Komentar: Problemi s starimi in debelimi

V naravi in družbi najdemo marsikatero podobnost. V družbi je vse bolj pereč problem staranje prebivalstva in čedalje večji delež (pre)debelih ljudi, v naravi, natančneje v gozdu, so težave z debelimi in starimi drevesi.

Družba, tudi slovenska, se na staranje prebivalstva in na vse večji delež starejših odziva z različnimi ukrepi - z gradnjo domov in uvajanjem dnevnega varstva za starejše, s širjenjem socialne pomoči na domu, s prilagajanjem zdravstva, tudi s pokojninsko reformo. Probleme debelosti »zdravi« z ozaveščanjem prebivalstva o pomenu rednega, zdravega in količinsko zmernega prehranjevanja, s subvencioniranjem šolske prehrane, s poudarjanjem pomena telesne aktivnosti …

Kaj pa v gozdu?! Problemi z debelimi, starimi drevesi so predvsem na območjih, kjer prevladuje razdrobljena posest in kjer številni lastniki ne kažejo zanimanja za delo v gozdu ali celo ne vedo natančno, kje imajo gozd. Ker sekajo (pre)malo, se lesna zaloga kopiči, ob tem pa se ruši tudi razmerje razvojnih faz - v sestojih je premalo mladega drevja (drogovnjakov) in preveč starega, debelega (debeljakov). Gozdarji priznavajo, da se ponekod zaradi premajhnega poseka že dela gospodarska (nacionalna) škoda, a da so ob tem zavezanih rok. Odkar po gozdarski reformi posek ni obvezen, označujejo drevje le za možni posek, o katerem pa na koncu odloča lastnik. Lastniki pa so različni: tisti, ki imajo večjo posest in od gozda živijo ali jim gozd pomeni glavni vir dohodka, praviloma sekajo redno in dovolj, mali, od gozda dohodkovno neodvisni posestniki, bolj poredko ali celo nikoli.

In kako v takšnih razmerah pospešiti posek in s tem tudi ublažiti problem prevelikega deleža starih, debelih dreves? Ne z obveznim posekom ali s prepričevanjem, ampak s spodbujanjem aktivnega gospodarjenja z ukrepi davčne politike, tudi s subvencijami. Morda pa bosta že kriza in vse večja brezposelnost spodbudili kakšnega (malega) lastnika, da se bo spet obrnil k svojemu gozdu in začel z njim aktivno gospodariti - sekati les, pripravljati drva, negovati sestoje …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 5. julij 2010 / 07:00

Prvi koraki v samostojno življenje (1)

Zgodilo se je, da me pocuka za rokav znanka in mi reče: »Ali ti res ne uspe, da bi našla kakšno tako zgodbo, ki bi bila res vrhunska?« Začudeno sem jo pogledala, ker je sprva sploh nisem razum...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 14. januar 2022 / 00:33

Sto let Aklarjeve Pavle

Šestega januarja letos je Pavla Tičar, rojena Zadnikar, po domače Aklarjeva Pavla, iz Potoč pri Preddvoru praznovala stoti rojstni dan.

Zanimivosti / petek, 14. januar 2022 / 00:29

Jubilej gibanja za ohranitev kozolca

Sredi decembra je minilo četrt stoletja, odkar je bilo v vasi Rut nad Baško grapo leta 1996 na tamkajšnji krajevni praznik ustanovljeno civilno gibanje, ki si še danes prizadeva za ohranitev slovenske...

Gorenja vas-Poljane / petek, 14. januar 2022 / 00:28

Uredili projekcijsko sobo

Ponudbo na dvorcu Visoko so obogatili z multimedijsko sobo, v kateri predvajajo odlomke iz filma Cvetje v jeseni.

Cerklje na Gorenjskem / petek, 14. januar 2022 / 00:23

Zbirali sredstva za pomoči potrebne

Učenci cerkljanske osnovne šole so pred iztekom minulega leta pripravili dobrodelno akcijo.

Gospodarstvo / petek, 14. januar 2022 / 00:21

Vse za nemoteno delovanje gospodarstva

Predstavniki vlade in gospodarstva so na posvetu na Brdu iskali rešitve, kako zagotoviti nemotene delovne procese v času, ko v Sloveniji ponovno spremljamo strmo rast okužb s koronavirusom.