Zaznamovali obletnico odločitve za plebiscit
V Poljčah je bila pred 22 leti sprejeta najpomembnejša odločitev v zgodovini Slovenije, je na slovesnosti poudaril predsednik vlade Janez Janša.
Poljče - V centru za obrambno usposabljanje v Poljčah je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve v petek pripravilo slovesnost ob 22. obletnici odločitve za razpis plebiscita, na kateri so se zbrali številni akterji iz časa osamosvajanja Slovenije. 9. in 10. novembra 1990 so se namreč prav v Poljčah zbrali tedanji delegati vladne koalicije Demos, ministri in nekateri strokovni sodelavci ter sprejeli odločitev za razpis referenduma, na katerem bi se ljudstvo odločilo o nadaljnjem bivanju v Jugoslaviji oziroma o odcepitvi in ustanovitvi samostojne države Slovenije.
Premier Janez Janša je v svojem nagovoru na slovesnosti dejal, da je bila v Poljčah pred 22 leti sprejeta za slovensko osamosvojitev najpomembnejša odločitev. »To je bila odločitev večinskega poslanskega kluba takratnega parlamenta, Demosovega poslanskega kluba, ki je po tehtni razpravi sprejel pogumno, a tudi v tistem času edino možno pravo odločitev, zato da smo lahko za relativno nizko ceno odšli iz krvavega vrtinca razpada Jugoslavije.« Enotnost, ki je bila dosežena takrat, pa bi bila potrebna tudi za ubranitev suverenosti danes, je poudaril Janša. »Tudi danes je Slovenija na preizkušnji; morda ne tako usodni, kot je bila takrat, vendar gre tudi danes za vprašanje suverenosti, in sicer za nevarnost, da postanemo preveč odvisni od tistih, pri katerih smo se v zadnjih letih pretirano zadolžili.« Dodal je, da se je sedanja vlada po zgledu povezovalnosti iz časa Demosa trudila, da ukrepe, ki so nujno potrebni za izhod iz krize in dolgoročno stabilizacijo razmer v Sloveniji, čim bolj uskladi s socialnimi partnerji in politično opozicijo.
Da je šlo takrat za zgodovinsko odločitev, je poudaril tudi predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Slavko Kmetič. »Ustanovitev samostojne države je največji dogodek v zgodovini kateregakoli naroda. Za to so bili potrebni trije predpogoji: zmaga Demosa na prvih demokratičnih volitvah, drugi odvzem orožja tedanji jugoslovanski armadi in odločitev v zgodovinskih Poljčah. Zavedati se moramo, da smo takrat živeli v zelo zapleteni situaciji; za pravilno odločitev v tistem času sta bila potrebna tako razum kot pogum.«