Nekdanji sovojaki so se na svojem srečanju ustavili tudi v središču Cerkelj in prisluhnili predstavitvi kraja.

Spominjali so se vojaščine

V Cerkljah se je pred kratkim zbrala vesela druščina tistih, ki so v letih 1964-66 vojaški rok služili v Trebinju v Hercegovini.

Cerklje - »V Trebinju je bilo takrat sedem kasarn za okoli pet tisoč vojakov iz vse Jugoslavije, in Slovenci, ki smo takrat osemnajst mesecev vojaščine služili tam, smo se zelo dobro razumeli. Ko si pri vojakih, imaš domotožje, zato se še toliko bolj navežeš na prijatelje, ki jih imaš. Zato smo že takrat sklenili, da bomo obdržali stike in se redno dobivali, a ta zaveza se ni izpolnila takoj. Prvič smo se tako srečali šele po 35 letih, in čeprav smo številni stike ohranili, smo za pomoč pri iskanju nekaterih prosili tudi takratne vojne odseke. Redno, enkrat na leto pa se srečujemo šele zadnjih pet let in letos smo se dobili v občini Cerklje. Veseli smo, da se dobimo; starejši ko smo, raje obujamo spomine na preteklost,« nam je povedal letošnji organizator srečanja Franci Strupi s Sp. Brnika.

Nekateri so si svoj novi dom ustvarili v tujini, nekaterim že nagaja zdravje, tako da jih je v Cerklje skupaj z njihovimi soprogami prišlo dvaindvajset. Ogledali so si cerkev v Adergasu, Petrovčevo hišo in središče Cerkelj ter Čebelarsko-kmečki muzej na Sp. Brniku, po ogledu pa je bil ob kosilu čas predvsem za obujanje številnih spominov. »O tem bi lahko govoril več let, saj so spomini še zelo živi. Dogodivščin je bilo res veliko, še danes pa se radi nasmejimo tisti, ko smo izgubili top. Peljali smo ga s kamionom, a se nam je odpel. Nekdo nam je kasneje po tihem prišel povedal, da ob cesti leži top. Še dobro, da tega ni slišal oficir,« nam je smeje eno od številnih anekdot zaupal Franc Čimžar iz Godiča, ki bo organizacijo v občini Kamnik prevzel prihodnje leto.

Od Gorenjcev so se srečanja udeležili še Tone Čimžar iz Britofa, Franc Rode iz Srednje vasi pri Šenčurju in Štefan Zaplotnik iz Preddvora.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sreda, 23. junij 2010 / 07:00

Chorchyp s spotom za skladbo Nedosegljiva

Denis Porčič – Chorchyp nam ljubezensko balado z naslovom Nedosegljiva predstavlja tudi v vizualni obliki. Za svoj drugi single je raper iz Kranjske Gore namreč posnel videospot,...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Veliko dela, malo policistov

Slovenski policisti so lani sicer obravnavali nekaj manj kaznivih dejanj kot predlani, zato pa so imeli prvo polovico leta precej dodatnega dela z varovanjem številnih srečanj ob predsedovanju Sloveni...

Gospodarstvo / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Zaskrbljeni delavci Tosame

Delavci nasprotujejo načrtom lastnika, ki namerava k Tosami pripojiti svoje zadolženo podjetje, a ta zagotavlja, da načrtuje le razvoj in boljšo prihodnost.

Tržič / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Prva vračila za telefonijo

Upravičencem iz KS Tržič-mesto so že povrnili del vlaganj v telekomunikacijsko omrežje. Občina nadaljuje postopke tudi za druge krajevne skupnosti.

Bohinj / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Za sanacijo plazu bo treba veliko denarja

Bohinj - Za trajno sanacijo plazu Kuharica, ki je povsem uničil eno od hiš v Srednji vasi, naj bi poskrbelo Ministrstvo za okolje in prostor. Občinski svetniki so na zadnji seji...

Radovljica / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

O vlogi sodnikov in e-pravosodju

Podpredsednica Evropskega parlamenta Diane Wallis in minister za pravosodje Aleš Zalar sta se v Radovljici srečala z gorenjskimi sodniki.