Komentar: Smučarski spodbujevalci
Upravitelji smučarskih centrov si letos manejo roke. Po več letih so lahko smučarsko sezono odprli v začetku decembra. Večina. Med njimi še ni Starega vrha, ki naj bi zagnal naprave okoli 20. decembra (neuradno, kreditni odbor Hypo Leasinga je potrdil dogovor med vpletenimi, podpis pogodbe sledi v teh dneh), odprta ni Zelenica, kjer organiziranega smučanja najbrž ne bo več, dve leti že stojijo naprave na Kobli, letos ne bo obratovala blejska Straža.
»Celotna branža žičničarjev diha na škrge,« pravi Danilo Brecelj, sekretarka Združenja slovenskih žičničarjev pri Gospodarski zbornici Slovenije. Tudi zato v sezono stopamo brez ene same nove žičničarske naprave. Upravljavci pa so vse bolj obremenjeni s temi ali onimi predpisi, od lani z novim pravilnikom o posebnih tehničnih pregledih žičniških naprav, kjer so pod posebnim drobnogledom starejše naprave. Teh pa je na slovenskih, tudi gorenjskih smučiščih preveč.
Boljša novica je lani uvedena enotna, vseslovenska družinska in individualna smučarska vozovnica, ki naj bi zajezila odhod na tuja smučišča. »Naša smučišča so bližje, stroški za prihod nižji, hrana in pijača so cenejša,« o konkurenčnosti slovenskih smučišč pravi Brecelj in doda: »Res pa so manjša, vendar dobro urejena.«
Res je, dodatna ponudba na smučiščih je vse bogatejša, žal pa je gospodarsko-finančna kriza ustavila prepotrebna vlaganja v naprave. Letos smučarji še niso in ne bodo dočakali napovedanega največjega smučišče nad Bohinjsko Bistrico, ki bo povezal Koblo in Soriško planino ter ponudil nove smučarske proge. Blizu je tudi Vogel, kjer si želijo vlagati, tako v nove naprave kot zasneževanje, vendar ne smejo. Zaradi umeščenosti v Triglavski narodni park.
Dobro bi bilo, če bi lahko tudi v teh časih razmišljali o dodatnih progah (letos sta novi le ne Rogli in Krvavcu), o povezavah med smučišči in s tem ponudili še več. Za smučarje. Za domače in tuje.
Na Gorenjskem si zime brez smučanja ne moremo predstavljati. Še manj si ga lahko turistični delavci ob smučiščih. V Zgorenjesavski dolini je lanska s snegom neradodarna zima pokazala, kaj pomeni smučišče.
Denar. S tem delovna mesta. Enako je tudi na Škofjeloškem. Če ne bi prišlo do dogovora za zagon Starega vrha, bi samo okoliški turistični delavci izgubili 250 tisoč evrov letno. Je vlaganje v smučišča smiselno? Je. Tudi če ležijo na nižjih nadmorskih višinah, saj spodbujajo razvoj celotnega turizma.