Več zastrupitev z gobami
Letošnja gobarska sezona bo kot kaže ena boljših, kar pa ima za posledico tudi večje število zastrupitev z gobami. Najmlajši je bil zaradi suma zastrupitve star komaj dve leti.
Kranj - Medtem ko v jeseniški bolnišnici v zadnjem času niso obravnavali pacientov s sumom na zastrupitev z gobami, pa so povsem drugačni podatki iz Centra za zastrupitve Interne klinike UKC Ljubljana. Samo konec septembra so prejeli 43 klicev zaradi zdravstvenih težav po zaužitju gobjega obroka. Skupno je bilo udeleženih kar 92 bolnikov, med njimi tudi nekaj otrok, najmlajši je bil star komaj dve leti. Na oddelku Centra za zastrupitve so v tem času zdravili devet odraslih oseb, nekaj bolnikov so obravnavali le ambulantno.
Doslej na srečo ni bilo resnejše zastrupitve s smrtno nevarnimi gobami. Kot so poudarili iz Centra za zastrupitve, ljudje vse prepogosto povedo, da so jedli na primer dežnikarice, travniške šampinjone, golobice in so šele potem, ko so zboleli, pogledali v knjige ali na internet ter posumili, da so morda zaužili tudi kakšno strupeno gobo. Praviloma hospitalizirajo vse bolnike, pri katerih sumijo na zastrupitev z zeleno mušnico in njej sorodnimi gobami, ko se simptomi pojavijo šest ur in več po zaužitju, ter bolnike s hudimi prebavnimi težavami oziroma resnimi zapleti po zaužitju sicer užitnih gob. Zato pri nabiranju gob ni odveč izjemna previdnost, dr. Marija Jamšek, dr. med., iz Centra za zastrupitve svetuje nekaj zlatih pravil pri nabiranju in uživanju gob: »Nabirajte in jejte le gobe, ki jih dobro poznate. Gob naj ne uživajo majhni otroci, starejši in bolniki z dietami zaradi bolezni, kot so žolčni kamni, vnetje trebušne slinavke, rane na želodcu in dvanajstniku. Gobe uživajte le kot začimbo oziroma prilogo h glavni jedi, saj so težko prebavljiva hrana, zato jih tudi ne jejte kot glavni obrok oziroma zvečer pred spanjem. Gobe morajo biti zdrave in ne razpadle ali črvive. Nabrane gobe ustrezno pripravite čim prej, v prvih štiriindvajsetih urah, bodisi kot svež obrok hrane, ali pa jih ustrezno konzervirajte. Ker so dobro gojišče za bakterije, jih ne shranjujte v »hladnih shrambah« ali hladilniku."