
Kaj vse požre zabojnik za smeti
Z delavci Komunale Kranjska Gora smo pobrskali po smeteh, ki jih ljudje odlagajo v zabojnike za mešane odpadke. 240-litrski zabojnik premajhen za vse odpadke.
Dovje - Kupi plastike, pločevinke za pasjo hrano, steklenice in kozarci za vlaganje, umazani kosi oblačil, vrečke z ostanki hrane in smrdeč pesek iz mačjih stranišč so v le dveh tednih do roba in skoraj čez napolnili velik, 240-litrski zabojnik pred stanovanjsko hišo na Dovjem. V torek so ga delavci Komunale Kranjska Gora izpraznili. Odpadke so stresli na plastično podlago in jih sortirali tako, kot bi jih morali lastniki. Rezultat: velikanska količina plastične in kovinske embalaže, nekaj papirja in stekla, malo bioloških odpadkov ter kupček tistega, kar sicer sodi v zabojnik za mešane odpadke.
»Mešani komunalni odpadki, ki sodijo v ta zabojnik, predstavljajo po moji oceni 20 odstotkov celotne količine vseh odpadkov tega gospodinjstva,« je stanje komentirala Henrika Zupan, direktorica Komunale Kranjska Gora, ki se je za akcijo pregleda zabojnikov za mešane odpadke odločila, da javno pokaže, kako bi lahko z doslednim ločevanjem občutno zmanjšali število mešanih odpadkov in prihranili dragoceni prostor na deponiji.
Občina Kranjska Gora je sicer v zadnjih petih letih skoraj za polovico zmanjšala količino odloženega materiala na Malo Mežaklo, a kljub temu še niso zadovoljni. »Sistem odvajanja komunalnih odpadkov in občinska zakonodaja velevata, da je potrebno vse odpadke ločevati pri izvoru. Za kršenje teh predpisov so predpisane globe od 250 evrov dalje za fizične osebe, za pravne pa še nekoliko višje,« je povedal Gregor Jarkovič z medobčinskega inšpektorata na Jesenicah, ki je prav tako sodeloval v akciji. »Kranjska Gora sicer sodi med vzorneje urejene občine na tem področju. Iz naslova neločevanja odpadkov namreč na leto uvedemo le kakih dvajset prekrškovnih postopkov.«