Janša se je z večino poravnal
Kranjski podjetnik Janez Janša za neplačano uporabnino toži le še slabo tretjino stanovalcev nekdanjega samskega doma v Stražišču, medtem pa ga je nekdanji stanovalec v samskem domu Milenko Čajić zaradi domnevne utaje davka prijavil davčnemu uradu.
Kranj - V pravdi, s katero želi kranjski podjetnik Janez Janša oziroma njegovo podjetje Infohip od nekdanjih stanovalcev sedaj propadajočega samskega doma v Stražišču izterjati neplačano uporabnino za čas njihovega bivanja v letih od 1996 do 2007, so dokazni postopek prejšnji teden pripeljali do konca, tako da mora kranjska okrajna sodnica Mateja Jereb le še izdati pisno sodbo.
Sprva je Janša od približno devetdesetih stanovalcev terjal skupno okoli 905 tisoč evrov, kolikor bi lahko po izračunih sodnega izvedenca Dejana Žlajpaha v tem obdobju Infohip iztržil z oddajo prostorov v samskem domu. Ker pa je izračun temeljil na predpostavki, da je šlo za poslovne prostore, je sodnica Žlajpahu naknadno naložila, naj dopolni svoje izvedeniško mnenje, pri tem pa upošteva, da so bile v samskem domu stanovanjske sobe, od katerih so imele mnoge skupne sanitarije. Tudi sicer je bil objekt v zelo slabem stanju, saj ga Janša ni vzdrževal, zato so bili stanovalci pogosto celo brez ogrevanja in tople vode. Na podlagi dopolnjenega izvedenskega mnenja se je višina izračunane škode, ki naj bi jo utrpel Infohip, precej znižala, še vedno pa bi moralo 35 stanovalcev Janši skupaj plačati najmanj 366 tisoč evrov uporabnine, je izračunal sodni izvedenec. Kolikšen bo končni znesek, ki ga Janši dolgujejo nekdanji stanovalci samskega doma, bo v sodbi določila sodnica. Gotovo pa je, da bodo nekaj morali plačati, saj tako narekuje že izdana vmesna sodba.
Število toženih se je sicer med potekom pravde že občutno zmanjšalo - na slabo tretjino oziroma le še na 27 toženih. Zoper ostale je namreč Janša tožbene zahtevke že umaknil, po naših podatkih zato, ker se je z njimi v vmesnem času poravnal. Prav te poravnave pa so zmotile še preostale tožene, ki so se prejšnji teden tudi na sodišču spraševali, zakaj se Janša z nekaterimi ne želi poravnati, poleg tega pa so javno podvomili, da je Janša denar, ki ga je dobil od poravnav, sploh prijavil davkariji, saj mu menda nekdanji stanovalci plačujejo na roke.
»Sodišče nas sili v utajo davkov,« je tako pred sodnico Jerebovo glasno protestiral nekdanji stanovalec samskega doma Milenko Čajić iz Kranja, ki sicer ne sodi med tožene stranke v tej skupinski tožbi Infohipa, je pa podjetnik Janša od njega na kranjskem okrajnem sodišču že uspel iztožiti 3840 evrov uporabnine. Čajić je za Gorenjski glas povedal, da je minuli četrtek zoper Janeza Janšo oziroma podjetje Infohip zaradi domnevne utaje davka podal prijavo na Davčnem uradu v Kranju. »O tej barabiji bom obvestil vse medije, kaj se v Sloveniji dogaja, pa bom seznanil tudi hrvaško televizijo,« je odločen.