Marjan Batagelj in Japec Jakopin pravita, da lahko za podjetje največ naredita - sama. (Foto: Gorazd Kavčič)

Preveč joka, premalo dela

Tak je recept gospodarstvenikov, ki ga priporočajo politikom za izhod iz krize, pa tudi njihova ocena ukrepov, ki jih sprejemajo v Bruslju. O tem na forumu Evropski ukrepi za reševanje krize - pogled od spodaj, ki sta ga organizirala pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji in STA.

Ljubljana - O tem, ali nas v naslednji evropski finančni perspektivi še čakajo težki časi, Japec Jakopin, direktor in solastnik Seawaya, pravi: »Kriza ni poplava, ko posledice počistimo in gremo naprej. Svet se spreminja, ni pa povsod enako. V Turčiji ne jokajo, tudi na Kitajskem ne, kaj šele Braziliji.« Pred kratkim je bil v Bruslju. Videl je na tisoče pisarn in deset tisoče zadovoljnih birokratov. Ti ne vedo za krizo.

Kriza

»Spopadamo se z dobro organizirano komunistično partijo Kitajske in enako dobro organiziranim ameriškim kongresom, učinkovitosti Bruslja pa ne vidim,« pravi Jakopin. Razmišlja o učinkoviti Sloveniji, ki bo temeljila na inovativnosti, kreativnosti in znanju. »Pričakujemo še hujšo krizo, saj tretjina nemških delodajalcev razmišlja o odpuščanju,« pove direktor ECC Tugomir Frajman, njegov kolega iz Eurosada Boštjan Kozole pa: »Na krizo smo zaradi narave navajeni. Sodelavcem sem povedal, da je usoda v naših rokah, odločili smo se za kvaliteto in izvoz.«

Marjan Batagelj, direktor Postojnske jame, meni, da je kriza le tolikšna, kot jo znaš predvideti: »Kriza pomeni reševanje problemov. V turizmu zgolj poslušamo izvozno gospodarstvo, ki pove, v katerem delu sveta gre bolje.« Tako so se v minuli sezoni orientirali na Rusijo, Daljni vzhod, Tajvan. Čeprav so izgubili 50 tisoč gostov iz Evrope, so poslovali uspešno. In kriza? »Poglabljamo jo že s tem, da jo omenjamo,« trdi Batagelj.

Demonstracije

Prejšnji konec tedna so zaznamovale delavske demonstracije. »Zakaj gre nekdo na ulico? Ker se ne more dogovoriti drugje,« je prepričan Batagelj, kot tudi, da si ne moremo privoščiti revnih delavcev, saj ne bo potrošnje. »Nekatere države so res iz krize, ampak imajo za seboj reforme. Če bi se naše podjetje preselilo za dvesto metrov, v Avstrijo, bi delovalo v urejenem okolju, kjer je cenjena poslovna etika,« eno od rešitev pove Frajman, ki ne podpira demonstracij, saj da te le kopičijo težave, ne ponujajo pa rešitev.

Ukrepi

»Ne smemo vlagati le v tehnologijo, ampak delovna mesta, da bomo prišli do ničelne brezposelnosti,« o nujnih ukrepih za izhod iz krize pove Kozole in poudarja, da bo lažje, ko bomo začeli sodelovati in si zaupati. »Vseskozi govorimo, kaj naj naredi vlada, država, namesto da bi pogledali, kaj znamo sami,« pa meni Japec Jakopin in nadaljuje: »Smo dovolj konkurenčni, dinamični, inovativni, da se poberemo. Pa vendar, gospodarstvo je na olimpijskih igrah ves čas, prvi pobere smetano, drugih ni. Izmislimo si panogo, bodimo prvi in delajmo.«

Evropa

»Ne sramujem se povedati, da ne razumem Evrope,« o delovanju birokracije pravi Marjan Batagelj in poudarja, da potrebujemo standardizacijo, kreativnost in več konkurenčnosti. »Za obvladovanje evropske birokracije bi moral opraviti fakulteto za črpanje evropske pomoči. Nekonkurenčni smo, majhni si projektov niti privoščiti ne morejo,« razloži. Temu pritrjuje Frajman: »Kdo piše zakone? Uradniki, ki ne čutijo posledic.«

Kozole o neenaki skupni evropski politiki: »Evropa deluje pod istimi pogoji. Potem pa agencija za kmetijske trge projekte sofinancira polovično, na Poljskem 85-odstotno. Smo na istem?« Jakopin je bolj optimističen: »Poslovno okolje se izboljšuje, pritožujejo se nesposobneži, dobri delajo. Kdor meni, da je pri nas birokracija na psu, naj poskusi v Italiji.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 29. november 2010 / 07:00

"Jaka, to je tvoja zgodba"

Rezultat iskrene zgodbe srečevanj med učencem Jakom Pernušom in mentorico Mijo Kemperle je razstava slik na svili s prefinjeno avstralsko tematiko in motiviko narave.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 4. januar 2017 / 17:54

Naročil ugoden paket, dobil bi pa ...

Zgodba o slabi izkušnji 71-letnega upokojenca z območja Škofje Loke z nepoštenim zastopnikom, ki mu je nameraval podtakniti dražji paket elektrike.

Razvedrilo / sreda, 4. januar 2017 / 17:50

Popotniški filmski festival

Kranjska Gora – Od četrtka, 5. januarja, do sobote, 7. januarja, bo v Ljudskem domu v Kranjski Gori potekal 1. UNAFF Travelling Filmski Festival. Na ogled bo sedem popoldansko-večernih filmskih pro...

Izleti GG / sreda, 4. januar 2017 / 17:48

Gornji grad in stojnice

Svoj sprehod po Zagrebu smo nadaljevali na Malem trgu, kjer sicer v toplejšem delu leta prodajajo rože. Ogledali smo si kip Petrice Krmpuha, ki je upodobljen s kitaro in je simbol zatirani...

Radovljica / sreda, 4. januar 2017 / 17:44

Pisarna Sklada kmetijskih zemljišč v Radovljici

Radovljica – Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije konec leta zapira Območno izpostavo Kranj v Šenčurju, na naslovu Delavska cesta 24. Za območje gorenjskih občin bo z 9. januarje...

Gorenja vas-Poljane / sreda, 4. januar 2017 / 17:40

Gradnja desetih hiš

Gorenja vas – S sprejetjem občinskega podrobnega prostorskega načrta so na območju Dobenske Amerike omogočili gradnjo desetih stanovanjskih objektov. Na zemljišče, ki obsega okrog sedem tisoč kvadr...