Pred Janezovo zadnjo sliko. Nekateri izmed njegovih številnih slikarskih prijateljev in znancev: (z leve) Herman Gvardjančič, Agata Pavlovec, Rado Dagarin, Boge Dimovski, Janez Plestenjak in Cveto Zlate.

Bil je drugačen krajinar

V Sokolskem domu v Škofji Loki so prejšnji četrtek odprli razstavo slik akademskega slikarja Janeza Hafnerja (1950-2012). Veljal je za osrednjega slovenskega krajinarja zadnjih tridesetih let.

Pomenljive in hkrati lepe so bile besede Agate Pavlovec, glavne koordinatorke novo odprte likovne razstave v Sokolskem domu in slikarske kolegice tokratnega razstav­ljavca, akademskega slikarja Janeza Hafnerja: »Vsi, ki smo v zadnjih dneh postav­ljali to razstavo, smo pri tem neizmerno pogrešali Janeza. V ponedeljek bi imel rojstni dan … Vse najboljše Janez.« Tokrat bi mu čestitali mnogi, njegovi bližnji, znanci, slikarski prijatelji, Ločani, Železnikarji …, vsi, ki so ga poznali. December bo minil brez njega, a v Sokolskem domu vendarle z njim, z njegovimi slikami, ki jih je večinoma v zadnjem letu tako zavzeto pripravljal za to razstavo. Žal je poleti po kratki bolezni mnogo prerano odšel. Še pomladi je prejel nagrado Majskega salona, na katerem se vsako leto razstavljajo člani Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov, za konec leta pa je imel dogovorjeno razstavo v Sokolskem domu.

Dela zanjo je izbral njegov prijatelj, akademski slikar Herman Gvardjančič. »Nekako sem padel v njegov atelje, v katerem je bilo čutiti, da je Janez še vedno sredi dela. Njegovo zadnjo sliko smo praktično sneli še s štafelaja. Izbral sem jo za osrednjo sliko na tej razstavi. Moram reči, da je zelo dobra, zagotovo ena njegovih najboljših slik, zato smo nanjo navezali tako rekoč celotno razstavo. Gre predvsem za dela iz njegovega zadnjega obdobja, v katerem je bil Janez izjemno svež, zelo slikarski,« je povedal Herman Gvardjančič: »Starejša dela smo tako kasneje umaknili, saj se niso vključevala v razstavo. Upam, da bo kdaj prišlo do širše razstave Hafnerjevih del, na kateri bodo predstavljena tudi dela iz njegovih zgodnejših obdobij.«

Dela Janeza Hafnerja je predstavil umetnostni zgodovinar ddr. Damir Globočnik, ki je slikarja imenoval za enega nosilcev slovenskega krajinskega slikarstva zad­njih tridesetih let. »Imel je osrednjo vlogo pri kreiranju slovenske krajine, v katero je vnašal tudi nove tendence v tej slikarski zvrsti,« je razmišljal Globočnik in dodal: »Po formalni plati so Hafnerjeve krajinske kompozicije vselej izredno spretno, virtuozno naslikane. Mojstrska poteza čopiča je na slikah iz zadnjega deset­letja, ki so po kompozicijski plati zveste izbranemu motivu, ohranila dinamiko tudi po zaslugi napetosti, ki jo je slikar vzpostavljal z izbiro barvne lestvice. Slikarska suverenost je očitna pri tako imenovanem urbanem pejsažu, ki ga je ponovno vrnil v slovensko slikarstvo …« Hkrati pa je Janez Hafner naravo tudi v svojih delih jemal kot živ organizem, o čemer govorijo vsaka poteza, črta in barva, ki so vedno na svojem mestu. Spomnim se njegove razstave pred štirimi leti v Galeriji Ivana Groharja in njegove slike z motivom bencinskega servisa v Brodeh. Tudi sam sem fotografiral na dano temo, a priznam, da je njegova slika mnogo boljša.

Priljubljen je bil tudi kot likovni pedagog, učil je v osnovni šoli Železniki.

»Janez je bil eden naših odličnih slikarjev in ni naključje, da je tudi letos najkvalitetnejša razstava na ogled ob koncu leta. Bil je vedno pripravljen priskočiti na pomoč, njegova družba je bila vedno dobra družba,« je dodal župan Miha Ješe.

»Pravzaprav je Janez sam pripravljal to razstavo in žal mi je bilo, da je ni postavil sam. Skupaj sva hodila na rekreacijo in večkrat govorila tudi o njegovih zadnjih delih. Njegovo zadnje obdobje je bilo izvrstno, bil je v izjemni ustvarjalni moči,« je še povedal Gvardjančič, prepričan, da bi bil z razstavo tudi sam zelo zadovoljen. Razstava bo na ogled do 9. januarja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Kakor moj stari je dobila nov aranžma

Vsi se še spomnimo hitov, kot so Neka neveni ne venu, Ako ti niz brdo krene, Od Prevlake pa do Dunava, Sanjao sam moju ružicu, Zbog tebe oženiti se neću, poznamo tudi skladbo Kao stari moj.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 16. avgust 2007 / 07:00

Neurje nad Kranjem in okolico

Voda je zalila sedem kleti stanovanjskih hiš.

GG Plus / četrtek, 16. avgust 2007 / 07:00

Sedmica: Trije prašički

Čeprav je vic star in tvegam, da ga večina naslovnikov pozna, bom začela z njim, saj zaradi aktualnosti sodi v kontekst. Takole je bilo. Prekaljeni lovec in njegov pomočnik se plazita po host...

Gospodarstvo / četrtek, 16. avgust 2007 / 07:00

GBD pomemben "igralec" tudi na Stuttgartski borzi

Kranj - GBD Gorenjska borznoposredniška družba (GBD) je po ustvarjenem prometu na Ljubljanski borzi vsak mesec na najvišjih mestih, zadnje čase pa se po prometu občasno pridruži tudi svetovn...

Gospodarstvo / četrtek, 16. avgust 2007 / 07:00

Sodišče zavrnilo tožbo Vzajemne

Kranj - Triglav, zdravstvena zavarovalnica, je ob spremembi zakona o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju, ki omogoča prestope zavarovancev od ene k drugi zavarovalnici, tudi zavar...

Gospodarstvo / četrtek, 16. avgust 2007 / 07:00

Dobička ne bodo delili

Lesce - Leška Murka je ob koncu lanskega leta imela 723.201 evro oz. 173,3 milijona tolarjev bilančnega dobička. Uprava in nadzorni svet predlagata, da bi ves dobiček ostal nerazpo...