Prva je na vrsti čistilna naprava
Že avgusta so v Škofji Loki začeli s posodabljanjem in nadgradnjo čistilne naprave, ki je del širšega projekta odvajanja in čiščenja odpadnih voda v porečju Sore.
Škofja Loka - Vse je del projekta Urejanje porečja Sore, ki so se ga partnersko lotile štiri občine na Škofjeloškem in za skoraj 30 milijonov vreden projekt iztržile tudi državni denar in evropsko sofinanciranje.
Celotna komunalna infrastruktura na območju občin Škofja Loka, Žiri, Železniki in Gorenja vas – Poljane naj bi bila dograjena do konca leta 2015. »Ko bodo kanalizacijsko omrežje in čistilni napravi dograjeni, bo Sora čistejša, s tem pa bomo generacijam za nami pustili čistejše okolje,« je dejal škofjeloški župan Miha Ješe, ki je skupaj s podžupanom Robertom Strahom ter Teom Vido iz podjetja HG Holding in Matijo Cerarjem iz Inštituta za ekološki inženiring predstavil potek del.
Sedanja čistilna naprava v Škofji Loki je že zastarela, z obnovo in nadgradnjo so po pridobitvi pravnomočnega gradbenega dovoljenja začeli že letos poleti. Gradnja je zahtevna, smo slišali na novinarski konferenci, saj so omejeni s prostorom okoli obstoječe čistilne naprave, zagotavljati pa morajo tudi njeno delovanje s čim manj odstopanji. Po besedah župana Miha Ješeta bo to najtežje zagotoviti februarja in marca prihodnje leto, ko bodo porušili največji bazen. Pričakujejo, da bo čistilna naprava dograjena do konca prihodnjega leta. Narejena bo za 45.600 populacijskih enot, vključevala bo zadrževalni bazen deževnih voda, mehansko čiščenje in prečiščenje, upravno zgradbo, biološke bloke, zalogovnike blata ter gnilišč s plinohramom. Omogočala bo tretjo stopnjo čiščenja (odstranjevanje dušikovih in fosforjevih spojin), prevzemala greznične gošče in blata iz malih komunalnih čistilnih naprav, dosegala boljše parametre od predpisanih in povečala učinek čiščenja. Poleg gospodinjskih so v čistilno napravo speljane tudi industrijske odplake (teh je približno petina). Slednje že sedaj strožje nadzirajo, podjetja morajo namreč imeti vgrajene merilne naprave, ki merijo stopnjo onesnaženosti odpadnih voda.
Poleg obnove škofjeloške bo v okviru projekta zgrajena tudi nova čistilna naprava v Retečah z 2.400 populacijskimi enotami. Čeprav so po besedah podžupana Roberta Straha v času priprav na gradnjo »presekali gordijski vozel služnosti«, pa imajo ravno v Retečah s pridobivanjem služnosti največ preglavic. Pred kratkim je župan napovedal, da bodo manjkajoče, ki jih niso uspeli pridobiti z dialogom, verjetno morali po sodni poti.