"Primer sončne elektrarne na strehi OŠ Bistrica je primer, ki z eno potezo rešuje številne probleme: povečuje se energetska samozadostnost, podpira se nova zelena delovna mesta, zmanjšuje okoljske pritiske. In kar je še najbolj pomembno: vzgajamo novo generacijo, naše otroke, da bodo bolj primerno ravnali z okoljem," je dejal prof. dr. Dušan Plut. (Foto: Gorazd Kavčič)

V šoli energija nove generacije

Osnovna šola Bistrica pri Tržiču je dobila novo streho z dodano vrednostjo: sončno elektrarno. Učenci lahko preko monitorja v šolski avli dnevno spremljajo, s kolikšno močjo deluje sončna elektrarna v določenem trenutku.

Bistrica pri Tržiču - Za generacije učencev in učiteljev v Osnovni šoli (OŠ) Bistrica je bil minuli četrtek pomemben dan. Z uradnim odprtjem so se razveselili nove kritine, kajti stara je bila še iz azbesta, zamakala je in zaradi slabe izolacije izgubljala toplotno energijo. »Pred leti so stekli pogovori o gradnji sončne elektrarne na strehi šole. Ker bi lokalna skupnost težko zagotovila izvedbo investicije v tolikšnem obsegu, se je povezala s podjetjem Svarun elektro, ki je eno izmed vodilnih na svojem področju,« je povedal Štefan Žun, ravnatelj na OŠ Bistrica. Stroka je smiselnosti projekta pritrdila.

Aprila je občina objavila namero za ustanovitev služnosti, sredi maja so z izbranim ponudnikom, podjetjem Svarun elektro sklenili pogodbo o služnostni pravici, s katero so se v podjetju zavezali, da bodo sočasno z izgradnjo sončne elektrarne celovito obnovili streho, občini pa plačali tudi odškodnino v višini dobrih 14 tisoč evrov. Občina je iz proračuna krila stroške izvedbe toplotne izolacije strehe ter izvedbe novega napušča in žlebov, saj so bili stari dotrajani. Celotna investicija je stala približno 78 tisoč evrov. Pred odločitvijo o podelitvi služnosti so na občini pridobili tudi predračunske vrednosti zamenjave celotne strehe z novo pločevinasto kritino. Če bi občina k investiciji pristopila sama, bi vrednost del znašala okrog 300 tisoč evrov.

Gost četrtkovega odprtja, ki so ga popestrili učenci s kulturnim programom, je bil prof. dr. Dušan Plut, geograf in okoljevarstvenik. »Sončne energije, ki pade na naš planet, je v enem letu sedem do devet tisočkrat več, kot jo porabimo. To pomeni, da se nam za energetsko prihodnost ni potrebno bati. Pomembno pa je, da se ta energijski prehod opravi čim hitreje. V Sloveniji je po zadnjih podatkih okoli 1950 sončnih elektrarn in bi podal samo en apel slovenski politiki, da ne zmanjšuje tako drastično subvencije za rabo sončne energije,« je opozoril Dušan Plut.

Ravnatelj je še povedal, da so v šolski avli namestili monitor, preko katerega bodo dnevno lahko spremljali, koliko električne energije proizvedejo. »Ko so investitorji prišli v Tržič, so rekli, da je v Tržiču štiri ali pet sončnih dni več v letu, kot v okolici Kranja. Objektov, ki se lahko usmerijo k izrabi sončne energije, je v naši občini še veliko,« pa je poudaril tržiški župan Borut Sajovic.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 5. julij 2013 / 10:10

Rešil utapljajočega se otroka

Dvajsetletni reševalec v Vodnem parku Bohinj Jaka Tišov je še pravočasno opazil utapljajočega se dečka, ki mu je s takojšnjim oživljanjem rešil življenje.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007