Konec tedna so vsi trije predsedniški kandidati obiskali Gorenjsko; Borut Pahor je bil v Triglavskem narodnem parku (na sliki pred upravo TNP v uniformi naravovarstvene nadzorne službe). (Foto: TNP)

Trojica za predsednika

Uradni kandidati za predsednika države so Borut Pahor, Danilo Türk in Milan Zver.

Kranj - Prejšnjo sredo opolnoči se je iztekel rok za vložitev kandidatur za volitve predsednika države.

Od prvotno petnajstih kandidatk in kandidatov so na situ ostali le trije: aktualni predsednik države Danilo Türk, evropski poslanec Milan Zver in poslanec državnega zbora Borut Pahor, ki so sedaj tudi uradno predsedniški kandidati. Še četrta kandidatka, ki je do roka vložila kandidaturo, Martina Valenčič, ni zbrala zadosti podpisov podpore, zato je državna volilna komisija kandidaturo zavrnila, po pritožbi kandidatke jo je zavrnilo še vrhovno sodišče.

Milan Zver za predsednika države kandidira kot kandidat strank SDS in NSi ter s 30 podpisi poslancev. Zadoščali bi že podpisi treh poslancev državnega zbora. Borut Pahor, kandidat SD, je zbral še 4456 podpisov podpore volivk in volivcev, zadoščalo bi jih že tri tisoč. Danilo Türk pa je kandidiral zgolj s podporo državljanov, za kar bi moral zbrati pet tisoč podpisov, predložil pa jih je 13.078.

Volivci bodo med trojico kandidatov izbirali na Martinovo nedeljo, 11. novembra. Vsi trije so javnosti dobro znani, saj so že dolga leta na političnem prizorišču. Milan Zver (rojen leta 1962) in Borut Pahor (rojen 1963) sta tako rekoč vrstnika, oba tudi diplomanta takratne Fakultete za sociologijo, politične vede in novinarstvo, sedanje Fakultete za družbene vede. Zver je bil tam tudi raziskovalec in asistent, dokončal je doktorski študij. V politiki se je začel uveljavljati v začetku devetdesetih let kot sodelavec Jožeta Pučnika, pridružil se je stranki SDS. Delal je kot sekretar mestnega sveta v Ljubljani, pozneje je postal državni svetnik, v prejšnjem mandatu vlade Janeza Janše je bil minister za šolstvo in šport, trenutno pa je evropski poslanec. Za Gorenjce zanimiv je podatek, da je poročen s Kranjčanko Andrejo Valič, direktorico Centra za narodno spravo. Borut Pahor ima daljšo politično preteklost od Zverove: dejaven je bil že v nekdanji ZSMS, bil je predsednik te organizacije na fakulteti. Pozneje je bil strokovni sodelavec in član CK ZKS, leta 1990 pa je kot član stranke ZKS - SDP prvič postal poslanec takratnega družbenopolitičnega zbora. Stranka se je preimenovala v ZLSD in pozneje v SD, od leta 1997 do lani je bil tudi njen predsednik. Do leta 2004 je bil poslanec državnega zbora in njegov predsednik, nato pa evropski poslanec do leta 2008, ko je s stranko SD zmagal na parlamentarnih volitvah in postal predsednik vlade. Lani je moral vlado po predčasnih volitvah zapustiti in je spet poslanec državnega zbora.

Danilo Türk je doktor pravnih znanosti. Sprva je delal na SZDL, nato kot profesor na pravni fakulteti, leta 1992 pa je postal prvi slovenski veleposlanik v OZN. Bil je tudi pomočnik prejšnjega generalnega sekretarja Kofija Annana za politične zadeve. Leta 2007 se je vrnil v Slovenijo in za Janezom Drnovškom kandidiral za predsednika države ter na volitvah premagal protikandidata Lojzeta Peterleta. V času petletnega predsedniškega mandata je preživel poskus ustavne obtožbe. Stranki SDS in SLS, takrat v parlamentarni opoziciji, sta ga obtoževali, ker je odlikoval Tomaža Ertla za zasluge v akciji Sever ob osamosvajanju Slovenije, opozicija pa je očitala, da je bil Ertl kot notranji minister visok funkcionar takratnega totalitarnega režima in med drugim tudi odgovoren za aretacijo Janeza Janše in ostalih v aferi JBTZ.

Dosedanje ankete javnega mnenja so največjo možnost zmage pokazale aktualnemu predsedniku Danilu Türku, po zadnji raziskavi Ninamedie, objavljene v včerajšnjem dnevnem časopisju, bi z 52 odstotki zmagal že v prvem krogu, Pahor in Zver sta dobila približno 26 in 23 odstotkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / četrtek, 5. julij 2007 / 07:00

Veterani na Karavankah

Jesenice - Na mejnem platoju Karavanke na Hrušici je minuli petek potekalo srečanje v počastitev šestnajste obletnice osamosvojitvene vojne in odhoda JLA iz Gornjesavske doline....

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zvestoba navijačev, dolga desetletja

Polde Strajnar: »Spominjam se, da me oče peljal na prvo tekmo pred 50 leti. Takrat je bil nasprotnik Jeseničanov Partizan. Bilo je še na tribuni brez strehe....

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Postali smo prava hokejska ekipa

Tako pravi predsednik HK Acroni Jesenice Dimitrij Piciga, ki je vodenje kluba prevzel pred začetkom zadnje sezone.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Legenda Boris Čebulj

"Igrali smo s srcem," pravi Boris Čebulj, eden od prve šampionske generacije jeseniških hokejistov, ki so leta 1957 prvič postali državni prvaki.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zdaj se hokej igra na višji ravni

Prišel je čas za prenovo hokejske dvorane, pravi nekdanji hokejist Silvo Poljanšek

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Bine še vedno zabija gole!

Legendarni Albin Felc se še ni poslovil od ledu.