Nekdanji sovojaki so se na svojem srečanju ustavili tudi v središču Cerkelj in prisluhnili predstavitvi kraja.

Spominjali so se vojaščine

V Cerkljah se je pred kratkim zbrala vesela druščina tistih, ki so v letih 1964-66 vojaški rok služili v Trebinju v Hercegovini.

Cerklje - »V Trebinju je bilo takrat sedem kasarn za okoli pet tisoč vojakov iz vse Jugoslavije, in Slovenci, ki smo takrat osemnajst mesecev vojaščine služili tam, smo se zelo dobro razumeli. Ko si pri vojakih, imaš domotožje, zato se še toliko bolj navežeš na prijatelje, ki jih imaš. Zato smo že takrat sklenili, da bomo obdržali stike in se redno dobivali, a ta zaveza se ni izpolnila takoj. Prvič smo se tako srečali šele po 35 letih, in čeprav smo številni stike ohranili, smo za pomoč pri iskanju nekaterih prosili tudi takratne vojne odseke. Redno, enkrat na leto pa se srečujemo šele zadnjih pet let in letos smo se dobili v občini Cerklje. Veseli smo, da se dobimo; starejši ko smo, raje obujamo spomine na preteklost,« nam je povedal letošnji organizator srečanja Franci Strupi s Sp. Brnika.

Nekateri so si svoj novi dom ustvarili v tujini, nekaterim že nagaja zdravje, tako da jih je v Cerklje skupaj z njihovimi soprogami prišlo dvaindvajset. Ogledali so si cerkev v Adergasu, Petrovčevo hišo in središče Cerkelj ter Čebelarsko-kmečki muzej na Sp. Brniku, po ogledu pa je bil ob kosilu čas predvsem za obujanje številnih spominov. »O tem bi lahko govoril več let, saj so spomini še zelo živi. Dogodivščin je bilo res veliko, še danes pa se radi nasmejimo tisti, ko smo izgubili top. Peljali smo ga s kamionom, a se nam je odpel. Nekdo nam je kasneje po tihem prišel povedal, da ob cesti leži top. Še dobro, da tega ni slišal oficir,« nam je smeje eno od številnih anekdot zaupal Franc Čimžar iz Godiča, ki bo organizacijo v občini Kamnik prevzel prihodnje leto.

Od Gorenjcev so se srečanja udeležili še Tone Čimžar iz Britofa, Franc Rode iz Srednje vasi pri Šenčurju in Štefan Zaplotnik iz Preddvora.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 24. junij 2012 / 07:00

Ob jubileju večnamensko igrišče

Gasilce z Dobračeve, ki letos praznujejo 110 let od ustanovitve, je ob praznovanju z veliko parado obiskal obrambni minister Aleš Hojs.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 3. november 2014 / 15:14

O sodobnem suženjstvu

Kranj – Prešernovo gledališče Kranj bo v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije v sklopu dogodka Predstava se predstavi, ki ga pripravlja Klub PGK in na katerem bodo predstavili ustvarjalce p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:45

Ob ujmah razmislek o zavarovanju nepremičnin

»Naravne ujme so vse pogostejše, zato naj ljudje preverijo, kako imajo zavarovane nepremičnine,« pravi Janka Planinc, direktorica Zavarovalnice Triglav, Območne enote Kranj.

GG Plus / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:42

Raje več delam in manj govorim

»Sem človek dejanj, takega me občani poznajo in to od mene tudi pričakujejo,« pravi novi šenčurski župan Ciril Kozjek.

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:39

Gorenjska je imela dobrega kandidata

Inovativni mladi kmet leta 2014 je postal Boris Uranjek iz Planice pri Framu, gorenjski kandidat na izboru je bil Janez Zupanec iz Vogelj, ki se je predstavil z inovacijo pri pakirni liniji.

Kronika / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:36

Rešujejo tudi z žičnic

Jamarski reševalci so sicer usposobljeni predvsem za reševanje iz jam, toda njihov delokrog je precej širši: med drugim rešujejo tudi z žičnic, kar so pred dnevi vadili na Krvavcu.