Sneg ni povsod stabilen
Turni smučar iz Avstrije grdo padel na pobočju Vrtače. Opozorila, da snežna odeja v visokogorju še ni idealna, še vedno se lahko sprožijo snežni plazovi.
Vrtača – Policija opozarja, da je potrebno biti v visokogorju kljub majhni stopnji ogroženosti zaradi plazov (1. stopnja po evropski lestvici) še vedno previden, saj lahko kaj hitro pride do hude nesreče, kakršna se je ta teden zgodila 76-letnemu turnemu smučarju iz Avstrije. V torek dopoldne je namreč med spustom z Vrtače zapeljal na led in zdrsel tristo metrov po pobočju. Že na kraju nesreče mu je prvo pomoč nudil prijatelj, ki je preko interventne številke 112 tudi zaprosil za pomoč. Ponesrečenega smučarja so s helikopterjem Slovenske vojske odpeljali v ljubljanski klinični center. Po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje je Avstrijec utrpel hude poškodbe hrbtenice, rok in glave.
Policija je po zadnji nesreči turnega smučarja opozorila, da je zadrževanje v gorah, zlasti na bolj izpostavljenih območjih z večjimi še zasneženimi nakloni, zelo nevarno, ne samo zaradi ledenih površin, temveč tudi zaradi velike verjetnosti proženja snežnih plazov. Debela snežna podlaga v visokogorju namreč ni idealna, saj se snežne plasti zaradi kombinacije toplega ozračja ter menjavanje dežja in sneženja med seboj niso dobro sprijele. Tudi sicer lepo vreme običajno prinese visoke temperature preko dneva, ki pa se ponoči občutno znižajo. Zgornja plast snega zato zmrzne in na pogled izgleda stabilna, kar pa se ponekod lahko spremeni že dopoldne, zlasti pa popoldne, ko prihaja tudi do plazenja snega. Trenutno je sneg »moker« in »težek«, kar je dodatna nevarnost, ki ujetemu v plazu lahko povzroči še hujše poškodbe in zmanjša že tako majhno možnost za preživetje.
»Obiskovalcem gora in turnim smučarjem svetujemo, naj se na turo pripravijo, pot naj prilagajajo razmeram, odpravijo pa naj se dovolj zgodaj. Zelo priporočljivo je imeti tudi družbo in plazovni trojček – plazovna žolna, sonda in snežna lopata. Zelo uporaben je še nahrbtnik z zračno blazino, ki lahko izboljša možnost preživetja v plazu,« svetuje Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.
Tudi Agencija RS za okolje na svoji spletni strani obvešča, da je snežna odeja v visokogorju večinoma stabilna, vendar pa je na osojnih legah sneg še večinoma slabo preobražen. Tveganje se na osončenih pobočjih poveča predvsem proti poldnevu in popoldne, ko se zaradi sonca sneg zmehča in labilizira. Previdnost je potrebna tudi v senčnih legah, predvsem na mestih z napihanim snegom, kjer lahko ob večji dodatni obremenitvi sprožite snežni plaz.