Pred Janezovo zadnjo sliko. Nekateri izmed njegovih številnih slikarskih prijateljev in znancev: (z leve) Herman Gvardjančič, Agata Pavlovec, Rado Dagarin, Boge Dimovski, Janez Plestenjak in Cveto Zlate.

Bil je drugačen krajinar

V Sokolskem domu v Škofji Loki so prejšnji četrtek odprli razstavo slik akademskega slikarja Janeza Hafnerja (1950-2012). Veljal je za osrednjega slovenskega krajinarja zadnjih tridesetih let.

Pomenljive in hkrati lepe so bile besede Agate Pavlovec, glavne koordinatorke novo odprte likovne razstave v Sokolskem domu in slikarske kolegice tokratnega razstav­ljavca, akademskega slikarja Janeza Hafnerja: »Vsi, ki smo v zadnjih dneh postav­ljali to razstavo, smo pri tem neizmerno pogrešali Janeza. V ponedeljek bi imel rojstni dan … Vse najboljše Janez.« Tokrat bi mu čestitali mnogi, njegovi bližnji, znanci, slikarski prijatelji, Ločani, Železnikarji …, vsi, ki so ga poznali. December bo minil brez njega, a v Sokolskem domu vendarle z njim, z njegovimi slikami, ki jih je večinoma v zadnjem letu tako zavzeto pripravljal za to razstavo. Žal je poleti po kratki bolezni mnogo prerano odšel. Še pomladi je prejel nagrado Majskega salona, na katerem se vsako leto razstavljajo člani Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov, za konec leta pa je imel dogovorjeno razstavo v Sokolskem domu.

Dela zanjo je izbral njegov prijatelj, akademski slikar Herman Gvardjančič. »Nekako sem padel v njegov atelje, v katerem je bilo čutiti, da je Janez še vedno sredi dela. Njegovo zadnjo sliko smo praktično sneli še s štafelaja. Izbral sem jo za osrednjo sliko na tej razstavi. Moram reči, da je zelo dobra, zagotovo ena njegovih najboljših slik, zato smo nanjo navezali tako rekoč celotno razstavo. Gre predvsem za dela iz njegovega zadnjega obdobja, v katerem je bil Janez izjemno svež, zelo slikarski,« je povedal Herman Gvardjančič: »Starejša dela smo tako kasneje umaknili, saj se niso vključevala v razstavo. Upam, da bo kdaj prišlo do širše razstave Hafnerjevih del, na kateri bodo predstavljena tudi dela iz njegovih zgodnejših obdobij.«

Dela Janeza Hafnerja je predstavil umetnostni zgodovinar ddr. Damir Globočnik, ki je slikarja imenoval za enega nosilcev slovenskega krajinskega slikarstva zad­njih tridesetih let. »Imel je osrednjo vlogo pri kreiranju slovenske krajine, v katero je vnašal tudi nove tendence v tej slikarski zvrsti,« je razmišljal Globočnik in dodal: »Po formalni plati so Hafnerjeve krajinske kompozicije vselej izredno spretno, virtuozno naslikane. Mojstrska poteza čopiča je na slikah iz zadnjega deset­letja, ki so po kompozicijski plati zveste izbranemu motivu, ohranila dinamiko tudi po zaslugi napetosti, ki jo je slikar vzpostavljal z izbiro barvne lestvice. Slikarska suverenost je očitna pri tako imenovanem urbanem pejsažu, ki ga je ponovno vrnil v slovensko slikarstvo …« Hkrati pa je Janez Hafner naravo tudi v svojih delih jemal kot živ organizem, o čemer govorijo vsaka poteza, črta in barva, ki so vedno na svojem mestu. Spomnim se njegove razstave pred štirimi leti v Galeriji Ivana Groharja in njegove slike z motivom bencinskega servisa v Brodeh. Tudi sam sem fotografiral na dano temo, a priznam, da je njegova slika mnogo boljša.

Priljubljen je bil tudi kot likovni pedagog, učil je v osnovni šoli Železniki.

»Janez je bil eden naših odličnih slikarjev in ni naključje, da je tudi letos najkvalitetnejša razstava na ogled ob koncu leta. Bil je vedno pripravljen priskočiti na pomoč, njegova družba je bila vedno dobra družba,« je dodal župan Miha Ješe.

»Pravzaprav je Janez sam pripravljal to razstavo in žal mi je bilo, da je ni postavil sam. Skupaj sva hodila na rekreacijo in večkrat govorila tudi o njegovih zadnjih delih. Njegovo zadnje obdobje je bilo izvrstno, bil je v izjemni ustvarjalni moči,« je še povedal Gvardjančič, prepričan, da bi bil z razstavo tudi sam zelo zadovoljen. Razstava bo na ogled do 9. januarja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. januar 2011 / 07:00

Komentar: Agrarni pohabljenec

Od uveljavitve zakona o ponovni vzpostavitvi agrarnih skupnosti ter vrnitvi njihovega premoženja in pravic bo prihodnji mesec minilo že sedemnajst let, a vendar vsa zemljišča in objekti, pretežno...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 18. april 2016 / 10:37

Tudi za ukinitev kadilnic

Zaključila se je javna razprava o predlogu zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Kadi vsak četrti odrasli Slovenec, zakon, ki ga je predlagalo ministrstvo za zdravje, pa naj bi o...

Naklo / ponedeljek, 18. april 2016 / 10:31

Spomenik slikarki Ivani Kobilca

Slikarka Ivana Kobilca bo dobila svoje obeležje v spominskem parku znamenitih Podbrežanov. Projekt bo v celoti stal dvanajst tisoč evrov, za kar poteka donatorska akcija.

Radovljica / ponedeljek, 18. april 2016 / 10:30

Za pomoč ob srčnem zastoju

Občina Radovljica je s sodelujočimi v projektu Oživimo srce, katerega cilj je povečati možnost preživetja ob srčnem zastoju, prejšnji teden podpisala dogovor o sodelovanju.

Bohinj / ponedeljek, 18. april 2016 / 10:29

Napovedali spremembe prostorskega načrta

Občinski svetniki Občine Bohinj so na minuli seji občinskega sveta sprejeli občinski prostorski načrt. Ob sprejetju že napovedane spremembe in dopolnitve, do prihodnje seje pa bodo zavrnjene vloge tud...

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. april 2016 / 10:29

Priznanje za odličnost

Že drugo leto zapored najvišjega državnega priznanja za poslovno odličnost niso podelili. Med prejemniki mednarodno priznanih certifikatov EFQM je letos prvič tudi Dom dr. Janka Benedika iz Radovljice...