V "družinskem pakiranju" ozimnice so najpogosteje krompir, žita in zelenjava. (Foto: Gorazd Kavčič)

Domača virtualna ozimnica

Za to, da imate v domači shrambi ozimnico, lahko vzamete nakupovalni voziček v trgovini in ga napolnite do vrha. Lahko kupujete sproti, konzervirano, vloženo, zamrznjeno. Ali pa se raje odločite za domače dobrote pri kmetu. Še največje zadovoljstvo pa je verjetno imeti lasten košček zemlje. 
Ne glede na to, kakšne vrste potrošnik ste, je zelo pomembno, da živila doma pravilno shranjujete.

Pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj in republiškem Inštitutu za varovanje zdravja so pripravili vrsto napotkov, kako se pravilno shranjuje in pripravlja živila v domačem okolju, saj so le tako varna v prehrani. Vsi prostori, v katerih shranjujete hrano, torej omare in shramba, naj bodo vedno čisti, hladni in suhi. Če doma nimate primernega prostora za hranjenje, se poskušajte dogovoriti s pridelovalcem za okvirno količino sadja in zelenjave, ki jih boste kupili čez zimo, in jih nato jemljete postopoma. Nekakšna virtualna ozimnica bi lahko rekli temu.

Pri shranjevanju živil je treba biti pozoren tudi na materiale, ki so v stiku z živili. Po odprtju konzerve živilo takoj predenite v stekleno, keramično ali plastično posodo, ki jo, če hrane ne boste takoj pojedli, shranite v hladilniku. Kovinskih pokrovov za steklene kozarce za vlaganje ne uporabljajte večkrat, ampak uporabite nove, nerabljene in preberite navodila, saj včasih pokrovi niso primerni za stik z vsemi vrstami živil. Ne uporabljajte aluminijskih posod in embalaže za kisla in slana živila.

Če doma pripravljate konzervirana živila, kot so sok, marmelade, vloženo sadje, olive, pesto …, bodite pozorni na to, da sadje in zelenjavo temeljito očistite in operete ter toplotno zadosti obdelate. Embalaža za vlaganje mora biti sterilizirana in shranjena pri ustrezni temperaturi. Ob neupoštevanju nekaj osnovnih navodil tvegate razne okužbe, ki so jim še posebej izpostavljene nosečnice, starejši, otroci in bolniki z oslabelim imunskim sistemom.

Zamrzovanje hrane

Zamrzovanje je zelo razširjena metoda podaljševanja obstojnosti živil. Kot poudarjajo strokovnjaki, zaradi vpliva številnih dejavnikov pri zamrzovanju prihaja do spremembe prehranske vrednosti živil, zato je treba za zamrzovanje surovino ustrezno pripraviti, na primer blanširati zelenjavo. Pomembno je, da živila pakirate v nepropustno embalažo, ki prepreči izsuševanje, in da ne prekoračite priporočenega časa hranjenja, ker bi se sicer kakovost zamrznjenih živil še zmanjšala. Čas hranjenja je odvisen od vrste živila; priporočeno skladiščenje govedine je na primer največ od deset do dvanajst mesecev pri minus 18 stopinj Celzija, zamrznjeno zelenjavo naj bi iz zamrzovalne skrinje porabili v največ petih mesecih, ravno tako mora biti v tem času zamrznjena na minus 18 stopinj Celzija, ribe pa naj bi pri isti temperaturi imeli v skrinji do največ sedem mesecev …

Odtajevanje živil

Pomembno je, da živila odtaljujete na primeren način, saj zaradi pomanjkljivega nadzora temperature obstaja velika možnost za rast, razmnoževanje in onesnaženje z mikroorganizmi. Živila pravilno tajate v hladilniku, hladni vodi ali v mikrovalovni pečici. Čas odtajevanja v hladilniku naj ne bo daljši od dvanajst ur in paziti je treba, da ne pride do navzkrižne kontaminacije z drugimi živili. Če živilo ni odtajano tudi po dvanajstih urah, je treba nadaljevati s hitrim odtajevanjem živila na drug način - s hladno vodo ali mikrovalovno pečico. Odtajevanje v hladni vodi je časovno veliko krajše od odtajevanja v hladilniku zaradi boljše toplotne prevodnosti in višje temperature hladne vode v primerjavi s temperaturo hladilnika. Vendar je v tem primeru težko nadzorovati razvoj mikroorganizmov, živilo pa mora biti vodotesno pakirano. Odtajevanje v mikrovalovni pečici je primerno za manjše kose. Problem še posebej pri večjih kosih je v doseganju enakomerne temperature, ker se pogosto zunanja površina živil pregreje zaradi prevelike absorpcije energije.

Odtajana živila so hitro pokvarljiva, zato jih uporabite takoj. Ponovno jih ne smete zamrzovati.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / četrtek, 5. julij 2007 / 07:00

Nagrajenci v Naklem

Na četrtkovi slavnostni seji so podelili letošnja priznanja Občine Naklo. Peta častna občanka je Mimi Malenšek.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 22. oktober 2008 / 07:00

Vojvoda Edinburški je podelil priznanja

Drugi dan svojega obiska v Sloveniji je britanska kraljica Elizabeta II. preživela v Lipici in v Ljubljani. Vojvoda Edinburški je v Slovenski filharmoniji podelili zlata priznanja Mepi dijakom iz Kran...

Nasveti / sreda, 22. oktober 2008 / 07:00

Po zdravje na Primorsko

Jesen je velikodušna gospa, ki ponuja obilo darov, s katerimi obogatimo jesensko in zimsko prehrano ter utrjujemo zdravje.

Zanimivosti / sreda, 22. oktober 2008 / 07:00

Temeljni kamen za vadbeni poligon

V Zdravilnem gaju Tunjice so s pomočjo nepovratnih sredstev začeli uresničevati projekt Gibanova.

Gospodarstvo / sreda, 22. oktober 2008 / 07:00

Pri IEDC odprli Center za inovativno učenje

V petek so odprli vrata tretje stavbe IEDC - Poslovne šole Bled, v kateri bo Center za inovativno učenje menedžmenta.

Nasveti / sreda, 22. oktober 2008 / 07:00

Jedi za jesenske dni

Šunkini zvitki s hrenovo smetano Sestavine: Potrebujemo 8 rezin tanko narezane gnjati, 2 dl smetane za stepanje, malo soli, 2 žlici sveže naribanega hrena, 1 žlico...