju državne himne. Po ustavi in zakonu je državna himna namreč ena kitica Prešernove Zdravljice, sedanja oblast pa se zavzema, da bi bila tudi tista, ki govori o tem, da »Bog našo nam deželo, bog živi ves slovenski svet«. Bomo videli, katera bo obveljala. Da bo spoštoval ustavni red in delal v dobro države Slovenije, pa bo jutri prisegel novi predsednik Borut Pahor, ki bo prevzel posle od dosedanjega Danila Türka.
Interpelacija ni škodila Gorenaku
Ta teden zaseda državni zbor. V torek je v parlamentu prišla na vrsto interpelacija zoper notranjega ministra Vinka Gorenaka, ki jo je poslancem predlagala stranka Pozitivna Slovenija. Objektivno naj bi bil odgovoren za izginotje skoraj štiristo podpisov, priloženih k pobudi za razpis referenduma o slabi banki. PS in SD sta glasovali za interpelacijo, koalicijske stranke pa so Gorenakovo odgovornost za to zavračale, češ da vsa dosedanja poročila o izginulih podpisih niso ničesar dokazala in da gre le za domneve. Nasprotujoča si mnenja so se kresala ves dan in še del noči, vmes je neznani izgrednik z balkona državnega zbora raztrosil lističe z napisi Gotof si. Toda enotna koalicija je z glasovanjem proti interpelaciji poskrbela, da Gorenak ostaja minister za notranje zadeve. Dvom zaradi izginulih podpisov pa ostaja.