Prof. dr. Mojca Matičič, dr. med.

Odlična ocena za slovenski model

Slovenija se je na področju učinkovitega obvladovanja virusnih hepatitisov med tridesetimi evropskimi državami uvrstila na drugo mesto, takoj za Francijo.

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani od prvega oktobra letos deluje ambulanta za anonimno in brezplačno testiranje na HBV in HCV.

V Bruslju so predstavili rezultate raziskave o skrbi za celostno obravnavanje virusnih hepatitisov B in C v tridesetih evropskih državah. Raziskavo je letos prvič v zgodovini izvedlo Evropsko združenje bolnikov z jetrnimi boleznimi (ELPA) ob podpori Evropskega združenja za bolezni jeter (EASL) in s pomočjo ene najuglednejših evropskih inštitucij, Health Consumer Powerhouse. S pomočjo raziskave so želeli poiskati najuspešnejši »Panevropski model« učinkovitega obvladovanja virusnih hepatitisov na nacionalni ravni. Končni rezultat je bil zbir številnih kazalcev odkrivanja, zdravljenja in preprečevanja okužbe ter kazalcev organizacije celostne obravnave virusnih hepatitisov na nacionalni ravni. Slovenija se je uvrstila na drugo mesto, takoj za Francijo.

»V komentarju k odličnemu slovenskemu rezultatu so poudarili, da ob osnovnih preventivnih ukrepih na nivoju državnih inštitucij največji delež strategije uspešnega obvladovanja okužbe s HBV in HCV sloni na sistematični strategiji in delovanju ekspertne skupine zdravnikov. V tem je »Slovenski model« izjema in se razlikuje od prvouvrščenega francoskega, kjer za to celostno skrbita sistematična strategija vlade in nacionalna politika,« je povedala prof. dr. Mojca Matičič, dr. med. iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je gonilna sila slovenske ekspertne skupine za virusne hepatitise.

Preprečevanje širjenja virusnih hepatitisov

V Sloveniji je po ocenah odstotek prebivalstva okužen s HBV in najverjetneje pod odstotek s HCV. Seveda pa so deleži okuženih v skupinah s povečanim tveganjem za okužbo bistveno višji. S HCV je po zadnjih podatkih okuženih okrog 22 odstotkov odvisnikov od drog, kar je po podatkih Evropskega urada za nadzor nad drogami drugi najnižji delež v Evropski uniji. Država je namreč z ukrepi Inštituta za varovanje zdravja dovolj zgodaj posegla na nekatera ključna področja nadzora in preprečevanja širjenja virusnih hepatitisov vključno z uvedbo obveznega cepljenja otrok proti hepatitisu B.

Že leta 1997 se je nacionalne strategije in akcijskega plana odkrivanja okužbe s HCV, njenega nadzora v najbolj ranljivih skupinah ter zdravljenja bolezni samoiniciativno lotila ekspertna interdisciplinarna skupina strokovnjakov. Postavila je temeljna nacionalna doktrinarna stališča, ki jih nenehno obnavlja in spodbuja njihovo vključevanje v vsakodnevno prakso. Bolnike z virusnim hepatitisom v Sloveniji zdravi posebej imenovana skupina klinikov, večinoma infektologov, osrednja ustanova je Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL, ob njej pa še infekcijski oddelki v nekaterih bolnišnicah, vse v sodelovanju s kliničnimi virologi Inštituta za mikrobiologijo Medicinske fakultete v Ljubljani. Skupaj s strokovnjaki Centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od drog so leta 2007 v Sloveniji eni prvih na svetu izdelali priporočila za celostno obravnavo virusnih hepatitisov pri izpostavljeni skupini odvisnih od drog, ki zaradi svoje učinkovitosti že služijo za vzor nekaterim državam, v naslednjem letu pa jih v svoja priporočila namerava vključiti tudi Svetovna zdravstvena organizacija.

Anonimna testiranja

»Bolnikom so vseskozi na voljo vsa zdravila, ki so se z leti razvijala, prav tako pa tudi vse večja ekipa zdravstvenih delavcev različnih področij, ki jim pomaga premagovati zahtevno zdravljenje. Uspešno je bilo v preteklih petnajstih letih pozdravljenih več kot dve tretjini vseh zdravljenih bolnikov, kar je več kot primerljivo z drugimi državami Evropske unije,« je še poudarila prof. Matičičeva. Ekspertna skupina je posegla tudi na področje odkrivanja okužbe, saj so se na pobudo infektologov in s pomočjo kliničnih mikrobiologov od leta 2007 po Sloveniji izvajale akcije anonimnega brezplačnega testiranja na okužbo s HBV in HCV. Krona teh prizadevanj pa je odprtje ambulante za anonimno in brezplačno testiranje na HBV in HCV ob podpori Ministrstva za zdravje, ki od prvega oktobra letos deluje na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 6. julij 2010 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 6. julij 2010, št. 53

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 21. december 2012 / 07:00

Kranjski ti amo

Gurmanski vodnik, Istrska fešta in oranžen vinski kranjsko-primorski anagram, ki je presenetil - Atimo.

Zanimivosti / petek, 21. december 2012 / 07:00

Prinašajo luč iz Betlehema

Kranj - Skavti in taborniki v dneh pred božičem nosijo Betlehemsko luč tudi po Gorenjskem. Nosijo jo po župnijah, po nekaterih vrtcih, domovih za ostarele in občinah, v sredo pa...

GG Plus / petek, 21. december 2012 / 07:00

Danes ni konec sveta

Te vrstice pišem nekaj dni pred 21. 12. 2012, izidejo pa prav na ta dan – ko naj bi se zgodil »konec sveta«. Ali se bo res in kako, bo znano že danes, v času nastajanja tega pisanja pa si tega ni...

Kronika / petek, 21. december 2012 / 07:00

Prva vseslovenska ljudska vstaja

Ljubljana - Facebook skupine, ki so v minulih tednih po slovenskih krajih pripravile proteste, danes, v petek, ob 15. uri organizirajo na Trgu republike v Ljubljani prvo vseslove...

Cerklje na Gorenjskem / petek, 21. december 2012 / 07:00

Kmalu začetek gradnje doma starostnikov

Dom starostnikov Taber v občini Cerklje bo gradila družba CGP Novo mesto skupaj z dvema partnerjema. Začetek del občinska uprava pričakuje že kmalu po novem letu.