Kamničani bi mejili z Avstrijci
Občina Kamnik si skupaj z osrednjeslovensko regijo s spremembo meje z občino Jezersko obeta več denarja iz Evropske unije. Pristali so na začasen odlok, ki velja le do leta 2020, oči pa so zdaj uprte na Jezersko.
Kamnik – Kamniški svetniki so na izredni seji v sredo podprli pobudo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo za spremembo meje med občinama Kamnik in Jezersko, s čimer bi občina Kamnik dobila neposreden teritorialni stik z Republiko Avstrijo, to pa bi osrednjeslovenski regiji v finančnem obdobju 2014-2020 omogočilo črpanje sredstev v programu čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Avstrijo. To je po besedah predstavnikov ministrstva v interesu države, zato so obe občini pozvali k ukrepanju v najkrajšem možnem času.
»Pred slabim mesecem so nas poklicali z ministrstva in nam povedali, da imamo možnost postati obmejna občina. Gre torej za predlog in interes države, naša občina je bila k temu le povabljena. Pri meji med naseljema Kamniška Bistrica in Zgornje Jezersko bi bilo namreč najmanj težav, saj bi s spremembo meje med obema naseljema naredili le majhen poseg. Vzpostavili bi približno deset metrov širok in dvesto metrov dolg koridor, ki bi nas povezal z Avstrijo,« je predlog svetnikom pojasnil direktor občinske uprave Ivan Kenda. »Država me je končno enkrat pozitivno presenetila, saj je le dojela, da lahko še kako pridemo do evropskega denarja. Kamničani smo s projekti vedno 'padli' pod Ljubljano in zato dobili manj denarja, zdaj pa bi lahko bilo drugače. Upam, da bo vlada ta predlog sprejela ne glede na to, kaj bodo rekli na Jezerskem,« je svoje mnenje v razpravi predstavil svetnik Jože Korošec (SLS).
Površini občin se praktično ne bi spreminjali, saj bi se po eni strani del naselja Kamniška Bistrica odcepil in priključil naselju Zgornje Jezersko, hkrati pa bi se drugi del Zgornjega Jezerskega priključil Kamniški Bistrici. A kljub temu so v občini Jezersko do predloga zadržani. Župan občine Jezersko Jurij Markič je namreč že pred dnevi opozoril na zgodovinska dejstva, ki bi se s spremembo meje povsem preuredila. Prav zaradi dejstva, da se občina Jezersko ne želi trajno odpovedati zgodovinsko pogojeni tromeji med Štajersko, Kranjsko in Koroško, so kamniški svetniki na pobudo župana Marjana Šarca in v sodelovanju s pristojnim ministrstvom sprejeli amandma k odloku, ki se glasi: »Odlok je začasen in velja do zaključka večletnega finančnega okvira 2014-2020. Po izteku obdobja se meje območij obstoječih naselij vrnejo v prvotno stanje, ki je veljalo dan pred sprejemom tega odloka.«
Na Jezerskem o problematiki še niso odločali, saj za v petek napovedane izredne seje občinskega sveta ni bilo. Župan Jurij Markič je vse aktivnosti v zvezi s tem za zdaj namreč ustavil.