Z defibrilatorji prepletli Medvode
V Medvodah so z vzpostavitvijo mreže javno dostopnih avtomatskih defibrilatorjev kjerkoli na območju občine omogočili njihovo uporabo v nekaj minutah.
Medvode - Avtomatske defibrilatorje so namestili na 13 prepoznavnih objektih v vseh večjih zaselkih, za kar je občina namenila skoraj 35 tisoč evrov. Za vzpostavitev mreže javno dostopnih defibrilatorjev, je pojasnil direktor Zdravstvenega doma Medvode Rajko Vajd, so se odločili zaradi dolgega dostopnega časa ekipe splošne nujne medicinske pomoči in ponovne ukinitve dežurstva ene ekipe v Zdravstvenem domu Šentvid.
Dostopni čas reševalcev do Medvod je po besedah Rajka Vajda nad petnajstimi minutami, zato je možnost preživetja v primeru srčnega zastoja neznatna, saj se le-ta vsako minuto zmanjša za deset odstotkov. »Ob takem dogodku so pomembne minute in zato pogosto le laiki lahko pripomorejo k zmanjšanju umrljivosti s pomočjo enostavne srčne masaže in uporabe avtomatskega defibrilatorja,« je poudaril Vajd in dodal, da je njihova uporaba izredno enostavna in varna, saj je treba zgolj slediti slikovnim in glasovnim navodilom, ki nas vodijo skozi postopke oživljanja. »Avtomatski defibrilator je naprava, ki prepreči motnjo ritma srca. Preko samolepilnih nalepk, ki jih namestimo na sprednjo steno prsnega koša, ustvari električni sunek, ki 'resetira' srce in omogoči njegovo normalno bitje. Opremljena je z nazornimi slikovnimi prikazi uporabe in nas tudi glasovno vodi v slovenskem jeziku.« Avtomatski defibrilatorji sami analizirajo srčni ritem in presodijo, ali je potreben šok. »Naša naloga je samo namestitev elektrod in sledenje navodilom. Če šok ni potreben, nas aparat vodi in daje oporo ob izvajanju temeljnih postopkov oživljanja,« je še pojasnil Vajd. V novembru in decembru bodo pripravili tudi predavanja za krajane, na katerih jim bodo predstavili temeljne postopke oživljanja in uporabo avtomatskih defibrilatorjev.