Osebne stiske reševali pro bono
Zanimanje za brezplačne odvetniške nasvete je bilo letos na podobni ravni kot lani. "Brezplačen nasvet tudi med letom ni tako redek," pravi odvetnica Erna Mokorel.
Kranj - Kodeks odvetniške poklicne etike v 46. členu odvetniku veleva, da naj socialno šibki stranki pri računu popusti ali ji nagrade za delo sploh ne zaračuna. Tega se naj bi slovenski odvetniki držali ves čas svojega dela, minulo sredo (19. december je dan ustanovitve Odvetniške zbornice Slovenije) pa so še posebej posvetili dnevu odvetniške brezplačne pravne pomoči (pro bono). Po vsej državi je svoje storitve brezplačno nudilo kar 621 odvetnikov, od tega trideset na Gorenjskem. Koliko državljanov je izkoristilo to priložnost, na Odvetniški zbornici Slovenije še nimajo podatka, zagotovo pa je bilo zanimanje precejšnje. To lahko sklepamo tudi po podatku o lanski akciji, v kateri je brezplačen odvetniški nasvet poiskalo med 3.600 in 3.700 Slovencev.
Po podatkih odvetniške zbornice je večina državljanov iskala pomoč s področja klasičnega civilnega in delovnega prava. Podobno ugotavljajo tudi v radovljiški odvetniški pisarni Sever. »Zanimanje za brezplačno pravno pomoč je bilo precejšnje in v približno enakem obsegu kot lani. Svetovali smo približno tridesetim strankam, vsi interesenti pa sploh niso prišli na vrsto, tako da so imele prednost najavljene stranke, pri tem pa nismo gledali na njihov socialni položaj. Najpogosteje smo jim svetovali v delovnopravnih zadevah, izterjavah preživnine in osebnih stečajih,« je razložil odvetnik Mitja Sever in poudaril, da so v akciji znova sodelovali, ker so številni občani resnično v stiski in zato potrebujejo pomoč.
Odvetnica Erna Mokorel iz kranjske odvetniške družbe Hočevar-Mokorel ugotavlja, da je bilo zanimanje strank za brezplačno pomoč še večje kot lani. »Svetovali smo vsem, ki so želeli pravno pomoč. Nekateri so se prej najavili, drugi so prišli neposredno, socialne ogroženosti pa nismo ugotavljali pri nikomur. Se pa je pri večini res pokazalo, da so v stiski, zato smo tudi nekaterim svetovali, da v primeru sodnega postopka izkoristijo brezplačno pravno pomoč,« je razložila. V sredo so strankam svetovali v zvezi z razvezami, izterjavami, motenjem posesti, delovnopravnih zadev in davkov. »Ljudje nas potrebujejo in brezplačen nasvet sicer tudi med letom ni tako redek, saj se odvetniškega kodeksa držimo tudi v praksi,« je še poudarila Mokorelova.