Lili Gantar Žura, zdravnica, ki pravi, da ni samo šport tisti, ki nam osvobaja telo in duha. (Foto: Gorazd Kavčič)

Copate na noge in glavo na pašo

Lili Gantar Žura ima svoj moto, ki jo odžene od vsakdanjih skrbi in ji hkrati krepi telo in duha. Ko si nadene tekaške copate in steče v naravo, skozi njo stečejo tudi pozitivne misli.

Kranj - V mlajših letih je bila športnica za vse. Nikjer ni izstopala, trenirala je atletiko pri Iztoku Kavčiču in legendarnem Vučku. Hodila je na športne krožke, ki so jih ponujale šole. Vse do fakultete je redno trenirala tudi odbojko. Potem so se začele obveznosti, zaradi katerih je bilo prostega časa vedno manj. Sledili so družina, otroci, služba in za šport je začelo ostajati vedno manj časa. Po nekaj letih, ko se je njeno vsakdanje življenje ustalilo, ko otroci niso več potrebovali varstva, se je ponovno pojavil čas, ki ga je lahko namenila sami sebi. In navsezadnje, ko so se že nabrali tudi odvečni kilogrami na telesu, je prišel dan, ko se je odločila nadaljevati s športom.

Stekla iz dolgčasa

»Neko popoldne sem se dolgočasila, obula športne copate in se odpravila okrog Brda. Po mojem sem tekla eno uro in pol ali pa še več. Kmalu mi je šlo na živce, da sem tako »slaba«, in sem začela teči, kadar sem imela čas. Brez treningov ali načrta. Slučajno sem šla na neko tekmo. Bilo mi je všeč, predvsem vzdušje in energija na štartu, ko so vsi v pričakovanju, 'naspidirani' ...,« pravi Lili zdaj, ko se spominja začetkov svoje tekaške kariere.

Danes je naša redna poročevalka z največjih svetovnih maratonov, kot so newyorški, pariški, berlinski, bostonski ter ljubljanski. Lili zase pravi, da je še vedno rekreativka in ne maratonka. Vedno znova jo postavljamo za zgled tako ženskam kot moškim, ki bentijo, da se ne morejo spraviti v tek. Razumljivih izgovorov je seveda ogromno in skoraj vsi so opravičljivi, ko gre za ljudi, ki imajo na grbi cel kup obveznosti. »Na začetku sem zelo hitro napredovala, tako da mi je postalo všeč. Prvi polmaraton je minil v velikem strahu, vendar niti ne v tako slabem času. Nekako sem zmogla teh 21 km, ampak spoznala sem se s krči v nogah in z vsemi posledicami, ki pridejo dan, dva kasneje. Potem sem malo več trenirala, malo sem tudi povprašala atletskega trenerja Matjaža Polaka in začela delati za odtenek bolj sistematično.«

Lili med tekom meditira

Lili med tekom meditira, razmišlja, razglablja o stvareh iz službe in včasih, kot bi dobili možgani več kisika in so bolj sposobni, najde rešitve, ki jih je iskala. Kljub temu med tekom ni čisto v svojem svetu. »Mislim, da nisem posebna tekačica, ker čas, ki ga dosežem, ni čisto vrhunski, meni se zdi povprečen. Ko mi zmanjkuje moči, se vedno prepričujem, da če sem že tukaj, naj pridem do konca. Najbolj me je mučilo v Parizu, ko mi je bilo vzdušje že na štartu negativno, tako da sem imela krizo že okrog dvanajstega kilometra,« pravi Lili. Ko se z njo pogovarjate o maratonih, se vam zdi, da niso dolgi neverjetnih 42 kilometrov. Kot zdravnica je prepričana, da je šport koristen in sproščujoč in da bi se s športom moralo ukvarjati čimveč ljudi. Ni pa zagovornica, da je samo v športu sprostitev. Vsakdo si mora najti stvar, kjer se »resetira«, pa če je to branje knjige ali ležanje na kavču. Če bi ljudje znali to najti, bi imeli zdravniki manj dela. Lili poudarja, da se sedaj pri ljudeh res pozna politična in ekonomska situacija. Ljudje postajajo nestrpni, želijo dobiti vse, za nobeno stvar niso pripravljeni počakati, na vsakem koraku se prepirajo.

Copate na noge

Lili Žura si rada pripne številko, vendar ni tekmovalka. »Moj moto za tek je - copate na noge in glavo na pašo. Mi je pa všeč, da veliko stvari delava skupaj z možem in da imava približno enake interese, to vse skupaj zelo olajša, zato priporočam tudi drugim parom, da si poiščejo dejavnosti, ki jih lahko počnejo skupaj. Verjemite mi, da je tako lepše in lažje,« je zaključila Lili.

Seveda je še veliko takih in podobnih športnih rekreativk, kot je Lili. Nam služijo za občudovanje in spodbudo, da se da uskladiti življenje tako, da zraven naredimo še kaj zdravega zase, svoje telo, svoje razmišljanje, svoj pogled na svet … v teh časih, ki jih mnogi že imenujejo - brezupni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / četrtek, 6. julij 2017 / 10:09

Dvainpetdeset najboljših pri županu

Jesenice – Župan občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger je v ponedeljek v Kolpernu sprejel najboljše učence in dijake jeseniških osnovn­ih in srednjih šol. Vseh devet let je povprečje ocen, višje od 4...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

E-ji pred kvarom ščitijo živila, kaj pa naše zdravje?

Coca Cola bo zaradi velikih pritiskov javnosti zaradi študije, ki je dokazala, da natrijev benzoat (E211) v celicah kvasovk poškoduje DNK, omenjeni aditiv umaknila iz svojih izdelkov.

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Nasveti za poletne dni

Pri načrtovanju počitnic v poletnih dneh moramo pomisliti tudi na izdelke za preprečevanje ali odpravljanje manjših zdravstvenih težavin ustrezno zaščito pred sončnimi žarki. V lekarni vam bomo znali...

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Dan športa v vrtcu

Zadnji majski teden so se v vrtcu Julke Pibernik odločili, da bodo večino pozornosti namenili gibalnim dejavnostim in vzgoji v športu, saj je zadnji majski dan razglašen za svetovni dan športa.

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Rak na dojkah: Osebno zdravljenje za vsakega bolnika ob pravem času

Organizirano iskanje raka na dojkah s presejanjem in uvajanjem novih učinkovitejših načinov zdravljenja pri najbolj ogroženih ženskah je vplivala na zmanjšanje smrtnost zaradi posledic te bolezni tudi...

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Priznanja za zdrave zobe

V Domu Julke in Albina Pibernika na Slovenskem Javorniku je potekala zaključna prireditev Tekmovanja za zdrave zobe za vse šole zgornje Gorenjske.