Čas je za voščilnice
Za božič in novo leto običajno sorodnikom, prijateljem, znancem in drugim pišemo voščilnice. Nekatere ljudi pisanje voščilnic obremenjuje in pravijo, da je to staromodno. Priznati pa je treba, da je vsakdo vesel, ko voščilnico dobi in to predvsem v pisni obliki. To je lep običaj, da se vsaj ob koncu letu spomnimo naših dragih, jim posvetimo nekaj časa, ki je najbolj dragocen, ter svoje misli, želje in delček sebe poklonimo v obliki pisane besede.
V zadnjem času so se ljudje zelo odvadili pisanja voščilnic. Rajši voščijo kar po telefonu, elektronski pošti, preko računalnika. Včasih dobimo celo voščilnico s žigom, celo brez podpisa. Tako voščilo prav nič ne pomeni. Morda boste ugovarjali, da je treba iti s časom naprej, a priznajmo, da nas ta novodobna tehnika na žalost čisto razosebja. Nekateri pa napišejo gore čestitk s starimi in prepisanimi frazami, brez osebnega odnosa do tistega, ki mu je voščilo namenjeno. Saj ni treba veliko. Dovolj je, če lastnoročno napišemo na papir nekaj takega, da bo tisti, ki mu pišemo, vedel, da nanj mislimo in mu želimo, da bi se upi in njegova pričakovanja uresničili. To napišimo njemu in nam v veselje.
Pomemben je tudi videz voščilnic. Narisanega ali slikovnega se desetkrat bolj zapomnimo kot napisanega. Vsako leto se na tržišču pojavijo vse mogoče voščilnice. Prav te dni sem opazila, kako so nam tuji trgovci vsilili čisto poceni voščilnice z našimi napisi, natisnjene v tujih državah, in kako se na vseh področjih vrivajo v naše življenje s svojimi izdelki. Večno lepe so bile Gasparijeve voščilnice, ker so imele vsebino, nam veliko sporočile in bile tako zelo slovenske. Meni osebno so najbolj všeč voščilnice z otroškimi motivi gospe Jelke Reichman. Marsikatera voščilnica je prava mala umetnina, ki je ne moremo kar tako zavreči. Z voščilnicami lahko pomagamo dobrodelnim organizacijam.
Najlepše so doma izdelane voščilnice, čeprav še tako preproste, ki pridejo resnično od srca, napisane z iskreno besedo. Otroci imajo zanje poseben dar. Danes dobimo v trgovinah množico materialov za ljubiteljsko ustvarjanje. Otroci zelo uživajo, če jih sami izdelajo. Naj menim preproste voščilnice iz papirnatih prtičkov, narejene s servietno tehniko, ki jo obvlada triletni otrok. Motiv se iztrga ali izreže in nato prilepi na trši papir s pomočjo čopiča in vodnega laka. Otrok se pri tem nauči oblikovanja in voščilnico še naprej dodela. Lahko ji pobarva ozadje, doda in nariše še kaj z barvami, posuje z bleščicami in podobno.
Kaj napisati? Mir je osnova vsemu. Mir je bilo geslo angelov, kot pravi Prešeren: »Po celi zemlji vsem ljudem mir bodi! tako so peli angelcev glasovi v višavah pri Mesijasa prihodi ...«
Mir in razumevanje med narodi, ljudmi, medsebojnem spoštovanju in priznavanju različnosti. Mir in zaupanje v tem svetu nasilja in negotovosti. Brez miru ni ustvarjalnosti in napredka, ni zadovoljstva in ni prihodnosti.