Rumeno zlato (2)
Mandarine v dolini Neretve imenujejo tudi ´rumeno neretvansko zlato´. Jih je tudi več sort. Nekatere zorijo prej, druge kasneje.
Jozo Crnčević, lastnik plantaže in turistične kmetije Izletište Kuti, kjer smo Glasovi izletniki doživeli pravi okus specialitet iz Neretve, nam je razložil, da smo tokrat obirali mandarine po imenu Zorica ali Zorana in to na Širokih Lukah. Ime so dobile po gospe, ki je ustvarila ta plemeniti sadež s pomočjo cepljenja.
V tem poslu je Jozo že dvajset let, in ker gre za družinski posel, znanje že prenaša na mlajšo generacijo.
»Tu je bilo pred recimo šestdesetimi leti morje in močvirnato območje, slanost je bila velika. Nobenega zelenja. Ko smo začeli izvajati melioracijo, delati obrambne nasipi, graditi cesto Opuzen–Metkovič, so poplave in slanost počasi izginile.«
Turizem je v dolini Neretve trenutno kar dobro stekel, ker je dolina lepa in so ljudje prijazni, tako da se turisti radi vračajo.
»Na 'berbo' pridejo Slovenci, Italijani, Avstrijci, Nemci …«
Za kaj vse pa lahko uporabimo mandarine? »Iz mandarin lahko naredite kompot, žganje, namaze, celo njihove lupine so uporabne za različne zdravstvene namene.«
Pa vendar Jozo meni, da so najboljše sveže. »Ko mandarino sami utrgate z drevesa, olupite in pojeste.«
Kako pa mandarine obiramo? Obiranje mandarin je ročno. »Mandarino primeš in zavrtiš v stran, je ne vlečeš k sebi, ker potem ali ostane na njej pecelj ali pa se poškoduje. Največji problem je ravno obiranje, ker jih moraš najprej pravilno obrati, položiti v gajbico, potem pa sledi prodaja ali pa jih preprosto pelješ domov.«
Letos je statistika zabeležila številko obranih štirideset tisoč ton mandarin, se pa ta lahko povzpne tudi do šestdeset tisoč.